Z roku na rok wykonujemy więcej zdjęć (mam na myśli zbiorczo – jako rynek użytkowników smartfonów). Nic zatem dziwnego, że wszelkiego rodzaju aplikacje mobilne starają się oferować w swoich zasobach jakieś narzędzia do ich poprawiania. Filtrowania, edycji lub polepszania. Microsoft wdraża właśnie swoje funkcje tego typu w ramach dysku chmurowego OneDrive. Na początek zadebiutują webowo oraz na Androidach. iOS w drodze. Na razie są podstawy, ale gigant z Redmond obiecuje stałe aktualizacje.

OneDrive z edytorem zdjęć

Chmurowych dysków do przechowywania i współdzielenia plików jest dziś wiele. Konkurują one ze sobą wbudowanymi dodatkami, dzięki którym pracę można przenieść praktycznie całkowicie online (np. w przeglądarce lub aplikacji). Wydaje mi się, że najbardziej rozbudowane narzędzia posiada tutaj Google, m.in. w ramach apki Zdjęcia. Można tam pobawić się ustawieniami, ale też wykorzystać software’owe tricki AI. Microsoft spróbuje w OneDrive wprowadzić coś podobnego. Na razie wszystko raczkuje, ale ma być tego więcej.

Co można już teraz zdziałać z naszymi zdjęciami trzymanymi w OneDrive? Microsoft wrzucił kilka pierwszych, najczęściej używanych opcji (to faktycznie podstawowy standard):

  • kadrowanie (kilka gotowych pod Social Media i tryb manualny)
  • obracanie i odwracanie (o 90 lub 180 stopni)
  • prostowanie przechylonych ujęć (w pewnym zakresie)
  • edycja jasności, ekspozycji, kontrastu, cieni, czy kolorystyki
  • „castowanie” przez Chromecasta na większych ekranach

Oczywiście wszystkie zmiany można zachować w postaci oddzielnego pliku, by nie tracić oryginalnego materiału (jeśli jednak jesteśmy pewni poprawek, możemy nadpisać informacje). W razie potrzeby jest też historia kolejnych zmian w edycji, więc można powrócić do poprzednich. Teraz użytkownicy OneDrive będą z pewnością oczekiwać rozszerzeń w ramach kolejnych update’ów. Myślę, że MS już szykuje kolejne funkcje. Szykowana jest lepsza organizacja zdjęć, m.in. zapis w folderach pod konkretne aplikacje społecznościowe (Snap i Insta) oraz automatyczne grupowanie.

źródło: microsoft