Wczoraj dodałem wpis na temat termostatu od Netatmo, jednocześnie zauważając, że jest on alternatywą dla urządzenia Nest, które na rynku jest dłużej. Nie pisałem nic na jego temat, więc należy nadrobić zaległości i przybliżyć drugą już generację produktu przygotowanego przez byłego inżyniera Apple. Chodzi o Tony’ego Fadella, czyli twórcy iPoda. Niedługo po rozstaniu się z gigantem z Cupertino założono firmę Nest. Nowoczesny termostat to urządzenie, dla którego przygotowano API kierowane do developerów mogących przygotowywać ciekawe aplikacje mobilne. Oczywiście chodzi o apki na smartfon, z którym sprzęt współpracuje.

Pierwsza generacja termostatu była hitem, więc jeszcze w 2012 roku powstała druga jego ulepszona wersja. Model odchudzono i zwiększono kompatybilność z systemami grzewczymi i klimatyzacyjnymi. Gadżet jest oczywiście podłączony do sieci internetowej i kontrolowany zdalnie ze smartfona przez specjalną aplikację. Pozwala na kontrolę ustawień z poziomu telefonu lub tabletu z systemem iOS lub Android. Jest też łatwy w instalcji i obsłudze. Możliwe jest zarządzanie temperaturą mieszkania z dowolnego miejsca przez internetowe łącze w urządzeniu.

Nest Learning Thermostat został przygotowany także do oszczędzania naszej energii. Dzięki śledzeniu naszych aktywności może obniżyć zużycie i  ograniczyć grzanie pomieszczeń. Zaprogramowanie tego typu system jest dosyć trudne, więc Nest sam uczy się naszych potrzeb i zaproponuje swój program temperatur, co pozwoli na oszczędności nawet o 20% względem użytkowania bez jego pomocy. My mamy pokazywać przez normalne użytkowanie, kiedy i o ile stopni podnosimy lub obniżamy temperaturę. Tak zostanie stworzony zostanie spersonalizowany program. Po około tygodniu Nest powinien nauczyć się naszych przyzwyczajeń.

Autorzy urządzenia przygotowali kilka propozycji oszczędzania naszego zapotrzebowania na energię. Jest system Auto-Away i Nest Leaf. Pierwszy to ograniczenie zużycia podczas naszej nieobecności, a drugi obniżanie temperatury i dbanie o środowisko. Wszystkie automatyczne propozycje możemy w każdej chwili zmienić ręcznie z poziomu naszego smartfona. Apka to nie tylko centrum kontroli, ale i możliwość wglądu w nasze dane i analiza oszczędności lub zużycia energii.

Możemy przejrzeć historię użytkowania termostatu i sprawdzić skąd wzięły się poszczególne cięcia kosztowe. Producent pozwala również na wygenerowanie miesięcznego raportu wraz ze wskazówkami go jak poprawić.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o stylistyce, która wyróżnia wynalazek Nest od nudnych termostatów. Przykuwa oko i będzie pasować do nowoczesnego wnętrza. Urządzenie kosztuje ok. 250 dolarów i można je zakupić także w oficjalnym sklepiku online Apple. Innym produktem dla domu, który niedawno pojawił się w ofercie Nest jest detektor gazu Protect.

źródło: nest.com, apple.com