Znudziło mnie ostatnio pisanie o składanych smartfonach z Chin, bo rzadko który docierał na nasz rynek (zresztą na Europejski również). Gdy widzę jednak światełko w tunelu od marek, które są chętne wyjść ze swoimi urządzeniami poza rodzimy rynek, trafiał na Honor, które… wyszło jakiś czas temu z Polski. No cóż, cały czas mamy pod górkę. Nowy Honor Magic Vs będzie jednak ogólnodostępny, więc w jakiś sposób znajdzie się droga na jego zakup. Co oznacza dopisek „s” w nazwie modelu?

Honor Magic Vs – co poprawiono?

Składany Honor Magic VsGiganci elektroniki zaczynają poważniejszą rywalizację w segmencie telefonów z giętkimi wyświetlaczami. Obecnie niekwestionowanym liderem sprzedaży jest Samsung. Konkurencja zawsze będzie jednak na plus dla potencjalnych klientów i to nie tylko cenowo, ale i technologicznie. Honor Magic Vs to udoskonalony Honor Magic V sprzed prawie roku. Już wtedy spadkobierca rozwiązań Huawei oferował konstrukcję bez prześwitu, a teraz mechanizm urządzenia jeszcze dopracowano.

Ruchomy grzbiet to kluczowy element składanych smartfonów, więc dobrze czytać o jego usprawnionym działaniu. Magic Vs jest od poprzednika smuklejszy i lżejszy m.in. dzięki nowym module zginania. Oczywiście, nadal bez widocznej przerwy między złożonymi fragmentami wyświetlacza. Zerknąłem w specyfikacje wcześniejszej generacji i liczby elementów, z którego składał się mechanizm. Było ich aż 213, a w tym 92 związanych bezpośrednio z elastycznym modułem. Honor ograniczył je do tylko czterech, a to na pewno wydłuży żywotność. Mniej elementów, mniejsze ryzyko zepsucia. Pewnie dlatego ilość powtórzeń (otwarć/zamknięć) wzrosła z 200 do 400 tysięcy. Ma to dać nawet dziesięć lat niezawodności (przy 100 akcjach dziennie).

Honor Magic Vs – moduł fotograficzny

Pierwsze generacje „składaków” odbiegały fotograficznie od normalnych flagowców. Ten błąd korygują już wszyscy producenci. Mało który oferuje tu high-endowe zestawy, ale już znacznie lepsze od wcześniejszych. Nie inaczej będzie w Honor Magic Vs. Przyglądam się parametrom i właściwościom poszczególnych obiektywów i widzę podobieństwo z Honor 70 Pro.

Honor praktycznie przeniósł moduł z aparatami z Honor 70 do składanego Honor Vs (zadanie trudniejsze, bo smartfon węższy (mam na myśli pojedyncze skrzydełko, bo po złożeniu jest, rzecz jasna, grubiej). Tylko selfie inne. Jednostka na pewno sprawdzi się w rękach jako aparat do zdjęć. To bardzo dobre info.

 • 54 mpx z f/1.9 (Sony IMX800), 1,49”, piksele 1 µm (2.0µm po łączeniu)
 • 50 mpx (ultra szeroki kąt i makro z AF do 2.5cm)
 • 8 mpx (teleobiektyw z 3x zoomem optycznym i 30x cyfrowym), OIS
 • selfie: 16 mega z f/2.45 na zewnętrznym panelu (w środku też jest kamerka)

Honor Magic Vs to flagowiec

Honor Magic Vs to flagowiec, ale producent nie zdecydował się na skorzystanie z najświeższego z topowych procesorów Qualcomm. W środku jest ten poprzednik, wciąż bardzo dobry, więc nie ma co narzekać (no i lepszy od tego w V). Poniżej wylistowałem najważniejsze z parametrów najnowszego Androida. marka zaproponowała nową, niższą opcję pamięci, by obniżyć nieco cenę wejściową telefonu.

 • ekran wewnętrzny: OLED 7.9″ (2272 x 1984), 90Hz, 10-bit i 800 nitów (szczytowo)
 • ekran zewnętrzny: OLED 6.45″ (2560 x 1080), 120Hz, HDR10+, 10-bit
 • wsparcie precyzyjnego rysika Magic Pen (z Bluetooth) w edycji Ultimate
 • chip: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
 • konfiguracje: 8/256, 12/256, 12/512 i 16/512 GB (wersja Ultimate)
 • wytrzymałość: 400 000 otwarć/zamknięć konstrukcji
 • bateria: 5000 mAh z ładowaniem 66W (do pełna w 46 minut)
 • system: Android 12 z najnowszą nakładką MagicOS 7.0
 • cena Honor Magic Vs: od7499  juanów (to lekko ponad 1000€, ale bez ceł i podatków)

Honor Magic Vs zadebiutuje w Chinach w grudniu, natomiast międzynarodowej odmiany mamy spodziewać się w pierwszym kwartale 2023 roku.

źródło: Honor