Mobilna fotografia 9 nowości w smartfonach
Zobacz też: fotograficzny mobilny przegląd tygodnia #9

Mobilna fotografia zyskuje z roku na rok i to nie tylko dzięki coraz lepszej jakości sensorom, optyce i rozwiązaniach technologicznych mieszczonych w smukłych obudowach smartfonów, ale również z uwagi na powszechność sprzętu, który znajdziemy w kieszeni spodni lub torebce. Mówi się, że najlepszy aparat to taki, który akurat mamy przy sobie. Telefon pełni taką rolę. W dodatku dysponuje (już nawet w niższych półkach cenowych) wystarczające narzędzia do wykonywania efektownych ujęć. Ruszam zatem z nową serią blogowych wpisów. Skupiających się na nowościach w dziale mobile photo. Przed wami okresowe artykuły dotyczące najciekawszych wieści z świata mobilnej fotografii.

Liczba tygodnia:

  • 80% więcej światła ma zbierać sensor i obiektyw smartfona Nubia Z40 Pro

1. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Każde podsumowanie zacznę od własnych prac. Zdjęcia“strzelam” okazjonalnie. Raczej nie wychodzę na długie sesje. Cykl #PstryknieteFonem to kadry głównie spontanicznie, ale jak już w moje ręce wpadnie smartfon to wyjścia z aparatem są wręcz konieczne. Poniżej efekt zabawy z goglami VR. Ups…


2. Realme 9 Pro+ z Sony IMX766 (50 mpx)

mobilna fotografia przegląd tygodnia realme 9 pro+Realme zaprezentowało kilka modeli swoich średniopółkowych smartonów dziewiątej generacji. Chwali w nich aspekty fotograficzne, które w poprzednich przeglądach tygodnia już krótko przedstawiałem. Czas podsumować możliwości modułu po oficjalnej premierze. Realme 9 Pro+ jest najlepiej wyposażonym z całej nowej serii. Jest promowany drugą generacją rozwiązań do ulicznej fotografii i chce skusić efektami znanymi z droższych flagowców. Urządzenie dysponuje sensorami:

  • 50 mpx z f/1.88 (Sony IMX766) z EIS+OIS (elektroniczną i optyczną stabilizacją obrazu)
  • 8 mpx z f/2.25 (Sony IMX355) z ultra szerokim kątem 119°
  • 2 mpx z f/.24 (czujnik głębi)
  • selfie: 16 mpx z f/2.45 (Sony IMX471) z EIS (elektroniczną stabilizacją)

Topowy z modeli nowej serii ma dysponować matrycą sporej wielkości, co umożliwi wykonywanie zdjęć nocnych z większą czułością. Sensor Sony IMX766 to prawdopodobnie pierwszy tej klasy w Androidzie z tej półki cenowej (można go było znaleźć np. we flagowych Oppo Find X3 Pro i Realme GT 2 Pro).

„Fotografia uliczna 2.0” poprawi detale dzięki połączeniu elektronicznej i optycznej stabilizacji obrazu, ale też „Inteligentnej redukcji szumów 3.0” i wydłużeniem ekspozycji. Jest ona możliwa właśnie przez odpowiednie stabilizowanie. Swoje zrobi też Dimensity 920, który dorzuci mocy obliczeniowej w ramach przetwarzania sygnału obrazu. To ważne, bo bywały smartfony ze średniej półki, które wdrażały niezłe sensory, ale procesory nie obsługiwały ich poprawnie. Zobaczymy, jak będzie w przypadku Realme 9 Pro+.

Realme uruchomiło przy okazji konkurs w ramach hasła „Uchwyć światło”. Zadaniem jest przekazanie poprzez zdjęcie interpretacji tego sloganu. Zakładam, że dowolnym smartfonem (nie tylko Realme, choć to lepiej doczytać w regulaminie dostarczonym w załączonym poście z facebookowego kanału). Nie zapomnijcie przy publikacjach oznaczać prac nazwą @realme.polska i hashtagiem #UchwyćŚwiatło. Do wygrania topowy Realme 9 Pro+ i dwa smart zegarki Realme Watch 2 Pro.

Czytaj więcej o: Realme 9 Pro i 9 Pro+


3. Key Light Mini od Elgato

Aparaty smartfonów potrafią dziś wiele, ale dla poprawy efektów (zwłaszcza profesjonalizując rejestrowanie przekazu) warto dodać zewnętrzne przystawki. Najważniejsze jest chyba odpowiednie doświetlenie kadru. Elgato zaprezentowało ciekawy moduł do tego celu. Bardzo uniwersalny. Key Light Mini zainteresuje głównie vloggerów. Co Elgato proponuje za około 100 dolarów?

  • 800 lumenów jasności LED
  • kompaktowy format
  • kompatybilność z akcesoriami (możliwość przypinania do różnych konstrukcji)
  • czas pracy z 4 godzinami (przy 50% jasności)
  • 2900-7000K zakres temperatury
  • sterowanie ustawieniami z aplikacji (lub manualnie)


4. ZTE Nubia Z40 Pro 5G

ZTE szykuje się premierę flagowej Nubii. Na kanale w serwisie Weibo pokazało próbkę możliwości portretowych na przykładzie fotki kota. Trzeba przyznać, że poziom szczegółowości i ostrość robią wrażenie. Telefon zobaczymy jeszcze w lutym. Przypomnę, że część wieści na temat kamerki Nubii Z40 Pro jest już oficjalna. Pisałem o nich w którymś z poprzednich przeglądów tygodnia.

Nubia Z40 Pro photo

Sensor Sony IMX787 z rozdzielczością 50 megapikseli ma zadebiutować w smartfonie ZTE. Ogniskowa 35 mm, przesłona f/1.6 oraz OIS i pełne AF mają dać odpowiednie efekty (co zresztą widać na wspomnianym już zdjęciu). Aparat zbierze o 80% więcej światła, zredukuje o 35% zniekształcenia i poprawi przejrzystość ujęć o 75% (tu chyba względem standardowych obiektywów). Oficjalna prezentacja modelu Z40 Pro w Chinach została zapowiedziana na 25 lutego. Na kanale Weibo (źródło poniżej) znajdziecie więcej sampli. Przekazano tam też, że telefon skorzysta z technologii Neovision 11, która jest autorskim podejściem do przetwarzania komputerowego efektów docierających z obiektywów Z40 Pro.

źródło obrazka


5. Redmi K50 Gaming Edition

Redmi K50 Gaming Edition (POCO F4 GT?)Gamingowych smartfonów łączymy z jakimiś nadzwyczajnymi właściwościami fotograficznymi, ale Redmi K50 Gaming Edition spróbuje tu coś zmienić. Smartfon (jeden z pierwszych całej serii K50) ma być wyposażony w 64-megapikselowy sensor Sony IMX686 z nocnymi ujęciami w maksymalnej natywnej rozdzielczości 9248 x 6944 pikseli. Z przodu zaś w otworku znaleziono miejsca na sensor 20 mega Sony IMX596 to „beauty selfies”.

Redmi chwali też czujnik Flicker Sensor. Nie do końca jestem teraz w stanie zrozumieć jego dokładne działanie, ale wydaje się, że system ma poprawniej dopasowywać ustawienia ekspozycji w czasie rzeczywistym na podstawie częstotliwości światła. Dokładniej dobierać migawkę oraz ISO. W ten sposób na zdjęciu efekt będzie przedstawiany poprawniej. Bez przebłysków lub zniekształceń kolorystycznych. Jak to będzie działać finalnie dopiero zobaczymy.

Czytaj więcej o: Redmi K50 Gaming (POCO F4 GT)


6. Sensor 3D od Huawei do analizy skóry

Huawei straciło swoją bardzo dobrą pozycję w świecie smartfonów, ale nadal rozwija mobilne technologie i stara się utrzymać kierunek oraz strategię sprzed lat. Jeden z wniosków patentowych do World Intellectual Property Organization (WIPO) z lipca 2021 potwierdza, że chiński gigant opracowuje kolejny ciekawy sensor. Potrójny aparat ma umożliwiać wykonywanie trójwymiarowych ujęć twarzy, by skupić się na jej analizie. Bardzo ważny jest układ sensorów. Są tak położone, by odpowiednio mierzyć efekt. Pomiędzy nimi znalazło się miejsce na okrągły wyświetlacz (m.in. w roli lusterka selfie pod instrukcje do poprawnego modelowania 3D). Prawdopodobnym efektem może być raport z kondycji cery z rekomendacjami dotyczącymi zdrowia. Wizualizacje dostarczył serwis LetsGoDigital:


7. Oppo + Hasseblad przez 3 lata

Oppo po połączeniu z OnePlus chce wykorzystać partnerstwo jakim ta druga marka dysponowała w zakresie mobilnej fotografii. Mowa o pomocy szwedzkiego Hasselblad. Ma poprawić efekty fotograficzne dzięki doświadczeniu speców od zdjęć, ale też wzmocnić marketingowo możliwości aparatów. Logo znanego producenta robi swoje. Z takiej strategii korzysta już kilku producentów smartfonów. Oznaczają oni moduł fotograficzny brandem Leica, czy Zeiss. Oppo oficjalnie zapowiedziało, że przez najbliższe trzy lata ich flagowa seria Find X skorzysta z ulepszeń i kalibracji Hasselblad. Przypomnę, że Oppo zaproponuje w fotografii wsparcie swojego chipa NPU MariSilicon X do przetwarzania sygnału. Do tego powinniśmy zobaczyć AF na pełnej matrycy oraz „pięcioosiową” stabilizację (wg Digital Chat Staton). Mówi się też, że Oppo wykorzysta w końcu któreś ze swoich nowych fotograficznych technologii, które przedstawiło w połowie 2021 roku.


8. Honor Magic4 Pro+ (4x 50 mpx)

Honor Magic3 Pro Plus
Honor Magic3 Pro+

Zbliża się premiera serii Honor Magic4 wśród której najmocniejszy z modeli ma posiadać zestaw aparatów zdolnych do wykonania konkurencyjnych zdjęć z topowymi jednostkami. Podobnie jak w przypadku poprzedniej generacji, tutaj również moduł ma otrzymać cztery sensory. Ma też przypominać wizualnie wcześniejszą generację, czyli spory, okrągły obszar. W Pro+ chiński producent chce dostarczyć cztery aparaty po 50 megapikseli. Poprzednio było 50 mpx + 3x 64 mpx. Specyfikacje z przecieków wskazują na połączenie obiektywu wide, ultra-wide, tele i mono. Widać też obecność cyfrowego zoomu 100x i laserowego autofocusa (jak w Galaxy S22 Ultra i Pixel 6 Pro).

źródło


9. Magyip – mikroskop do smartfona

Niektóre smartfony posiadają tryb makro, a niektóre nawet telemakro, co pozwala na wykonywanie zdjęć z bardzo bliska. Na rynku są jednak przystawki do telefonów, dzięki którym zbliżenie będzie znacznie większe. To już wręcz miniaturowe mikroskopy. Kolejny taki znalazłem na Kickstarterze, gdzie trwa aktualnie zbiórka funduszy w crowfudningowym formacie. Adapter do aparatów w telefonie ma być kompatybilny z systemami iOS oraz Androidami (bez potrzeby instalowania specjalnych aplikacji). Zaoferowano w nim zbliżenie w zakresie 20-400x.


10. OnePlus Nord CE 2 5G z podświetleniem video z AI

OnePlus Nord CE 2Mała ciekawostka również w zestawie kamer od OnePlus w nowym Nord CE 2 5G. Telefon posiada sensor główny 64 mega oraz aparat 8 mpx (ultra wide) i 2 mpx do makro. Pod względem pozostałych specyfikacji przypomina Oppo Reno7 SE 5G. Z przodu 16 megapikseli, czyli aż dwa razy mniej od tego co było Nord 2.

Marka próbuje zwrócić uwagę na możliwości video i efektów „doświetlenia” przez korekcję AI. Przygotowano specjalny tryb  z podświetleniem filmów przy użyciu algorytmów Sztucznej Inteligencji. Optymalizują one oświetlenie w tle oraz kolory. Dobrze widać to animacjach na podstronie producenta. Na przykład nagrania pod słońce nie oślepiają i ukazuję lepiej główne postacie. Z kolei przy zdjęciach w trybie nocnym pomoże doświetlenie ciemnych obszarów w trybie pejzażu nocnego.

Czytaj więcej o: OnePlus Nord CE 2 5G


11. Red Magic 7 Pro z Under Display Camera

Już kilka modeli smartfonów posiada kamerkę ukrywaną pod wyświetlaczem. To wciąż bardzo niszowe podejście do tematu aparatów selfie z uwagi na spore ograniczenia w dostępie światła. Są to jednak na tyle efektowne moduły, że producenci chcą pokazywać te przełomowe rozwiązania w swoich telefonach. W gamingowym Red Magic 7 Pro (pierwszym na rynku telefonie do grania z Under Display Camera).

ZTE nubia Red Magic 7 Pro aparat pod ekranem

Producent przekonuje, że ułożenie pikseli oraz falowego układu połączeń ma podnieść transparentność panelu. Efekt trzeba będzie dopiero zobaczyć. Dla graczy przednia kamerka ma znaczenie, więc ZTE musi wiedzieć czym ryzykuje. Dzięki ukryciu sensora przestrzeń przeznaczona na wyświetlanie gry jest pozbawiona zakłóceń, ale w livestreamingu może być gorzej.

Czytaj więcej o: ZTE nubia Red Magic 7