Kategoria składanych smartfonów nieco przyspieszyła, a to dzięki szerszej ofercie z chińskiej strony. Prawie każdy liczący się producent z Państwa Środka ma (lub zamierza mieć) Androida z giętkim ekranem. Wśród nich są marki z ofertą kilku generacji takich telefonów. Huawei przy okazji premiery flagowego Huawei P60 przedstawił też składanego Huawei Mate X3, czyli już trzecie podejście do składanej konstrukcji. Co ciekawego w najnowszej propozycji, która zapewne nie trafi do globalnej dystrybucji? EDIT: trafi! Europejska premiera 9 maja 🙂

Huawei Mate X3 – lekki, szczelny, ale bez Androida

składany Huawei Mate X3Składane Mate’y były ciekawe w każdej z poprzednich iteracji. Huawei rozwija koncepcję „składaków” już od lat, ale wciąż z kilkoma ograniczeniami utrudniającymi rywalizację z Samsungiem. Przede wszystkim, wciąż są bany na usługi Google (stąd zamiast Androida jest własna platforma Harmony OS) oraz na modemy 5G. Inna sprawa to dostępność poza Chinami, a raczej jej brak. Kilku rodzimych dla Huawei producentów proponuje już swoje składane jednostki szerzej, natomiast oferta tej firmy obejmuje obecnie tylko P50 Pocket (dobre i to, bo akurat flipy to IMO atrakcyjniejsze i wygodniejsze telefony w składanej wersji).

Przewagą Huawei Mate X3 nad konkurencją ma być lżejsza konstrukcja. 239 gramów to jednak tylko 24 gramy mniej od Galaxy Z Fold 4, więc raczej niezbyt odczuwalna różnica. Niższa waga to wcale nie jakieś zejścia z parametrami, wręcz odwrotnie. Wyświetlacz jest nieco większy, bateria pojemniejsza, a zestaw fotograficzny bogatszy od poprzednika. W dodatku w szczelniejszej obudowie. Standard IPX8 to ten sam, który oferuje też koreański rywal. Tradycyjnie są też ulepszenia w mechanizmie składania urządzenia. Mate X3 ma zamykać się bez widocznego prześwitu oraz minimalizować widoczność (i zapewne odczucie) zgięcia panelu. Ciekawe, jak będzie w rzeczywistości.

Huawei rozwinął też software’owe wsparcie składanej konstrukcji, by rozszerzyć praktyczne rozwiązania wynikające z formatu telefonu. Będą tu oczywiście wcześniejsze opcje, jak np. tryb fotografii, czy dzielony ekran dla wybranych aplikacji. Nowy ma być tryb nocny, który zamieni smartfon w stację pogodową i budzik. To raczej bajer, ale trzeba jakoś podkreślać giętkie właściwości.

Huawei Mate X3 – fotografia

Główny moduł fotograficzny w Huawei Mate X3 wygląda dobrze. Przypomnę, że składanym modelom nieco trudniej pomieścić lepsze sensory, a często ograniczeniem są też koszty samej produkcji tak zaawansowanego urządzenia, więc wielu producentów stara się oszczędzać też na aparatach. Huawei zaproponował w miarę optymalny zestaw. Jest ciekawy aparat główny, któremu towarzyszy obiektyw z ultra szerokim kątem, ale też peryskopowe tele z optycznym zbliżeniem 5x. Są też dwie kamerki selfie (w obu ekranach), czyli w sumie aż trzy opcje ujęć z wyciągniętej ręki. Można skorzystać też z portretowania główną kamerką.

Potrójny sensor nie dostarczy nic nadzwyczajnego, ale powinien uzyskać dobre wyniki (ma wsparcie silnika XMage):

  • 50 mpx z f/1.8 (sensor główny) z PDAF, laserowym AF i OIS
  • 13 mpx z f/2.2 (sensor ultra wide)
  • 8 mpx z f/3.4 (peryskopowy teleobiektyw z optycznym 5x) z PDAF i OIS
  • selfie: 2x 8 mega (w otworkach ekranów)

składany Huawei Mate X3

Huawei Mate X3 – specyfikacje

Pozostałe parametry składanego Mate X3 przypominają serię Huawei P60. Jest starszy Snapdragon i w dodatku bez modemu 5G. Jest ta sama wersja platformy HarmonyOS (ale z rozszerzeniami interfejsu pod składany format), a także podobne cechy w innych obszarach. Design standardowy. Ciężko tu zaoferować coś nadzwyczajnego – mamy format „książeczki” z mocno kwadratowym panelem po otwarciu i mocno podłużnym po zamknięciu.

  • ekran wewnętrzny (składany): 7.85″ OLED z odświeżaniem 120Hz (2496×2224) i 1440Hz PMW – 8:7.1
  • ekran zewnętrzny: 6.4″ OLED z odświeżaniem 120Hz i 1440Hz PMW (2504×1080) – 20.9:9
  • chip: Snapdragon 8+ Gen 1 z 4G (bez modemu 5G)
  • konfiguracje: 12 GB RAM i 256/512 GB lub 1 TB na dane
  • komunikacja satelitarna (Beidu i tylko na terenie Chin)
  • certyfikacja szczelności zgodna z normą IPX8
  • profil: 5.3 mm (w otwartej formie)
  • łączność: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC
  • bateria: 4800 mAh z ładowaniem 66W (i 50W bezprzewodowo)
  • system: Harmony OS 3.1
  • cena Huawei Mate X3: od 12999 juanów (ok. 2000$)

źródło: Huawei (Weibo)