Google przygotował zmiany interfejsu dla swoich Smart Display, czyli inteligentnych ekranów do sterowania domem. Urządzenia mają dzięki temu być bardziej interaktywne, bardziej intuicyjne w obsłudze i kontrolowane z szerszej liczby kont. Jest też w końcu tryb nocny, którego brakowało do działania w ciemniejszych warunkach.

Google Smart Display interfejs

Google Smart Display – nowe UI

Smart ekrany powstały w alternatywie dla smart głośników, by rozszerzyć zakres sterowania o dotykowy panel. Docelowo mamy korzystać głównie z komend głosowych Asystenta Google, ale nie zawsze jest to konieczne lub możliwe. Czasem lepiej po prostu skorzystać z wygodnego wyświetlacza w ramach centralnego huba. Ten w Smart Display od Google wymagał przeróbek.

Twórcy nowego motywu proponują przejście z jednej głównej strony na pięć kart/zakładek, w których rozmieszczone zostaną poszczególne funkcje kojarzone z różnymi sytuacjami. Znajdziemy tu: Your Day, Home Control, Media, Communicate oraz Discover. Ten pierwszy będzie zmieniał treści zależnie od pory dnia, by adekwatnie oferować usługi. Będzie dotyczył poranka, popołudnia i wieczora. Rano poznamy prognozę pogody na resztę dnia, a przed snem na kolejny. Uda się tu też szybciej dostać do często używanym urządzeń, by szybciej je włączyć/wyłączyć, np. oświetlenia. Home screen ma być bardzie kontekstowy. Koniec z ciągłym scrollowaniem ekranu. Poszczególne pola będą zmieniały swoją wielkość zależnie od ważności w danej chwili.

Smart Display z Home Control

Karta Home Control – jak się pewnie domyślacie – daje podgląd w system podłączonych do sieci smart urządzeń. Zobaczymy tu wszystko, co mamy zintegrowane z platformą Google Home. Każdy poszczególny moduł będzie miał swoją oddzielną kartę. System będzie starał się podsuwać te widoki, które używamy częściej (być może dla danej pory dnia).

Zakładka dla mediów oczywiście ułatwić kontrolę multimediów, z których korzystamy w domu. Od muzyki, po filmiki. Zarządzanie będzie dotyczyć różnych ekranów. Pojawią się tu też sugestie nowych treści. Utworów oraz video na podstawie naszych preferencji i historii przeglądania. Karta do komunikacji to z kolei funkcje związane z łącznością dla Google Duo. Discover ma pomóc odkrywać nowości związane z contentem. Tu również na podstawie naszych preferencji (historia przeszukań i przeglądania).

Smart Display z Dark Mode

Tryb nocny, czyli ciemniejszy motyw będzie uruchamiał się automatycznie, czyli zależnie od godziny dnia. Podobnie, jak ma to miejsce na smartfonach i tabletach. Smart ekrany mają też reagować w ten sam sposób na warunki świetlne w pomieszczeniu lub być aktywowane manualnie. Budzik powiązany ze wschodem słońca ma stopniowo zmieniać jasność wyświetlacza oraz głośność alarmu. Pojawią się też też nowe muzyczki relaksacyjne, więc jeśli Smart Display (Google Home Hub, Nest Hub lub modele third-party)  stoi na nocnej szafce to pomoże zasnąć.

Aplikacja do video rozmów Meet umożliwi zalogowanie do pięciu kont na jednym smart ekranie, więc więcej domowników będzie miało dostęp do komunikacji (można też zalogować jednocześnie konto firmowe i prywatne bez konieczności przelogowywania). W końcu ekranik będzie w stanie wyświetlić grupę czterch widoków naszych rozmówców. Aktualizacja ma dotrzeć na urządzenia w przeciągu najbliższych tygodni.

źródło: google.com