Jest tak gorąco, że wpis o klimatyzatorze jest całkowicie na miejscu i na czasie. Siedzę teraz i podczas pisania dmucha we mnie wentylator. Nie da się wytrzymać. Klimatyzator to zupełnie inna bajka. Choć trzeba go odpowiednio konserwować i dbać o czystość (m.in. filtrów, czy o odgrzybianie itd). to jednak regulacja temperatury jest tu dużo większa, a i komfort wyższy. Na rynku jest już kilka inteligentnych klimatyzatorów, a także modułów, które zamieniają starsze warianty w te bardziej smart. LG prezentuje nowy model z technologią SmartThinQ (z AI jak mniemam).

LG Klimatyzator SmartThinQ

Akurat rozwiązania SmartThinQ to istotne ulepszenie nowych wariantów klimatyzatorów od LG. Koreański producent mocno stawia na nową platformę i we wszystkich nowych wyrobach w wersji smart wdraża algorytmy Sztucznej Inteligencji (to nazewnictwo jest kojarzone z AI, więc w jakiś sposób korzysta chyba z jej możliwości – prosiłbym producenta o wyjaśnienie tego tematu). Mają optymalniej wpływać na pracę urządzeń, zwłaszcza ich ekonomiczność (już nie tylko automatykę ogólnie). Wygląda na to, że propozycja od LG będzie najciekawsza pośród wszystkich obecnie dostępnych. AI będzie teraz przekonywało wielu klientów i to nie z uwagi na efektowne funkcje, ale niższe koszty użytkowania.

Wszystkie trzy nowe produkty łączą się oczywiście ze smartfonową aplikacją. Wszystkie zdalne funkcje będą dostępne z tej samej aplikacji LG dla smart domu, która jest obecnie proponowana do innych urządzeń z inteligentnej linii. Jasna sprawa, nieprzypadkowo. Sterowanie temperaturami odbywa się z jednego wspólnego panelu, by można było łączyć niektóre parametry z pozostałym sprzętem SmartThinQ (czy to obecnym, czy nowym, który dopiero pojawi się na rynku). Nie zabraknie obsługi komendami głosowymi przez asystentów (klimatyzatory LG wspierają Alexę i Google Asystenta). Zadbano także o odpowiednie systemy wydajnościowe, m.in. Dual Inverter Compressor (stałe dostosowywanie nawiewu do poziomów temperatury).

LG Klimatyzator SmartThinQ

Co to da? Z tego co wyczytałem chodzi o mniejsze fluktuacje temperaturowe. Klimatyzacja będzie pracowała nieco rzadziej (krócej), a to da 25-40% niższe zużycie energii (porównanie odnosi się do podstawowego modelu klimatyzatora od LG i zależy od jednego z trzech wariantów). Lg zostało nawet wyróżnione odznaczeniem Energy Star Emerging Technology Award. Pamiętajmy, że schładzanie pomieszczeń wymaga zwykle sporo energii, więc im bardziej będziemy obniżać wydatki, tym lepiej dla naszego portfela, ale i środowiska. Inny ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę? Myślę, że poziom hałasu. 44 decybele to, jak na klimatyzator, chyba niezły wynik. Gorzej z cenami. Najdroższa, ale i najekonomiczniejsza będzie propozycja za prawie 650$. Najtańsza jednostka to wydatek prawie 470$. Wciąż sporo, ale przydałby się teraz. Właśnie teraz.