Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.
Epson Moverio BT-40 i BT-40S – okulary AR
Android

Epson Moverio BT-40 i BT-40S – okulary AR 

Temat smart okularów i różnych wariacji tego typu gogli AR cały czas się po cichu rozwija. Jego prawdziwy start przewiduję za kilka lat, gdy do walki włączy się Apple. Na razie produkty tej kategorii nie przyciągają jeszcze tak uwagi, ale warto śledzić ulepszenia jakie producenci obecni w segmencie już od ładnych kilku lat wdrażają do kolejnych generacji swoich urządzeń. Epson pokazał specyfikacje najnowszego headsetu, a właściwie duetu. Moverio BT-40 i BT-40S służą rozszerzonej rzeczywistości.

Epson Moverio BT-40 i BT-40S

Moverio BT-40 i BT-40S dla biznesu

Era zastępująca monitory okularami dopiero przed nami, ale już dziś pewne zadania można przenieść do właśnie takiego formatu, by ułatwić sobie pracę. W tej chwili rozwiązaniami AR interesują się głównie większe firmy i przedsiębiorstwa, a więc segment biznesowy. Seria Moverio od Epsona też stawia głównie na ten dział. Może się powtarzam, ale to właśnie tu aplikacje AR mają w tej chwili większą szansę na realizację. Dla użytkownika końcowe ten sprzęt jest w tej chwili zbyt drogi. Można go sobie sprawić i korzystać z jego dobrodziejstw (nawet napisać własne oprogramowanie), ale nie jest to jeszcze mainstream.

Moverio BT-40 z szerszym polem widzenia

Myślę, że największe poprawki względem poprzedniej generacji zobaczymy (i to dosłownie) w odbiorze obrazu. Trzeba pamiętać, że mówimy o wyświetlaniu treści na przezroczystym materiale. Tak działa Rzeczywistość Rozszerzona. Nanosi cyfrowe warstwy na widziane, realne otoczenie lub przynajmniej daje nam jednoczesny podgląd obu rzeczywistości. Tej normalnej i wirtualnej. Modele BT-40/BT-40S wykorzystają ekrany Gen.4 Si-OLED od Epson. Panele mają po 4.5 cala i zaprezentują jakość 1080p z kontrastem 500 000:1.

To spory skok, bo poprzednio było tylko 720p. Użytkownicy doświadczą efektu większego, ostrzejszego obrazu w swoim polu widzenia. Zakres ten też udało się poprawić. Z 23 do 34 stopni. Nie jest to jakiś szokujący parametr, ale marce udało się podnieść pole widzenia aż o 225 procent. Ma to gwarantować ekwiwalent 120-calowego ekranu widzianego z odległości z ok. 460 cm.

smart okulary epson Moverio BT-40 i BT-40S

BT-40/BT-40S są ergonomiczniejsze

Oczywiście wypadało też przy poprawkach wnętrza zmniejszyć również gabaryty headsetu. Design jest cały czas podobny. Dość spora ramka i płaski, długi i przezroczysty panel na froncie. Jest jednak bardziej ergonomicznie. Nowe Moverio mają składaną formę, więcej autoregulacji w dopasowaniu do głowy, zdejmowane noski, no i ogólnie większy komfort noszenia. To ważny aspekt, gdyż mówimy o sprzęcie ubieralnym (kategoria wearables). To zawsze trzeba chwalić. Docelowo ma to być sprzęt zastępujący monitor, więc musi być wygodny w użytkowaniu.

BT-40/BT-40S z USB-C

Okulary Epsona mają w miarę kompaktowy kształt i gabaryty, ale to z uwagi na przeniesienie podzespołów obliczeniowych na zewnątrz. Moverio BT-40 i BT40S posiadają port USB-C, który służy do podłączania się do laptopów, smartfonów lub tabletów. W ten sposób zadziałają jak zewnętrzne, prywatne ekrany dla tych urządzeń. Zestaw uwzględnia jednak własny “mózg”. Model z dopiskiem “S” w nazwie będzie oferowany z Intelligent Touch Controllerem. Kieszonkowym komputerkiem dla okularów AR.

Intelligent Touch Controller (BO-IC400) działa na Androidzie 9.0, ale ma też otrzymać najnowszego Androida 11. Na pokładzie jest tu Snapdragon XR1, a więc platforma Qualcomma, której ostatnio przedstawiono model referencyjny XR1 AR Smart Viewer. Żeby ułatwić pracę z takim modułem Epson dodał mu mały, dotykowy ekranik 2.95 cala (845 x 480) i siedem przycisków. Ma nawet 13-megapikselową kamerkę! Oczywiście łączność WiFi ac i Bluetooth, głośniczek i mikrofonik, a także 64 GB na dane i slot na karty microSD do 2 TB.

Wszystko jest dzięki temu przenośne. Drugi port USB-C ma pozwolić podpinać akcesoria, więc zwiększy się w ten sposób zakres działania. Bateria wytrzyma 5 godzin pracy zależnie od sposobu użytkowania. Aplikacje można mirrorować, czyli widzieć je na mini komputerku i ekranie okularów. Ten sprzęt może też działać jak launcher uruchamiający apki bezpośrednio na Moverio. Ekranik mini PC zadziała też jak trackpad do nawigowania treściami widzianymi przed twarzą.

BO-IC400 z Google Mobile Services

Co tam jeszcze warto w BT40 odnotować? Wydaje mi się, że uwagę trzeba zwrócić na współpracę z usługami Google Mobile Services (GMS). Epson oferował już mini komputery do swoich gogli AR, ale pierwszy raz wdraża tutaj współpracę z GMS. Będzie zatem mogło wrzucić na pokład popularne aplikacje od Google, by rozwinąć możliwości okularów. Dostosować ich wyświetlanie do swojego formatu i efektów AR. Mówimy np. o poczcie Gmail, Mapach Google, przeglądarce Chrome, galeria Google Zdjęcia, czy ogólnie sklepiku Google Play.

Epson chce rozwijać zakres zastosowań okularów Moverio, więc myśli też o uruchamianiu video połączeń przez Teams lub Zoom. Tego typu współpraca jest ostatnio bardzo produktywna i wcale nie chodzi tylko o sytuację związaną z pandemią. Popularność gogli i okularów AR zależy głównie o wsparcia aplikacyjnego. Choć na początku pisałem o przeznaczeniu dla działu enterprise to producent chce też przyciągnąć zwykłych użytkowników. Tutaj typowo konsumenckie aplikacje mają ogromne znaczenie. Usługi Google to już sporo. Z uwagi na koszty będzie jednak o to dość trudno. W Polsce wycena BT-40 to ok. 3000 zł. Premiera w drugim kwartale roku.

źródło: epson

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2021 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.