Podejrzewam, że chyba wszystkie media zaczynają swoje artykuły na temat nowej serii smartfonów Honor 20 od tej samej informacji – jak premiera sprzętu ma się do ostatnich wydarzeń związanych z banem Google, Qualcomm i Intela dla Huawei. Honor należy przecież do chińskiego giganta. Amerykańskie prawo zobowiązało tamtejsze firmy do działania i te wykonują polecenia. Nikomu w tej walce nie jest na rękę, ale co zrobić. Trzeba przyjrzeć się trzem nowym modelom Honor 20, 20 Pro i 20 Lite i liczyć, że nie będzie problemów dla klientów.

Honor 20

Seria Honor 20 to trzy modele

Wszystkie trzy urządzenia to nieźle wyposażone smartfony, ale nie należące do topowych flagowców. Tę rolę spełniają Huawei P, natomiast Honory mają celować w segment mid-range. Zaletą ostatnich propozycji tej sekcji to połączenie cech z droższych modeli, ale w przystępniejszej specyfikacji. Bezramkowe ekrany, niezłe właściwości fotograficzne oraz niższa cena. Dla wielu to idealne zbalansowanie. Honor 20 i 20 Pro mają dostarczyć dobre zdjęcia, co Huawei robi ostatnio z powodzeniem.

Honor 20 i 20 Pro – 4 kamerki w mid-range

„Średniaki” z Androidem mogą mieć słabsze parametry odnośnie mocy obliczeniowej, ale kamerek już nie. Dla praktycznie każdego użytkownika smartfona aparat jest jedną z ważniejszych spaw. Nowa seria 20 oferuje cztery sensory, co musi zwracać uwagę. Nie jest to już cecha tylko urządzeń premium. Nowe soczewki Sony i ostatnie know-how Huaweia to dwie bardzo pozytywne wieści. To oceńmy teraz konkrety. Honor 20 i 20 Pro wyposażono w trochę inne zestawy czterem kamerek:

Honor 20 Pro:

  • 48 mpx (f/1.4) z OIS, detekcją fazy dla AF i laserowym wsparciem
  • 16 mpx (f/2.2) z szerokim kątem 117 stopni
  • 8 mpx (f/2.4) z 3x optyczny telephoto zoom (i 10x cyfrowo)
  • 2 mpx (f/2.4) dla ujęć Macro
  • Selfie: 32 mpx (f/2.0)

Honor 20:

  • 48 mpx (f/1.8) bez OIS
  • 16 mpx (f/2.2) z szerokim kątem 117 stopni
  • 2 mpx (f/2.4) RGB do głębi
  • 2 mpx (f/2.4) dla ujęć Macro
  • Selfie: 32 mpx (f/2.0)

Honor 20 Pro

Główny sensor to IMX 586 od Sony z Pixel Binning. Tryb super night mode łączy efekt z aż szesnastu klatek, dając jeszcze lepszy rezultat w ciemnych warunkach (nocnych). W Pro zbliżenie optyczne jest trzykrotne, ale można dojść do 10x cyfrowo, no i ze wsparciem optycznej stabilizacji obrazu. O ile w specyfikacji normalnej modelu Honor 20 nie ma nic o  Phase Detection Auto-Focus (PDAF), to wydaje się, że jest w obu jednostkach (jest to w końcu integralna część sensora). 80 mm telephoto w wersji Pro jest bardzo podobne do tego z Huawei P30 Pro i Huawei Mate 20 Pro. Interesująco wygląda oddzielna optyka do Macro z 4 cm. To nowe podejście, choć rozdzielczość raczej słaba. Wariant Pro nie posiada dedykowanego sensora do analizy głębi dla rozmyć Bokeh, ale kombinacja aparatów uzyskuje ten efekt. Na papierze Honor 20 ma parametry fotograficzne podobne do modeli Mate 20 Pro i P30 (standardowego).

Honor 20 i 20 Pro – ekran i wnętrze

Oba smartfony otrzymały ekrany o przekątnej 6.26 cala, w których lewym górnym rogu znalazła się kamerka w otworku o średnicy 4,5 mm. Nie ma czytnika linii papilarnych pod wyświetlaczem. Jest na boku w przycisku power. „All view” oznacza smukłe ramki, natomiast rozdzielczość to 2340 x 1080 i ppi 412. Zupełnie wystarczająco. Technologia wykonania panelu? LCD, jak w Honor View 20 z grudnia 2018. Nie będą to jakieś wypaśnie ekrany pod względem jasności oraz czerni, ale poruszamy się segmencie średnim.

Honor 20

Pod ekranem umieszczono ostatniego Kirin 980, czyli procesor Huawei. To ten sam chip, który znalazł się w Huawei P30. Różnice między modelami serii 20 są w pamięci RAM oraz tej na dane. Standardowy ma 6 GB RAM i 128 GB na pliki, natomiast odmiana Pro 8 GB RAM i 256 GB. Ten pierwszy wyceniono na 499, a drugi na 599€. Z uwagi na koszty, producent musiał zejść z różnymi innymi kwestiami, by zachować atrakcyjną cenę. Nie ma bezprzewodowego ładowania, wodoszczelności, ani portu audio jack 3,5 mm. Baterię między modelami to 3750 i 4000 mAh.

Stylowo jest bardzo dobrze. Honor proponuje specjalne obudowy z Dynamic Holographic Design. Trzy wykończenia ma normalny 20, a dwa inne model Pro. Trzeci, najtańszy model Honor 20 Lite opiszę w skrócie. Przednia kamerka jest w notchu w kształcie kropelki wody, ma procesor Kirin 710 oraz potrójny aparat 24 mpx + 8 mpx ze 120 stopniami szerokiego kąta + 2 mpx dla głębi. Do tego 4GB RAM i 128 GB na dane. Cena: 299 euro.

źródło: Honor