Em-sense

Zakładanie elektroniki na ciało, czyli generalnie ubieralne technologie, mają sporo nowych możliwości, które za pewien czas zobaczymy na rynku. Mówi się, że smartwatche i ich pochodne mają zrewolucjonizować świat tak samo, jak było to w przypadku smartfonów. Oczywiście nie będzie to nagły skok, a ewolucja. Projekty takie jak ten, o którym napiszę w dzisiejszym wpisie, pokazują, jak jeszcze można usprawnić naręczne modele. EM-Sense to przykład kolejnego rozwiązania z bardzo ogromnym potencjałem.

Technologia została przygotowana przez Disney Research i Carnegie Mellon University. Nowe podejście polega na jeszcze większym uinteligentnieniu smartwatchy przez dodanie im zmysłu orientacji w terenie. Smartwatche mają rozpoznawać co właśnie robimy/dotykamy poprzez pomiary elektromagnetycznych sygnałów przewodzonych przez nasze ciało. W czasie rzeczywistym da to logowanie zdarzeń, a te można wykorzystać w praktyczny sposób. Skorzysta na tym przede wszystkim Internet Rzeczy.

EmSense

disney em-sense

em-sense tech

EM-Sense to rodzaj nowego mapowania otoczenia, a konkretnie zdarzeń. Może to być kolejny punk zwrotny w analizie sytuacji, dzięki czemu środowisko nie będzie wymagało skomplikowanej i ogromnej sieci nadajników lub dodatkowych czujników (np. beaconów). Wystarczy nosić smartwatch, a ten rozpozna nasze ruchy, miejsce i sytuację w jakiej się znajdujemy. Można z tym powiązać wiele działań i stworzyć automatykę, na którą wielu z nas już czeka. Nie tylko w naszym inteligentnym domu, ale i poza nim.

Najbardziej w tej technologii podoba mi się to, że stworzono już działający prototyp, który łatwo zaimplementować do dzisiejszych inteligentnych zegarków. Zalety rozwiązania najlepiej obejrzeć na załączonym filmiku. Widać na nim codzienne sytuacje, które można przemienić w nowe możliwości dla wielu aplikacji. EM-Sense śledzi w pewien sposób nasze kroki, czyli rytm dnia i nawyki, co w bardzo prosty sposób można wpasować w inteligentne rozwiązania i interakcję z Internetem Rzeczy. W zasadzie czego nie dotkniemy, może być przetworzone na nowe sygnały. Może być ciekawie!

źródło: Disney Research via gizmag.com