Obecnie najlepiej wyposażonymi w podzespoły smartfonami są te gamingowe. Muszą być, bo ich przeznaczeniem jest obsługa cięższych tytułów. Według mnie przekraczają już potrzeby, ale producenci ścigają się w przekraczaniu kolejnych barier. ASUS, jak kilka innych marek, korzysta właśnie z aktualizacji chipsetów Qualcomma i też proponuje odświeżony telefon z Androidem. Jak prezentują się ROG Phone 6 i 6 Pro?

ROG Phone 6 i 6 Pro – cechy charakterystyczne

ASUS ROG Phone 6Jak to zwykle bywa w przypadku gamingowych smartfonów, ich specyfikacje w kilku obszarach są ciekawsze od normalnych telefonów. Zastosowanie podkręconego Snapdragona 8+ Gen 1 nie liczyłbym do tych wyróżników, bo z tego procesora skorzysta wkrótce też kilka flagowców bez gamingowego przeznaczenia. Producenci maszynek do grania skupiają się bardziej na optymalizacji pozostałych elementów, by podnieść wydajność i komfort zabawy. O czym mówię?

W szóstej odsłonie telefonu serii Republic of Gamers udało się jeszcze bardziej podrasować wyświetlacz. Chodzi o delikatny upgrade, ale mogący mieć znaczenie podczas rozgrywki.  Panel jest tej samej wielkości, ale teraz OLED jest z odświeżaniem 165Hz (ROG Phone 5S posiadał 144Hz). Płynność w trakcie gry jest istotna, a przy okazji udało się pod tym względem dogonić kilku bezpośrednich konkurentów. W odmianie Pro na „pleckach” jest jeszcze dodatkowy, lepszej jakości ekranik. To raczej bajer, niż coś szczególnie praktycznego. Element gamingowej stylistyki.

Nie zabrakło ultrasonicznych Air Triggers, czyli personalizowanych (mapowanych) „przycisków” z obsługą gestów. To w ROG Phone’ach jest już od jakiegoś czasu.

ROG Phone 6 i 6 Pro z zewnętrzną chłodziarką

Wciąż widać, że to jednostka dla gracza, ale może troszkę mniej niż w zeszłym roku. Dużo więcej nacisku położono na zoptymalizowanie konstrukcji pod kątem chłodzenia. Sprzęt ma służyć maksymalizowaniem mocy, więc potrzebne jest odpowiednie odprowadzanie ciepła. ASUS chwali się, że przygotował w ROG Phone’ach 6 unikatową, 360-stopniową technologie chłodzenia CPU. Komora jest aż o 30% większa, a opcjonalnym dodatkiem jest zewnętrzny moduł z aktywną wentylacją Aeroactive Cooler. Sporej wielkości dodatek na tył smartfona, ale wydłużający czas gry na lepszych osiągach.

AeroActive Cooler przedstawiono już w zeszłym roku. Szósta generacja ROG Phone’ów zyskała w nim ulepszenia. Najistotniejszym z nich są cztery przyciski do wygodniejszej gry. Możliwe, że poprawią też ogólny uchwyt urządzenia. Tegoroczny AeroActive Cooler to jednocześnie rodzaj gamepada i chłodzenia. Bardzo cieszy, że AeroActive Cooler 6 będzie oferowany też poprzedniej generacji telefonu.

ASUS ROG Phone 6 Pro AeroActive Cooler 6

ROG Phone 6 i 6 Pro – specyfikacje

Oczywiście część parametrów zgadza się z możliwościami high-endowych smartfonów, jak np. wysokiej jakości wyświetlacz, dźwięk, szybkość ładowania, czy ogólna moc obliczeniowa. ASUS ROG Phone 6 to oczywiście najwydajniejszy z dotychczasowych smartfonów tajwańskiej marki (m.in. dzięki podkręconemu Snapdragonowi 8+ Gen 1).

  • ekran: OLED 6.78 cala z odświeżaniem 165Hz i próbkowaniem 720Hz, HDR10+
  • ekranik na tyle: Dot Display (ROG Phone 6) i ROG Vision (więcej customizacji).
  • do 16 GB RAM LPDDR5 (w Pro do 18 GB)
  • do 512 GB na dane (ale bez slotu na karty microSD)
  • audio: głośniki stereo, Dirac i port słuchawkowy 3.5 mm oraz Snapdragon Sound z bezprzewodowym aptX lossless audio (współpracowałby ze słuchawkami NuraTrue Pro)
  • specjalne chłodzenie i zewnętrzny, opcjonalny AeroActive Cooler, za który trzeba jednak dopłacić (da +1h gry)
  • opcjonalny Kunai 3 GamePad (kontroler do wygodniejszej gry)
  • potrójny aparat: 50 mega (Sony IMX766) + 13 mpx (ultra wide) + 5 mpx (makro)
  • kamerka selfie 12 megapikseli
  • motorek wibracyjny z haptyką
  • bateria: 6000 mAh (podwójne ogniwo) z podwójnym portem USB-C (dla wygodniejszej gry podczas ładowania i z szansą na przekaz energii bez ładowania akumulatora). Przewodowe uzupełnianie energii z mocą do 65W
  • czujniki wilgotności do sensor do unikania kondensacji
  • certyfikacja szczelności: IPX4
  • Android 12 z ROG UI i tylko z dwuletnią aktualizacją softu
  • cena ASUS ROG Phone 6: od 999€ (Pro od 1299€)

Jak skomentować sprzęt? ASUS ROG Phone 6 jest mocny, ale większość gier mobilnych nie potrzebuje aż takich osiągów. Taka marka, szczególnie w ramach serii ROG, nie może jednak odstawać, więc to raczej ogólny pokaz możliwości. Rozumiem to, ale wciąż uważam, że smartfon jest ponad potrzeby nawet hardcore’owego gracza. Chyba powoli dobiegamy do granicy, której nie będzie sens przekraczać przy kierowaniu się w stronę streamingu. Jak jednak będzie, dopiero zobaczymy.

źródło