Tryby nocne nie są w smartfonach już niczym wyjątkowym, a wiele z nich pozwala na manualna kontrole ekspozycji, więc fotki w ciemnych warunkach wyglądają znacznie lepiej. Oczywiście potrzebna jest odpowiednia stabilizacja, ale mi udaje się uzyskiwać zadowalające wyniki i bez nich (choć prób jest więcej). Google jakiś czas temu wdrożyło tryb astrofotografii dla Pixeli, a teraz te techniki software’owe zaproponuje dla video.

Night Sight dla video w Pixelach

Lubię wiedzieć, co nowego dzieje się w mobilnej fotografii, więc przyjrzę się i tej nowej funkcji od Google. Czy jest warta uwagi? Zawsze to jakaś nowość w świecie smartfonowych funkcji (nie liczę aplikacji w sklepikach, bo algorytmy Google zawsze wypadają pod tym względem efektowniej). O czym w ogóle mówimy? Kojarzycie opcję Night Sight do fotografowania nocnego nieba? Gdzie długie naświetlanie daje na zdjęciu ujęcie z rozgwieżdżone niebiosa?

Teraz Night Sight zostaje wykorzystane do nagrań video. Nie będą to zbyt dynamiczne zapisy, gdyż wszystko nadal musi odbywać się na dobrej stabilizacji. Ruchu to tu za wiele nie będzie. Raczej doświadczymy czegoś imitującego video. Powstanie zapis poklatkowy, któremu bliżej do GIFa (animacji) lub jak kto woli – time-lapse. Na materiale demonstracyjnym widać przykład z czterema sekundami. To wystarczająco długo, by zarejestrować jakiś “ruch” (zmiany) i na tyle krótko, by nie prześwietlić kadru. Materiał to połączenie kilku kolejnych klatek z dłuższą ekspozycją. Tyle. Gdzie to się sprawdzi? Dobrze wyjdą na przykład zorze.

Astro-videography od Pixeli 4

Kto będzie miał dostęp do trybu Astro-videography z Night Sight? Google przekazało, że opcja ta będzie dostępna w aplikacji aparatu Pixeli od czwartej generacji. Ma to być taki exclusive dla posiadaczy sprzętu Google, w którym gigant lubi wdrażać swoje sztuczki na początek. Nie wszystkim daje potem możliwość szerszego wyjścia. Funkcje te mają zachęcać do zakupu smartfonów Pixel. U nas wciąż niedostępnych oficjalnymi kanałami.

źródło: google