Bransoletki fitness to fajne bajery dla amatorów, którzy chcą regularnie analizować swoje osiągnięcia. Co z bardziej profesjonalnymi sportowcami? Dla nich też powstają ubieralne narzędzia, ale propozycji jest o wiele mniej. Właśnie dlatego każda nowość jest przeze mnie zauważana. Na Indiegogo pojawił się tracker, który ma zaoferować konkretne funkcje śledzenia atletom prowadzącym poważny trening. KeenBrace to niszowy produkt z bardzo rzadko spotykanymi elementami analiz aktywności.

KeenBrace

KeenBrace to wearable do założenia na ramię, przedramię lub udo. Ma monitorować pracę konkretnych partii mięśni, czyli precyzyjnie odczytywać dane z ruchu poszczególnych kończyn. Chodzi o wysiłek. Wyrób ten jest przeznaczony do analizowania dyscyplin siłowych, gdzie najważniejsze jest kontrolowanie sytuacji mięśni. Twórcy twierdzą, że to jeden z najlepszych trackerów tego typu na rynku. Oferuje odpowiednią dokładność i przekaz bardzo istotnych z punktu widzenia ćwiczeń danych. Ich monitorowania ma pomóc w ustalaniu programów treningowych, dostosowywaniu powtórzeń do indywidualnych możliwości i pilnowanie przeciążeń.

W czasie rzeczywistym otrzymujemy przekaz z ciała, a wirtualny trener zasugeruje informacje na podstawie zbieranych odczytów. Chodzi o pomoc podczas ćwiczeń (zastępca prawdziwego trenera), czyli stosowanie zoptymalizowanych sesji. Można go zastosować zarówno do biegu, jak i przysiadów, pompek, podnoszenia ciężarów i wielu innych. KeenBrace nie jest typowym trackerem aktywności. Dostarcza więcej metryk, m.in. info na temat poprawnego balansu, nieprawidłowości mogących prowadzić do kontuzji, ale przy tym zaoferuje podobne do bransoletek i sportowych zegarków opcji motywacyjnych. Tutaj też wyznaczymy sobie cele i będziemy mobilizowani do ich prawidłowego osiągania.

Wszystkie bioodczyty (elektryczne) trafiają do aplikacji i są przetwarzane. Pomaga to w pilnowaniu sytuacji i dobieraniu programów dla konkretnych mięśni (spersonalizowane sugestie i progres z wykorzystaniem algorytmów AI). Głównym celem systemu jest przekaz uwag przez słuchawki, prowadzących do najbardziej efektywnych ćwiczeń. Rekomendacje są indywidualne i oceniane w trakcie treningu (oceniana jest nawet postura, która ma wpływ na jakość wykonywanych ćwiczeń). Bardzo ważne ma tu być poprawne założenie urządzenia. Na smartfonie otrzymamy pełne wizualizacje dla trenowanych mięśni.

KeenBrace jest kierowany do analiz cardio i treningu siłowego. Z opisu i specyfikacji gadżetu wynika, że moduł potrafi zbierać dane dla 15 różnych elementów, w których najważniejsze są oceny zmęczenia mięśni, ich aktywności oraz techniki. System ma też pomagać w równomiernym rozkładaniu ćwiczeń (aplikacja ułatwi mapowanie sytuacji z całego ciała – jeśli tylko regularnie trenujemy i korzystamy z monitora). Zaangażowano do tego tzw. Surface Electromyogram. To wszystko sprawia, że KeenBracem zainteresują się raczej profesjonalni sportowcy, ale nabyć go mogą też amatorzy.

źródło: Indiegogo