Razer Smart Home Chroma RGBRynek smart home rośnie z kwartału na kwartał, ale w 2022 roku powinien jeszcze przyspieszyć z uwagi na start platformy Matter i protokołu Thread ułatwiającego budowanie inteligentnej sieci urządzeń różnych producentów. Sporo firm widzi w tym potencjał, a część z nich nie jest nawet specjalnie powiązanych z branżą. Razer pokazał na targach CES 2022 w jaki sposób chce być w tej grupie obecne. Gamingowa marka w świecie smart domów?

Razer Smart Home, czyli?

Z czym kojarzycie Razer? Oczywiście poza sprzętem i wyposażaniem dla graczy. Amerykańska firma ma swój system LEDowych efektów. Chroma RGB jest wykorzystywane zarówno w klawiaturach, ale i innych gadżetach. Ostatnio nawet w formie wirtualnych tarczek w smartwatchu Razer x Fossil Gen 6, czy smart maseczkach Zephyr. Firma ma nietypowy pomysł na rozwinięcie tematu i wypromowanie swoich rozwiązań.

Powstaje aplikacja mobilna Razer Smart Home na smartfony, dzięki której stworzymy efekty oświetleniowe w całym domu. Domyślam się, że najbardziej skorzystają na tym pokoje graczy (ewentualnie salony, w których multimedia mają większe znaczenie). Ta mini platforma ma ułatwiać włączanie do wspólnej sieci efektów moduły oświetleniowe różnych producentów: żarówki, węże LED, lampy i inne RGB. Apka ma zapewne ułatwić tworzenie rozbudowanych efektów – w całym pomieszczeniu. Będzie imersyjniej? Coś na wzór Philips Ambilight, ale nie tylko wyłącznie zza TV. Holenderska firma ma podobny program z rozbudową efektów.

Razer Chroma Smart Home Program

Kontrola oświetlenia będzie naturalnie częścią projektu Chroma RGB. Razer nie jest pierwszą firmą, która chce uprościć tego typu rzeczy. Zresztą, i sam Razer już ma podwaliny pod apkę Smart Home. Oprogramowanie Synapse na komputery, które współpracuje z mostkiem Philips Hue Bridge (czyli smart żarówkami). Teraz w ramach Razer Chroma Smart Home Program chce pozyskać więcej partnerów. Sądzę, że te lepiej znane już podpisały umowy. To korzyść dla obu stron (klienta zresztą też).

Szkoda, że Razer opublikował tak mało obrazków i informacji na temat pomysłu. Apka przypomina inne platformy smart home, gdzie tworzymy rutyny, akcje i sceny. Tutaj wszystko skupi się na oświetleniu. Podejrzewam, że z instrukcjami grupowania, preinstalowanymi efektami i pomysłami na ciekawe doświetlenie pomieszczenia w trakcie gry. Dopiero bliżej połowy roku dowiemy się, jak faktycznie to będzie funkcjonować i jaki ma potencjał.

źródło