Żyjemy w czasach nowej ery – ery ubieralnych technologii. Może nie wkroczyliśmy jeszcze w jej poważny rozkwit, ale wszystkie smart watche, tracker aktywności (naręczne, ale i przypinane do ciała), pierścienie i wiele innych gadżetów, to już początek wielkiego zainteresowania mobilnymi technologiami w wersji noszonej. To, co widzimy na rynku teraz, to aktualnie dostępne modele w możliwych do zaakceptowania gabarytach. W pracowaniach wielu firm powstaje jednak sporo nietypowych wynalazków z segmentu wearable, a możemy spodziewać się ich dopiero za pewien czas. Przykładem będzie dzisiaj NailO, czyli smart tips na paznokieć, w którym znajdziemy funkcje nawigacyjne.

Specjaliści (też studenci) z MIT Media Lab stworzyli inteligentny tips, mający przejąć część funkcji sterowania – ma stać się kontrolerem ruchu przejmującym nawigację myszką, czy dotykanie ekranów. Po co? Jest mnóstwo sytuacji, w których użytkownikowi będzie wygodniej sterować gestami palca. Na załączonym obrazku pokazano przykład pichcenia w kuchni, gdzie obie ręce są zwykle bardzo zajęte, a głównie ubrudzone. Proste komendy ruchowe mogą pomóc obrócić stronę w elektronicznej książce kucharskiej, czy aktywować video ze wskazówkami dotyczącymi przepisu. To wyłącznie przykłady. Chodzi bardziej o wygodną formę niewielkiego mikrokontrolera, mieszczącego też modulik Bluetooth i trackpad na jego powierzchni.

Wszystko mieszczące się na palcu, a konkretnie na powierzchni paznokcia. To tak jakby posiadać dotykowy panel na palcu – podobny do tego na klawiaturach laptopów, ale dużo mniejszy. NailO montowany jest na kciuku, a dostęp do trackpadzika otrzymamy przez dotykanie go palcem wskazującym. Zamiast odstawiać trzymane w rękach naczynia i składniki, wystarczyć ma szybka obsługa z paneliku na palcu. Oczywiście inspirację czerpano z eleganckich tipów, na których często znajdują się różne wzorki – stąd i ten element otrzymał przeróżne opcje kolorystyczne. Autorka projektu jest kobietą, więc łatwiej jej było wpaść na pomysł tego typu. Zaoferowano nawet indywidualnie dobierane „membranki”, by panie mogły spersonalizować wygląd tipsa, a nawet dobrać go do pozostałych. Tylko czy gotowanie z takimi tipsami jest wygodne?

Nie oznacza to jednak, że NailO kierowany jest wyłącznie do damskiej części użytkowników. Panowie mogą wybrać bardziej stonowany wzór i ciemniejszy kolor. Panel reaguje na długość kontaktu, no i przesuwanie opuszka palca po jego powierzchni. W ten sposób można zaprogramować gesty przesuwania stron, czy nawigowania po pulpicie kursorem. Prototyp ma jeszcze przechodzić zmiany, głównie w kwestiach miniaturyzacji. Już rozwijane są też próby wykorzystania takiego kontrolera w wielu innych sytuacjach.

źródło: MIT via gizmag.com