Może ciężko w to uwierzyć, ale Minecraft kończy właśnie dziesięć lat! Grę przejął kilka lat temu Microsoft i od tego czasu próbuje wykorzystać niesłabnącą popularność. Wciąż w wirtualnym świecie można sporo zbudować, ale trzeba pomysłowo nakręcać temat. Najlepiej nowymi formami zabawy. Ostatnio modny jest tryb AR, ale czy wyobrażacie sobie Minecrafta w Rzeczywistości rozszerzonej?

Minecraft Earth

Minecraft w realu!

Minecraft Earth to nowe podejście do tego samego tematu. Microsoft pokazał zwiastun mobilnej wersji gry w AR w jubileuszowy dzień dziesięciolecia premiery. Budowanie i kopanie w realnym środowisku ma odświeżyć grę. Augmented Raality wypromował Pokemon Go, ale też aplikacje tworzone na platformach ARKit i ARCore, odpowiednio dla systemów iOS oraz Androida. Kręcąc się po rzeczywistym otoczeniu będzie można odnajdować surowce, dzięki którym utworzymy wirtualne warstwy.

Oczywiście potrzebne będą też przedmioty, a cała rozgrywka będzie bazować na oryginalnej koncepcji bloków przypominających klocki. Budowle i twory będzie można rozwijać z przyjaciółmi w trybie multi, a wszystko w trójwymiarze. Żeby osiągnąć więcej, trzeba będzie się natrudzić, tj. nieco pochodzić. Dostępność rzadszych surowców ma być zależna od lokalizacji, ale też zadań. Po drodze trzeba będzie radzić sobie z przeszkodami, m.in. potworkami. Dokładnie tak, jak w klasycznej wersji Minecraft od Mojang.

Minecraft Earth ma być bezpłatne, ale spodziewam się jakiegoś rodzaju mikropłatności. Gameplay nie zdradza zbyt wiele, ale widać już o co będzie się rozchodzić. Z czasem tytuł i model rozgrywki może ewoluować, bo przecież developer umożliwi aktualizowanie produkcji. Latem ma rozpocząć się program testowy dla iOS oraz Androida. Nie wiadomo kiedy gra zadebiutuje. Ciekawe czy kiedyś Minecract Earth pojawi się na HoloLens 2 lub innych goglach AR. O tym w ogóle nawet nie napomknięto, a szkoda, bo potencjał jest ogromny.