Tablet Apple był już używany w bardzo wielu sytuacjach. Zaczął rewolucjonizować rynek i pojawiać się w naszym życiu, prasie, mediach, potem znajdowano dla niego zastosowanie w coraz większej liczbie nowych, użytecznych funkcji. Mobilny charakter i wygodna budowa oraz możliwości techniczne, pozwoliły wykorzystać iPada podczas operacji plastycznych. Urządzenie miało głównie charakter multimedialnego gadżetu i narzędzia pracy, ale uniwersalność spowodowała, że coraz częściej pojawia się w użyciu medycznym. Pomysł przygotował developer Fraunhofer MEVIS z Bremy. Zaprojektowano aplikację na iOS, która wykorzystuje funkcje rzeczywistości rozszerzonej w trakcie trwania operacji.

Mobilny program daje lekarzowi/chirurgowi możliwość podglądu w czasie rzeczywistym tego, co widzi w rzeczywistości, jednak z rozszerzeniem podpowiadającym i ułatwiającym wykonanie zadania (operacji). Na wyświetlaczy iPada znajduje się specjalna mapa z elementami 3D, co ma ułatwić podjęcie decyzji np. o nacięciach. Oczywiście, na poziomie wykonywania pracy dotyczącej ludzkiego życia, lekarze są tak przygotowani, że mogą to robić bez potrzeby użycia wysokich technologii, ale niemieckie rozwiązanie na tablet Apple pozwoli ograniczyć ryzyko i komplikacje do minimum. Pierwsza operacja z wykorzystaniem aplikacji na iOS, została wykonana w Niemczech i jest chyba pierwszą tego typu w warunkach operacyjnych.

Prof. Dr. Karl Oldhafer kieruje tablet na pacjenta i wizualizuje podgląg w czasie operacji. Foto: Fraunhofer MEVIS /Fabian Bimmer (GERMANY)

Celem apki jest pomoc przy operowaniu konkretnych narządów i ograniczenie oraz przewidywanie miejsc dużej utraty krwi. Testy wypadły na tyle dobrze, że planowane jest już wdrażanie rozwiązania do operowania dowolnych miejsc ludzkiego ciała. Jak widać na załączonym obrazku, iPad jest szczelnie umieszczany w specjalnym foliowym woreczku, co zapewnia sterylność. Przypomnę, że technologia Augmented Reality polega na wykorzystaniu aparatu fotograficznego wbudowanego w urządzenie, które pokazując rzeczywisty obraz, na który na ekranie tabletu nakładana jest specjalna wirtualna warstwa z informacjami/wizualizacjami, ułatwiającymi pracę (do tego służy oprogramowanie od Fraunhofer MEVIS.

źródło: mevis.fraunhofer.de via ubergizmo.com, engadget.com