Jeśli interesujecie się wirtualną rzeczywistością i specjalnymi ubieralnymi ekranami, jak np. Oculus Rift, zapewne wiecie, że dopiero się rozwijają, a swoje modele przygotowują najwięksi (Sony, Samsung itp.). Nie będę też wspominał o cenie, żeby nie zrażać do technologii, ale wierzcie mi, na ten moment jest porażająca. Dlatego też część konkurencyjnych projektów nieco ośmieszyło skomplikowane gadżety i stworzyło warianty wykorzystujące jako wyświetlacz smartfon. Durovis Dive to jedna z takich zabawek. Jeśli ten gadżet ośmieszył Oculusa lub Project Morpheus, to co powiedzieć o Cardboard od Google?

Nawet gigant z Mountain View zainteresował się tym rynkiem i zaproponował swoją wersję – z kartonu. Nieważne jaki materiał, ważne, że działa. Model jest tani jak przysłowiowy barszcz i można go skonstruować samemu. Konstrukcję zaprezentowano na zakończenie dzisiejszego I/O Keynote. Powinienem pewnie napisać o Android TV, Android Auto, czy nowościach w Android Wear, ale postanowiłem pokazać wam kartonową opcję z serii VR headset. Składa się stosunkowo szybko – co pokazują grafiki – trochę więcej roboty będzie z jej przygotowaniem, zakładając, że macie kawałek kartonu i resztę elementów.

Nie musicie nawet specjalnie trudzić się z przeniesieniem skali, gdyż Google przygotowało wszelkie instrukcje DIY na specjalnej stronie poświęconej projektowi Cardboard. Paczuszką do złożenia obdarowano wszystkich gości konferencji. Oni zbudują sobie model na szybko. My będziemy musieli zaangażować nożyczki i trochę więcej czasu. Może wkrótce zbuduję swój wariant i wykorzystam swojego Androida. W systemie potrzebna będzie specjalna aplikacja dzieląca ekran na pół (side-by-side). Wszystko co będzie potrzebne do instalacji znajdziemy na stronie (łącznie z paczką SDK dla developerów, którzy będą mogli przygotowywać swoje apki w 3D).

Zapewne będzie to mniej wygodny model, niż to co pojawi się za pewien czas w profesjonalnej wersji gigantów elektroniki, ale za tak niewielkie pieniądze i trochę wolnego czasu, bardzo ciekawe – zwłaszcza przy pierwszym kontakcie z wirtualną rzeczywistością. Miałem okazję testować Oculus Rift i przyznam, że błędnik szaleje, ale efekt bardzo realny. Teraz sami będziemy mogli go doświadczyć we własnym domu i to mobilnie. Do tego wszystkiego Cardboard jest bardzo uniwersalny i będzie współpracował z wieloma smartfonami. Na liście znalazły się m.in.: Nexus 4 i 5, Moto X, Galaxy S4 i S5 i wiele, wiele innych.

Troszkę przesadziłem może z łatwością budowy, gdyż trzeba skompletować kilka elementów takich jak soczewki, gumę itp., ale dla chcącego nic trudnego. Opcjonalnie można nawet wpasować jakiś znacznik NFC, dzięki czemu model będzie się parował z telefonem zbliżeniowo. Cardboard to świetna inicjatywa! Nawet jeśli „obudowa” szybko się zniszczy, zbudujemy tanio kolejną. Google zapowiedziało nawet, że część jego serwisów będzie kompatybilna z modelem: Google Earth, YouTube czy Photo Sphere (panoramiczne bańki zdjęć). 

Jeśli lubicie takie kartonowe zabawki, ciekawym gadżetem będzie także Smart Phone Projector, czyli projektorek wykorzystujący smartfon do rzucania obrazu na ścianę.

źródło: developers.google.com/Cardboard