Dzisiaj Huawei oficjalnie przedstawiło platformę Harmony OS 2.0, która wkracza na rynek w swojej finalnej wersji na kilku typach urządzeń. Jednym z nich będą smartwatche. Trzecia generacja Huawei Watch m a oferować większość niezbędnych funkcji przydatnych z poziomu  nadgarstka. Wearable wciąż będzie stylowe (design gadżetu podobał mi się już od pierwszego modelu). Robię pierwszy przegląd opcji. Na razie na papierze.

martwatch Huawei Watch 3 z Harmony OS

Huawei Watch 3 z Harmony OS

Myślę, że wypada zacząć od systemu operacyjnego zastosowanego w zegarku. Huawei proponuje trzeci smartwatch i trzeci raz zmienia platformę, na którym będzie pracować. Pierwszy Watch działał na Android Wear (obecnie Wear OS), Huawei Watch 2 korzysta z autorskiego Lite OS. Huawei Watch 3 będzie funkcjonował na Harmony OS 2.0. To multiplatformowy system, który chińska marka opracowuje w alternatywie do Androida, po tym, jak otrzymało bana na usługi i serwisy Google (obniżające zainteresowanie sprzętem z Androidem).

Ciężko w tej chwili powiedzieć cokolwiek o zegarkowym Harmony OS. Zaoferuje wszystko, co Lite OS, ale nie krótszy czas pracy na jednym ładowaniu. To lekki systemik, ale nie tak jak LiteOS. Ma gwarantować 3 dni działania w trybie smart (5 dni w Pro) i nawet 21 w oszczędniejszym (ale to pewnie przy wyłączeniu wszelkich pomiarów i przy rzadkim korzystaniu z powiadomień, więc nie warto na to patrzeć). W Harmony OS nie zabraknie też wszystkich technologii z poprzednich smart zegarków, m.in. tych dla czujników aktywności (dla pracy serca Huawei TruSeen będzie tu w wersji 4.5). Jest współpraca z iOS oraz Androidem, ale telefony z tym drugim będą dysponować nieco szerszym zakresem funkcji.

W poruszaniu się po systemiku pomoże koronka i drugi przycisk na boku urządzenia. To alternatywa dla dotykowego panelu. Obiecane są też zewnętrzne apki w Huawei App Gallery, ale ich liczba będzie zależeć od wsparcia developerów. Na to trzeba będzie pewnie nieco poczekać. Aha, galeria tarczek i motywów też powinna być ciekawa, choć nie wiem jak szeroka. Personalizacja ekranu głównego w smart zegarkach przyciąga zwykle uwagę, więc producenci starają się tworzyć odpowiednie widoki.

Huawei Watch 3 – cztery edycje

Huawei wprowadzi serię Watch 3 w szerokiej kolekcji. Oferta ma obejmować aż cztery edycje zegarka: Active (z gumowym paskiem), Classic (z paskiem skórzanym), Elite (metalowa bransoleta) oraz Huawei Watch 3 Pro (tytanowe wykończenie z ceramicznymi dodatkami i szafirowym szkłem). Wszystkie bazują na praktycznie jednej konstrukcji, choć Pro ma chyba pojemniejszą baterię i dokładniejszy GPS. Zegarki posiadają okrągłe ekrany OLED 1.43 cala w niezłej rozdzielczości 466 x 466 pikseli (326 ppi). Jasność 1000 nitów też powinna zrobić wrażenie.

Wewnątrz koperty udało się dorzucić też wsparcie eSIM. Łączność LTE ma dać większą niezależność w korzystaniu z aplikacji, no i umożliwić połączenia telefoniczne prosto z nadgarstka. Oczywiście trzeba liczyć, że funkcje te będą dostępne również w naszym regionie. Jeśli chodzi o pamięć to będzie to 2 GB RAM i 16 GB na dane (muzykę, aplikacje itp.).

Huawei Watch 3 – tracker aktywności

Nie mogło zabraknąć też całkiem bogatej oferty analiz aktywności. W sumie większośc funkcji przeszło z wcześniejszych Huawei Watchów, ale coś oczywiście dołożono. Wsparcie około stu dyscyplin/ćwiczeń, które algorytmy potrafią zmierzyć, ciągły zapis tętna (wspomniane już TruSeen 4.5), badanie jakości snu, licznik spalonych kalorii, monitor stresu itd. Aplikacja Huawei Health (Huawei Zdrowie) ma też pilnować wybranych aspektów związanych z ogólnym stanem zdrowia. Jest pulsoksymetr, ale też czujnik temperatury.

Najlepszy jako tracker aktywności będzie Huawei Watch 3 Pro, ponieważ posiada dwukanałowe GPS ze znacznie lepszą precyzją zbierania danych na temat naszego położenia. Ze wspomnianej setki mierzonych aktywności aż 17 będzie “profesjonalnych”, natomiast 85 będzie bardziej ogólnych (to przeróżne profile ćwiczeniowe).

Huawei Watch 3 – cennik

Seria zegarków Huawei Watch 3 nie będzie należała do najtańszych. To nie propozycje rywalizujące z budżetowcami. Ceny startują od ok. 500 dolarów za podstawowy wariant. Watch 3 Pro wyceniono na ponad 700$! Podejrzewam, że pojawią się tańsze edycje inteligentnych zegarków, ale flagowa linia ma być bardziej premium. Czego brakuje? Mi na pewno płatności zbliżeniowych.

źródło: huawei