Ostatnia premiera składanego smartfona Samsunga i ekranu Infinity Flex Display pokazują, że 2019 rok, jak zresztą zapowiadali specjaliści od kilku lat, będzie startem nowej ery dla urządzeń mobilnych. Google oczywiście ma wszystko pod kontrolą i swój software dopracowuje i pod tym kątem. Gigant jeszcze tego samego dnia co prezentacje na Samsung Developer Conference, przedstawił natywne wsparcie Androida dla giętkiego wyświetlacza, czyli adekwatny interfejs do składanych konstrukcji.

tekst alternatywny

Android ma być zatem bardziej elastyczny i to dosłownie i w przenośni. Tego można się było oczywiście spodziewać. Na Android Dev Summit uspokojono, że najpopularniejsza platforma będzie ważną składową nowej sekcji hybrydowych urządzeń (łączących cechy smartfona i tabletu – zależnie od otwarcia). W Mountain View zdają sobie sprawę, że mobilny system operacyjny musi pod tym kątem przejść pewne zmiany, ponieważ przyszłe gadżety będą miały nowe możliwości i trzeba wykorzystać ich potencjał. Hardware wszędzie będzie działał podobnie. To software wydobędzie z nowego formatu więcej.

Developerzy Google przedstawili już nawet kilka konkretów, w tym animacje prezentujące pierwsze koncepcje systemu w ruchu. Podobno nad składanymi smartfonami pracuje już kilku większych graczy, więc jak zwykle partnerzy chętni do wdrażania nowinek Androida są. W każdym razie wszystkie puzzle układanki są już dopasowywane, by w przyszłym roku ewentualny rozwój długo oczekiwanych bajerów stał się faktem, a nie tylko prototypową koncepcją. Dobrym przykładem jest tu pokazany w zeszłym tygodniu Royole FlexiPai, który bazował chyba na Androidzie, ale z własną nakładką dla giętkiego wyświetlacza.

Oczywiście Google nie przekazało się kiedy elastyczny Android zadebiutuje, ale gdy to nastąpi, system będzie już odpowiednio dostosowany. Tryb pracy “screen continuity” ma umożliwić płynne przeskakiwanie między widokami. UI będzie musiało szybko zmienić układ ze smartfonowego w tabletowy, co pewnie będzie przypominało zmiany jakie otrzymujemy teraz przy obracaniu ekranu z wertykalnego w horyzontalny. Google nazwało te układy w prosty sposób: “two-screen” and “one-screen” (teoretycznie z przewidywaniami na konstrukcje z giętkimi panelami po obu stronach – zginaniem w obie strony). Na razie informacji nie ma tu za dużo, bo na to przyjdzie jeszcze czas. Ważniejsze było przekazanie, że Android Flex będzie gotowy.

źródło: Google