Pierwszy słuchawki TWS od Google – model Pixel Buds – zadebiutowały w 2017 roku. Druga generacja w 2019, ale gigant z Mountain View chce jeszcze wykorzystać potencjał poprzedników i odświeża ofertę o Pixel Buds A-Series. Ma to być przystępniejsza cenowo odmiana prawdziwie bezprzewodowych słuchawek. Wciąż skupionych przede wszystkim na integracji z Asystentem Google. Czy warto dopłacać za Buds 2? Czego zabrakło?

Pixel Buds A-Series vs Pixel Buds

Google Pixel Buds A-SeriesSeria oznaczona literką „A” ma przypominać strategią segment smartfonów Google, gdzie marka po pewnym czasie proponuje tańsze wariacje Androida. Najlepiej zatem zestawić oba wearables i ocenić, co w poszczególnych słuchawkach jest w zakresie funkcjonalnym. Najpierw cena. Podstawowy model Pixel Buds (2 gen) kosztuje 179$. Pixel Buds A-Series wyceniono na 99$. To spore zejście z kosztami, więc pewnie i specyfikacje będą odpowiednio słabsze.

Od strony konstrukcyjnej (designu) nie znajdziemy raczej większych różnic. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Jest ten sam kształt z wystającym elementem do pewniejszego utrzymania gadżetu w uszach, czy duże „G” z logo producenta. Tu od razu moja uwaga. Nadal z powodu charakterystycznej budowy nie za bardzo będzie można manewrować ustawieniem modułu w uchu, bo straci na tym brzmienie. Zaletą jest tu jednak odpowiednie wykorzystanie przestrzeni na wnętrze. Pixele nie wystają zbytnio z uszu.

Wykończenie jest inne. Pixel Buds 2 są matowe, Pixel Buds A-Series lśniące. Od strony postrzegania będziemy mieć poczucie wyższej jakości w tych droższych, co jest zresztą logiczne. Zauważyłem też dwa piny do ładowania (w droższych są trzy).

słuchawki Google Pixel Buds A-Series

Pixel Buds A-Series bez Qi

W tańszych A-Series zabrakło gestowej obsługi głośności przez dotykową powierzchnię słuchawek. Kontrola będzie odbywać się wyłącznie przez komendy Asystenta Google lub smartfon. To akurat istotny detal. Tracimy nieco komfortu w swobodzie obsługi. Google stawia na swojego asystenta, ale czy trzeba było zbijać koszty na tak ważnej opcji? W zamian jest system Adaptive Sound, który sam dopasuje głośność do warunków. Nie jest to aktywna redukcja szumów, ale zawsze coś poprawiającego odbiór audio. Nie wiem jak to będzie śmigać przy dynamicznych zmianach hałasu na zewnątrz. Na szczęście jest to opcjonalne i dostępne z manualną kontrolą dostępu.

Etui także wygląda identycznie. Transporter do przewożenia i ładowania Pixeli w wersji A nie posiada wsparcia bezprzewodowego ładowania. To akurat zrozumiały downgrade. Całość będzie dzięki temu nieznacznie lżejsza.

Pixel Buds A-Series z Bass Boost

Już wyżej zwróciłem uwagę, że w Pixel Buds A-Series nie znajdziemy aktywnej redukcji szumów, ale takowej nie ma też w Buds 2. Dźwięk nie będzie tu szałowy. W dodatku Google oferuje coś w rodzaju otwartej konstrukcji przez kanały Spatial Vents. Wpuści trochę hałasu, byśmy nie zamykali się do końca w audio bańce. Obecnie klienci szukają słuchawek z dobra izolacją, więc podejście usprawiedliwia chyba tylko atrakcyjna cena. Efekty będą software’owo skorygowane przez Bass Boost (debiutowało w poprzednikach pod koniec 2020 roku). Podejrzewam, że odbiór brzmienia będzie niezły w cichym miejscu, natomiast na zewnątrz pojawią się pewne przeszkody.

Pixel Buds A-Series – specyfikacje

Podam jeszcze zbiorczo wszystkie najważniejszy parametry słuchawek Pixel Buds A-Series. Porównując oba modele, wydaje mi się, że nie warto chyba dopłacać za Buds 2. Jest w A-Series kilka braków, ale raczej w większości to te same wrażenia audio.

  • etui ładowane przewodowo (port USB-C)
  • trzy rozmiary składek wytłumiających w komplecie
  • kolorystyka: Dark Olive lub Clearly White
  • waga: 5.06 grama (jedna słuchawka)
  • szybkie parowanie Google Fast Pair z Androidami
  • audio z Bass Boost (+pasywne tłumienie wkładkami)
  • Asystent Google z Hey Google (z opcją zezwalania na odczyt powiadomień, wyborem aplikacji, z których chcemy odbierać przekaz oraz dyktowaniem wiadomości)
  • Voice Match (dostęp do funkcji asystenta tylko po rozpoznaniu naszego głosu)
  • tłumacz z 40 językami
  • Adaptive Sound do regulowania głośności
  • dotykowa obsługa (obie słuchawki ze swoimi gestami)
  • czas pracy na jednym ładowaniu: 5h
  • bank energii w etui: +19h (ładowanie przez USB-C)
  • tryb zestawu słuchawkowego
  • aplikacja mobilna w zestawie (ze smartfonami Pixel jest integracja natywna)
  • szczelność zgodna z normą IPX4 (na zachlapania

źródło: google