Microsoft zapowiadał, że ich pierwsza sportowa bransoletka w ofercie – Microsoft Band – będzie stale aktualizowana software’owo, by ciągle udoskonalać projekt i dodawać nowe funkcjonalności. Ubieralny sprzęcik ma spore możliwości, a kolejne update’y mają to pokazywać. Czas na kolejną większą paczkę zmian. Pierwsza większa aktualizacja miała miejsce w lutym. I tym razem najbardziej zadowoleni będą rowerzyści. Chodzi przede wszystkim o większą integrację z aplikacjami mobilnymi dla cyklistów. Oczywiście wszystkie zmiany mają też wpływ na funkcjonowanie apki Microsoft Health, czyli agregatu zdrowia.

Fani jednośladów (w tym i ja) powinni znaleźć w integracji jedną wielką zaletę: możliwość korelacji danych z popularnych programów sportowych, gdzie wyodrębniono statystyki i analizę aktywności pod kątem jazdy na rowerze. Powinniśmy teraz móc gromadzić dane z innych programów w jednym miejscu, czyli platformie giganta z Redmond. Microsoft wszedł we współpracę z developerami od takich programików jak MapMyRide, czy Strava – to moim zdaniem dwie najlepsze, a przynajmniej najbardziej popularne, programy przeznaczone dla rowerzystów.

Nie zabraknie też możliwości analizy jazdy przez bransoletkę Band i wrzucania danych do bazy odczytów. Będą one widoczne także dla naszych znajomych i „rywali”, którzy motywują nas konkurowaniem o lepsze wyniki. Czasami mamy po prostu potrzebę pochwalenia się statystykami z przejechanych kilometrów (pozdrawiam znajomych z Facebooka ;)). Największą zaletą partnerstwa oraz integracji jest ogromna społeczność zdobyta przez aplikacje Strava i MapMyRide. To właściwie najistotniejsza sprawa i możliwość znalezienia kolejnych klientów dla sportowego trackera.

Microsoft usprawnił też webowy dashboard dla platformy Health o nowe podglądy danych. Opcja Comparative Insights pozwala na przykład porównywać się z innymi aktywnymi o podobnych parametrach profilu (wagi i wzrostu). Da nam to lepszy punk odniesienia w kwestiach wydolności organizmu, a generalnie pozwoli porównać dystans, kroki, spalone kalorie i częstotliwość treningów. Kolejną nową funkcją jest Sleep Recovery. Jak nie trudno się domyślić, jest to możliwość analizy wypoczynku, czyli regeneracji ciała. Fitness Benefit to z kolei ogólne analizowanie danych w dłuższym okresie czasu – danych historycznych, które pozwolą oceniać progres. W ogóle statystyki archiwum to ciekawa opcja analiz. Przykładowo tryb Run/Exercise Observations umożliwi wgląd w okresy, w których osiągamy najlepsze wynik (dzień tygodnia, czy pora dnia).

Na koniec jeszcze jedna znaczna zmiana działania systemu Band + Health. Teraz sensory pracy serca będą w stanie przeliczać parametry VO2 Max, tj. maksymalnego poziomu użycia tlenu podczas wysiłku. Pułap tlenowy, czyli zdolność pochłaniania tlenu przez organizm ma spore znaczenie dla sportowców, którzy mogą opracowywać program treningu pod jego kątem.

źródło: Microsoft