Odkąd w Moim Smart Domu pracuje zestaw Roomba + Braava, dużo dokładniej obserwuję aktualizacje poprawek oraz integrację z innymi serwisami. W jednym z moich testów przedstawiłem nawet dodatkowe możliwości, jakie daje kanał iRobot na platformie IFTTT. Dałem nawet kilka przykładów, które zastosowałem w moim wnętrzu. Można w serwisie tworzyć własne aplety, ale obie firmy postanowiły zacieśnić współpracę i podczas styczniowych CES 2020 zapowiedziano głębsze połączenie robotów sprzątających z innymi urządzeniami smart home.

iRobot + IFTTT = smart home

iRobot + IFTTT = lepszy smart home

Przypomnę najpierw jak działają kanały na IFTTT. Jeśli znajdziemy w bazie interesującego nas producenta to istnieje szansa na powiązanie jego działań w automatyce z innymi inteligentnymi produktami. Oba kanały mogą nawet nie wiedzieć o swoim istnieniu, a uda się połączyć ich działania w synergii. Mojej Roombie stworzyłem tak kilka prostych akcji. iRobot oraz IFTTT zauważyły jednak, że warto wypromować możliwości robotów we współpracy z wieloma innymi kanałami, dzięki czemu budowanie takich scen stanie się popularniejsze.

Ma być po prostu bardziej użytecznie, dając użytkownik lepszy wgląd w gotowe propozycje – tzw. aplety. Biblioteka IFTTT posiada dużo „gotowców”, a często jest to wynik pracy samych użytkowników. Możemy stworzyć zależności samodzielnie, ale dużo łatwiej skorzystać z już istniejących akcji. Niebawem takich propozycji ma w serwisie IFTTT przybyć. Promowanie integracji powinno też zainteresować klientów. Sporo osób nawet nie wie, że takie możliwości w obrębie Roomby lub Braavy są dostępne. Możemy na przykład skorelować automatykę we współpracy z termostatem, telewizorem i wieloma innymi smart urządzeniami.

Co da Roombie kanał IFTTT?

Każda akcja może podnieść komfort użytkowania sprzętu, choć na różnych sposób. Nie wszystkie akcje muszą być ultra praktyczne (lub niezbędne), ale wciąż będą przydatne. Zwiększą potencjał ustawień. Przykładowo, włączenie telewizora podczas odkurzania może wymusić powrót mopa lub odkurzacza do bazy. Nie będzie robot hałasował, gdy zechcemy coś obejrzeć. Super by było, gdyby dało się budować akcje według pomieszczeń, tj. ograniczać pracę do działania w obrębie innych pokojów, niż ten z TV. Inny ciekawy aplet dotyczy kanału Life360. Możemy tam wymusić sprzątanie w pustym domu, czyli dopiero w momencie, gdy opuści go ostatni członek rodziny. Podobnie ze wspomnianym termostatem, któremu zaprogramowaliśmy tryb „wyjście z domu”.

Kolejna sprawa to opcja wykorzystywania apletów IFTTT bezpośrednio w aplikacji iRobot Home, co w ogóle ułatwi zarządzanie robotami sprzątającymi. Na stronie IFTTT będzie na początek kilka gotowych akcji. iRobot nie przekazał żadnych informacji na temat przyszłości tej integracji, ale łatwo wywnioskować, że najlepszymi akcjami byłyby te monitorami jakości powietrza w mieszkaniu. Wysyłałyby Roombę do pracy przy wykryciu gorszych warunków. Akcji powinno przybywać. Sami też możemy próbować szukać ciekawych połączeń. Smart odkurzacz już dawno powinien być integralną częścią inteligentnego domu, a ten rozumiem jako naczynia połączone w automatyce Internety Rzeczy. Przypomnę, że kanał iRobot w IFTTT istnieje już od końca 2017 roku. Ja wciąż niecierpliwie czekam na polskie komendy Asystenta Google.

źródło: IFTTT, iRobot.com