Sony swoje tagi sprzedaje już od pewnego czasu i to w kolejnej generacji. Postanowiłem sprawdzić do czego mogą się przydać te niewielkie znaczniki. Najnowszym modelem, który został zaprezentowany wraz z premierą Sony Xperii Z1, to NFC SmartTags NT3. Okrągły gadżecik z modułem NFC, który posłuży do szybkiego parowania ze smartfonem poprzez komunikację zbliżeniową. Znamy ją z możliwości płatności mobilnych, parowania akcesoriów itp. Tagi mają posłużyć do czego innego – do łatwiejszej kontroli i automatyzacji codziennych zadań i czynności.

Jak to wygląda? To niewielkie krążki z kolorowymi obudowami, które można zawiesić w domu, przypiąć lub przykleić w wygodnym miejscu – najczęściej skorelowanym z jakąś powtarzalną aktywnością. Kolory mają ułatwić orientację lub przyporządkowywanie zadań. Dzięki modułowi NFC użytkownik może zbliżyć telefon i uaktywnić na nim różnego rodzaju akcje lub aplikacje. Zamiast szukać ich na ekranie, przechodzić w kolejne ustawienia, zakładki lub podmenu – dotknięcie zamieni to w łatwy i przede wszystkim szybki proces. W naszym smartonie lub tablecie niezbędny będzie oczywiście moduł zbliżeniowy, ale i Android w wersji minimum 4.o i specjalna apka do tworzenia akcji.

Po komunikacji tagu z telefonem, na smartfonie może uaktywnić się niemal dowolnie zaprogramowana przez nas wcześniej treść: galeria zdjęć, kanał YouTube, portfolio, profil, CV, konkretna aplikacja – cokolwiek, nawet link online. My decydujemy sami co i do czego nam posłuży. Wszystkie zapisy możemy też porozsyłać znajomym przez rozwiązanie chmurowe. Chodzi generalnie o uproszczenie i ułatwienie pewnych czynności. Od automatycznego przesyłu wiadomości tekstowej, gdy zbliżymy telefon do tagu, aż po aktywację pilota do Smart TV, czy uruchamianie odtwarzacza mp3 połączonego z głośnikiem na Bluetooth.

Takich pomysłów jest wiele i zależą od nas samych: czy chcemy aktywować alarm na rano czy zaktualizować automatycznie Facebooka. Aby tego wszystkiego dokonać, potrzebne będzie zainstalowanie aplikacji Smart Connect od Sony i programu SmartTags (lub jakiegoś zamiennika z Google Play). Od tej chwili w Smart Connect możemy bawić się w tagowanie i programowanie. Opakowanie zawiera cztery tagi (różnych kolorów) i kosztuje ok. 13-15 euro. Mogą one oczywiście służyć wielofunkcyjnie. Jeśli wciąż nie wiecie do czego mogą się przydać, dam przykład – wchodzimy do biura, gdzie chcemy wprowadzić telefon w cichy tryb. Wystarczy zetknąć go z wiszącym przy wejściu tagiem.

Takich zadań jest cale mnóstwo. Uruchamianie w tablecie Wi-Fi, gdy wchodzimy do domu (żeby nie wyczerpywało baterii poza domem). Wspomniałem o multifunkcyjności: ta przyda się, gdy chcemy zaprogramować kilka czynności na raz, np. gdy kładziemy się spać przy zbliżeniu smartfona uaktywnia się budzik na jutro, wyłącza się Wi-Fi w urządzeniu i uruchamiane jest wyciszenie powiadomień na noc. Myślę, że i odpowiednio wyposażony inteligentny dom na tym skorzysta – aplikacji do obsługi gadżetów jest już tak wiele, że szybciej będzie się do nich dostać przez kontakt z tagiem.

Poniżej video demonstrujące usługę Smart Connect, w której widać jak użytkownik przy wyjściu na trening aktywuje zestaw aplikacji fitness, GPS i mp3, a wieczorem wspomniany wyżej pakiet na noc. Na poprzednich filmikach (dla generacji SmartTags) pokazywane były też motywy z włączaniem aplikacji nawigacji podczas wsiadania do samochodu. Naprawdę możliwości jest bardzo wiele, włącznie z wymienianiem się zaprogramowanymi tagami między znajomymi.

źródło: Sonymobile.com