Inteligentny zegarek ma nowoczesne wnętrze, natomiast z zewnątrz stara się przypominać ten klasyczny. Od pewnego czasu producenci smartwatchów starają się dbać o dostarczanie odpowiednich kolekcji pasków – w tradycyjnych odmianach bogata oferta jest normą i wkrótce podobnie będzie z wariantami inteligentnymi. Pasków jest coraz więcej i to praktycznie pośród wszystkich urządzeń (Apple, Samsunga, czy Google). Każda z tych firm chce, by pasków było jak najwięcej. W Cupertino wymyślono własne złącze, koreańska marka wprowadziła adapter, a Android Wear musi w jakiś sposób zunifikować kolekcję, gdyż zegarków z tym systemikiem jest najwięcej.

Paski MODE

już trzynaście zegarków z Android Wear posiada teleskopowe złącza, czyli najnormalniejsze jakie zegarki posiadają. Jest to sprawdzony model, więc nie ma co kombinować. Problem w tym, że wymiana takiego paska nie jest wygodna.  Google zaprezentowało dziś spójny format pasków, które mają się szybko wymieniać. Linia pasków Mode to pewnego rodzaju standard lub certyfikacja, dzięki której wyznaczono system mocowania, mający przyspieszyć i ułatwić zmianę paska. Tarcze łatwo wgrać, co powoduje odmianę naręcznego gadżetu. Pasek ma to samo zadanie i również ma być prostym i szybkim dodatkiem, odmieniającym produkt.

Paski Mode mają być dostępne w sklepiku Google w dwóch wersjach: sylikonowej i skórzanej w czterech wielkościach (w sumie w szesnastu kolorach). To oczywiście początek, a wariacji będzie przybywać. Pewnie lawinowo, gdyż mechanizm łatwego wypinania jest sprecyzowany, a cała linia w opcji open source. Producenci tych akcesoriów będą mogli produkować kompatybilne, własne propozycje. W ten sposób sporo zegarków z Android Wear zyska wygodniejsze paski. Smartwatche mają więcej przeznaczeń niż klasyczny zegarek, więc paski wymieniamy w nich częściej. Pobiegać wolimy w pasku sportowym, natomiast do pracy dobrać bardziej elegancki wariant.

Android Wear Mode

Paski Mode Android Wear

Serię przygotowano specjalnie dla Android Wear, ale teleskopiki są też używane u rywali (np. Pebble), więc powinny współdziałać i z konkurencją. Wspomniałem, że 12 zegarków z Android Wear skorzysta z programu pasków Mode. Rodzina jest jednak szersza, ale niestety korzysta z innych łączeń. Jedynymi modelami niepasującymi do pasków Mode będą: LG Watch Urbane drugiej generacji, Moto 360 (pierwszej gen.), Moto 360 Sport i Sony SmartWatch 3. Reszta jest z teleskopikami. Większość producentów stara się sprzedawać swoje linie pasków, ale zawsze bardziej uniwersalne podejście to szerszy wybór dla klienta.

Na koniec cennik. Google wyceniło sylikonową odmianę paska Mode na niecałe 50$, natomiast skórzaną na niecałe 60$.

źródło: Google