Każdy nowy, cyfrowy notatnik zwraca ostatnio moją uwagę. Od dłuższego czasu przymierzam się do czytnika książek, ale jak już mam kupować e-papierowy sprzęt, to rozglądam się za wyposażonym w rysik. Niech spełnia więcej niż jedną rolę. Natrafiłem właśnie na KloudNote – pierwszy taki projekt od chińskiej marki Geniatech specjalizującej się głównie w set-top-boxach z Androidami. Czy ich Android z E-ink będzie wystarczająco konkurencyjny wobec modeli z bardziej znanym brandem?

KloudNote e-tuszowy notatnik z rysikiem

KloudNote – E Ink, rysik i Android

Na swoim blogu przedstawiłem już naprawdę sporo e-tuszowych notatników z rysikami (kieruje do powiązań pod artykułem). Jest tu kilka firm z doświadczeniem, są też producenci z dość świeżymi rozwiązaniami, ale pojawiają się też całkowici debiutanci. Im zaufać najtrudniej, ale szkoda ich zbyt szybko skreślać. KloudNote proponuje całkiem interesujące specyfikacje, no i oczywiście cenę. Powiedzmy, że niższą od rywali, choć przy imporcie to trudne w ocenie.

KloudNote to w zasadzie urządzenie hybrydowe – jak większość czytników z rysikami. Taki tablet z czarno-białym, dotykowym ekranem E Ink, Androidem oraz piórkiem. Takich propozycji przybywa i będzie przybywać – rośnie na nie zapotrzebowanie, a mają wystarczające możliwości do celów, do których jest przeznaczony. Owszem, można tu też uruchamiać aplikacje lub przeglądarkę, ale sprawdzą się tylko materiały bardziej statyczne (e-tuszowe ekrany mają słabe odświeżanie). Do zapisków, dokumentów, integracji z różnymi usługami pocztowymi/chmurowymi będzie odpowiedni.

KloudNote obiecuje oczywiście odczyty ebooków, PDFów, edycję treści, notowanie odręczne, trochę dodatkowych opcji dla bardziej złożonych notatek, aplikacje Androida, przeglądarkę itd., a wszystko na panele z wysokim kontrastem. Ja na plus podkreślę synchronizację real time (i apkę na smartfony) oraz bezprzewodowe mirrorowanie ekranu desktopów na tablecie (przez specjalne aplikacje). A, dość ważne! Przekątna ekranu to 10.3 cala, więc wystarczająco duży obszar roboczy. Rysik ma 4096 poziomów odczytu nacisku, ale jak faktycznie precyzyjny on jest, tego nie wiem.

KloudNote – specyfikacje

Pozostałe możliwości możecie ocenić sami na podstawie pełnych specyfikacji (a przynajmniej tych najważniejszych, które mają znaczenie). KloudNote oferuje pełen standard. Nie widzę tylko podświetlenia i wsparcia dla kart pamięci. Czy poniższa propozycja parametrów was przekonuje? Ja potrzebowałbym sprawdzić dokładność rysika – to najważniejszy ze wszystkich element całego urządzenia.

  • ekran: dotykowy E-Ink 10.3 cala (1872 x 1404 piksele)
  • przyciski funkcyjne (home zintegrowany z czytnikiem palca)
  • rysik: 4096 poziomy rozpoznawania nacisku (ekran)
  • procesor: Quad-core Cortex-A35 (1.2 GHz)
  • pamięć: 2 GB RAM i 32 GB eMMC (nie widzę slotu na karty pamięci)
  • łączność: Wi-Fi (2.4GHz + 5GHz) oraz Bluetooth 4.2, 3G/4G (opcjonalne)
  • system: Android 8.1 (dość stary, ale w tej kategorii ma to nieco mniejsze znaczenie)
  • wsparcie formatów, m.in.: PDF/EPUB/TXT/HTML/RTF/FB2/DOC/MOBI/CHM
  • audio: jest port słuchawkowy 3.5 mm, głośniczek i mikrofon (WAV i MP3)
  • bateria 4000 mAh: tydzień działania przy 2h/dobę (ładowanie USB-C)
  • waga: 385 gramów
  • cena: 449$

źródło: geniatech