Xandem app

Inteligentne domy budujemy od lat, a smart gadżety i nowe systemy pozwalają nam na tworzenie ciekawej automatyki. Wiele razy na blogu zwracałem jednak uwagę, że bez analizy naszego ruchu w przestrzeni całego mieszkania, takie projekty nie mają pełni swoich możliwości. Sieć beaconów, rozstawianych po domu czujników, czy analizy naszej osoby przez smartfon noszony w kieszeni – to pewne rozwiązania, które starają się zaproponować pewne modele. Najlepszy jest chyba smartwatch, bo nosimy go na nadgarstku cały czas (w przeciwieństwie do smartfona).

Całe szczęście, że ciągle ktoś interesuje się usprawnieniem tego tematu. XANDEM HOME to następna z propozycji i wydaje się jedną z ciekawszych. Rozwiązanie bazuje na sieci wtyków do domowych gniazdek (lepiej mieć ich sporo i to tych podwójnych, gdyż zajmą miejsce), dzięki którym powstaje sieć radiowa rozpoznająca nasze położenie w domu. Lokalizacja domownika jest bardzo dokładna i można ją skorelować z różnymi systemami inteligentego domu, gdyż jest także i HUB ze wsparciem wielu zewnętrznych sieci: oświetlenia i wielu innych.

Xandem

Xandem Home

XANDEM HOME rozpoznaje ruch, więc może być też niewidocznym systemem ochrony domu. Wystarczy wychodząc z domu uzbroić całość w tryb bezpieczeństwa (to też pewnie może być ustalone automatycznie po przekroczeniu progu) i cieszyć się powiadomieniami na smartfon o ewentualnym włamaniu. Wszystko działa w chmurze, co daje pewną elastyczność i swobodę w tworzeniu większej współpracy z innymi gadżetami. Wcale nie potrzeba nam kamerki video, by czuć się bezpiecznie. Oczywiście szansa na podgląd z telefonu jest słabsza, gdyż nie widzimy intruza, ale prywatność stanie chyba na wyższym poziomie.

Aplikację przygotowano na iOS i Androida, a są jeszcze narzędzia komputerowe, m.in. API dla developerów. Z poziomu smartfona można obserwować ruch w domu w czasie rzeczywistym (to niby też jakiś rodzaj zakłócania prywatności, bo nikt nie lubi być śledzony). Szkoda, że całość jest związana z miesięcznym abonamentem (chmura), bo tego w tego typu rozwiązaniach bardzo nie lubię. Na szczęście jest szansa tego uniknąć, ale trzeba zamówić swój model w przedsprzedaży na Indiegogo, gdzie projekt szuka wsparcia i funduszy na realizację. Instalacja trwa ok. 15 minut. Pierwszą wersję przygotowano w standardzie amerykańskich gniazdek.

źródło: Indiegogo