mobilne granie 99 backbone one
Zobacz też: Mobilne granie #99 – Backbone One Play Station Edition (foto: playbackbone.com)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

No i jest! Setne podsumowanie rynku mobilnego grania! 100 tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W mimionych siedmiu dniach też było ciekawie

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGAYA zapowiada Neo 2S z ekranem Mini LED (pierwsza taka konsolka na rynku!)
  • Meta zapowiada trzecią generację niezależnych (mobilnych) gogli Quest z Mixed Reality
  • Razer ma nowe gamingowe słuchawki TWS
  • Nintendo wstrzymuje w końcu sprzedaż gier w rosyjskim sklepiku eShop dla Nintendo Switch
  • Na Indiegogo trafiają AYA Neo 2S i Neo Geek 1S z Ryzenami 7 7840U
  • AYA z propozycją odzysku układów mobilnych urządzeń w ramach mini desktopowych stacji Mini PC
  • Anbernic promuje breloczkowy RG Nano
  • kolejne nowości serwisów chmurowych (czerwiec)

1. AYA Neo 2S Mini LED

Ostatnio rynek przenośnych konsol (tudzież PC-konsolek) obfituje w premiery nowych urządzeń. AYA jest pod tym względem jedną z aktywniejszych marek. Niedawno zapowiadałem na blogu ich nowy model Neo 2S. Teraz firma proponuje jego odmianę z ekranem Mini LED i startuje z crowdfundingową zbiórką funduszy potrzebną do masowej produkcji. Będzie to unikatowa wersja konsoli, bo chyba żaden gamingowy mini PC nie otrzymał takiego panelu. Mini LEDy zaczynały od ekranów telewizorów, ale powoli znajdują też zastosowanie w innych segmentach elektroniki (laptopach i tabletach). Czas na maszynki do grania.

Obraz będzie jaśniejszy z uwagi na większą gęstość podświetlających diod. Odwzorowanie barw również powinno zyskać. Sam kontrast także. Największą zaletą ma być podobieństwo w efektach do OLEDów, ale bez wypalania. Niestety na razie nie wspomniano więcej o parametrach urządzenia. Sądzę, że pod względem podzespołów powinno być podobnie do zwykłego 2S, tj. z uwzględnieniem chipów Ryzen 7 7840U z Zen 4 (CPU) i RDNA 3 (grafika). AYA Neo 2S Mini LED zadebiutuje dopiero pod koniec roku.

Czytaj więcej: AYA Neo 2S Mini LED (Indiegogo)


2. Razer Hammerhead Pro HyperSpeed

Razer oferuje już kilka generacji prawdziwie bezprzewodowych słuchawek w gamingowym wydaniu. Właśnie przedstawiło kolejne Hammerheady. Nie przypominam sobie, czy któraś z wcześniejszych propozycji oferowała alternatywny dla Bluetooth protokół łączności radiowej. Takie rzeczy kojarzę z kilku konkurencyjnych modeli. Teraz adapter 2.4GHz RF pojawi się i w propozycji Razer. Model Hammerhead Pro HyperSpeed obniży lagi do 40 ms, co usprawni synchronizację o 20 ms względem proponowanego w poprzednich modelach Gaming Mode. Wciąż jednak z opcją łączności ze smartfonem przez Bluetooth.

Dodatkowy modulik z radiem posłuży do podpięcia do portu USB-C (jest adapter dla USB-A) w komputerach lub konsolach. Pozostałe parametry słuchawek pokrywają się z technologiami użytymi w słuchawkach Hammerhead poprzednich generacji:

  • personalizowana aktywna redukcja szumów (ANC)
  • certyfikacja THX dla dźwięku
  • efekty świetlne Chroma RGB
  • czas pracy: 6.5h przy Bluetooth (bez ANC i Chroma RGB) + 24h z etui (3.5h z aktywnymi elementami ANC i RGB). 3-4h z adapterem (11-14.5h z etui)
  • cena Hammerhead Pro HyperSpeed: 200$

3. Meta Quest 3 – niezależne gogle VR/AR

Meta Quest 3Prezentacja sprzętu Apple wywiera wpływ na konkurencję. Projekt giganta z Cupertino wciąż jest tajemnicą, ale jest już niemal pewne, że marka za kilka dni pokaże swoje gogle/okulary dla Mixed Reality. Zbliżające się WWDC to okazja dla rywali, którzy mogą skorzystać z momentu i pokazać swoje najnowsze rozwiązania.

Meta zapowiedziało trzecią generację swoich przenośnych Questów. Mają być szybsze, lżejsze, mniejsze i wygodniejsze, a przy tym z lepszymi ekranami oraz kontrolerami ruchu. Meta Quest 3 powinny zadebiutować 27 września podczas corocznego eventu Connect. Niezależny headset ma kosztować 500$ i oferować zarówno zabawę w VR, ale i AR. Mieszana rzeczywistość ma być na poziomie dzięki kolorowym kamerkom i czujnikowi głębi.

Czytaj więcej o: Meta Quest 3


4. Pastelowe Joy-Cony dla Nintendo Switch

Od samego początku Nintendo podkreślało różną kolorystykę odpinanych od Switcha Joy-Conów. Nieprzypadkowo, bo promując w ten sposób tryb multiplayer również w przenośnym wydaniu. Kontrolery dla Nintendo Switch są jego charakterystycznym wyróżnikiem i pojawiły się w sprzedaży już w kilkunastu odmianach kolorystycznych (+ wydania specjalne). Na lato japoński gigant przyszykował dwa pastelowe komplety. 30 czerwca do sprzedaży mają wejść zestawy: fioletowy/zielony i różowy/żółty. Będą kosztować tyle samo. Nie jestem entuzjastą dokupowania ich w ramach gry przed TV, bo padziki są mało wygodne (z racji mniejszych gabarytów).


5. Dolphin na Steam Decki opóźniony

Emulatory to zawsze fajne rozszerzenie potencjału konsolek (niektóre nawet na nich bazują – głównie te skonstruowane do zabawy w tytuły retro). Dolphin jest znany z emulacji GameCuba i Wii. Twórcy narzędzia zapowiadali wersję na Steam Decka jeszcze w tym roku, ale pojawiły się przeciwności. Na drodze do realizacji emulatora stanął Nintendo z zapisami DMCA (ang. Digital Millennium Copyright Act, czyli ustawa z zakresu prawa autorskiego). Odpowiedź Nintendo pojawiła się 26 maja (wg PC Gamer). Japoński gigant zgłosił się do Valve z pismem nakazującym usunięcie Dolphin ze Steama (za naruszenie własności intelektualnej). W najbliższych tygodniach okaże się, jak potoczy się sprawa. Na razie Dolphin przekazał, że prace nad emulatorem się przesuwają. Emulator Dolphin jest typu open-source i można go pobierać ze strony developera lub GitHuba.


6. AYA Neo 2S i Neo Geek 1S na Indiegogo

Wcześniej informowałem o specjalnej edycji PC-konsolki AYA z ekranem Mini LED, ale producent szykował już wcześniej start sprzedaży nowych urządzeń z układami Ryzen 7 7840U. Ruszyła crowdfundingowa zbiórka, w której można przedsprzedażowo (i taniej) zamawiać nowe modele Neo 2S i Neo Geek 1S z tymi procesorami. Maszynki z 7-calowymi ekranami i chipami AMD mają startować odpowiednio od 949$ i 700$. Oba urządzenia mają zaoferować ulepszenia w wydajności względem Neo 2 i Neo Geek z Ryzen 7 6800U.

Dla przypomnienia: Ryzeny 7 7840U to ośmiordzeniowe chipsety z szesnastoma wątkami z Zen 4 CPU i grafiką Radeon 780M z dwunastoma jednostkami RDNA 3. Mają zyskać nawet do 20% wydajności przy cięższych tytułach i nawet do 40% w tych lżejszych. Przy 15W nowe Aya Neo mają uzyskiwać podobne wyniki co poprzednik przy 20W. Oznacza to, że przy podobnym zużyciu energii nowe modele mają oferować skok jakości. Przynajmniej na papierze. Ryzeny 7 7840U mają być zbliżone do Ryzenów Z1 Extreme proponowanych w Asusach ROG Ally.


7. AYA Neo Mini PC

Pewnie zauważyliście wysyp propozycji przenośnych PC-konsolek, które dość szybko aktualizują swoje wnętrza. Sprzęt z tej bardzo świeżej sekcji ewoluuje w niezłym tempie, mimo, że wciąż nie do końca pewne, że się na rynku zadomowi. Mobilne gadżety do grania w tytuły znane z PC generują skrajne opinie. Jedni cieszą się na samą myśl o zabawie w terenie. Inni zauważają liczne wady takich rozwiązań (ja również). Producenci budujący handheldy chyba też mają świadomość niepewności, więc szukają alternatywnych rozwiązań. AYA pokazało projekt Neo Mini PC, czyli przeróbki PC-konsolki w mały komputer desktopowy.

Ayaneo MINI PC
Ayaneo MINI PC (foto: ayaneo.com)

Modułowa stacja ma wykorzystywać wnętrze przenośnych maszynek (zakładam, że starszych generacji). Nawet poprzednie generacje urządzeń do mobilnego grania dysponuje ciekawymi podzespołami. Szkoda je marnować, szczególnie, że chińska marka zapowiadała opcje upgrade’u płyt głównych w swoich urządzeniach. Dla tych starszych drugie życie znajdzie się w Neo Mini PC. Pojawiają się jednak pytania. Ile taka usługa będzie kosztowała? Czy trzeba będzie wysłać elektronikę do Chin? A może firma pokaże instrukcje DIY? Kiedy propozycja zostanie uruchomiona? AYA obiecuje dać znać w „najbliższej przyszłości”.

źródło


8. Anbernic RG Nano w materiale promocyjnym

W dwóch ostatnich przeglądach pisałem o nowej mini konsolce od Anbernic. Najpierw w przeciakach, a potem w oficjalnej zapowiedzi. Teraz producent znany z retro gadżetów udostępnia w sieci materiał promujący breloczkowy handheld do grania. „Zabawka” raczej do casualowej gry, bo uruchomi dawne tytuły i to na naprawdę malutkim ekraniku, ale zawsze zapewni trochę terenowej rozrywki w bardziej nostalgicznym wydaniu. Anbernic RG Nano nie jest pierwszym takim urządzonkiem na rynku, ale nie jest ich zbyt wiele.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

9. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu kilka pozycji w ramach czerwca i kilka jeszcze z uwzględnieniem poprzedniego miesiąca. Zapowiedziano też pozycje na cały miesiąc, ale skupię się tylko na tych bieżących (najpierw czerwiec):

  • System Shock (nowość na Steam)
  • Killer Frequency (nowość na Steam)

Plus sześć gier jeszcze w ramach majowej aktualizacji:

  • Voidtrain (Steam)
  • Gears 5 (Steam)
  • Planet of Lana (Steam)
  • Deathloop (Steam)
  • Grounded (Steam)
  • Pentiment (Steam)


10. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Są pierwsze zapowiedzi nowości w Xbox Game Pass na czerwiec (część z nich w streamingu, czyli Xbox Cloud Gaming). W najbliższym czasie Microsoft zaoferuje (wymieniam tylko chmurowe pozycje, czyli znaczną większość, bo tylko jedna gra nie została uwzględniona w streamingu):

  • Chicory: A Colorful Tale
  • Car Mechanic Simulator 2021
  • Slayers X: Terminal Aftermath: Vengance of the Slayer
  • The Big Con
  • Amnesia: The Bunker
  • Hypnospace Outlaw
  • Rune Factory 4 Special – od 8 czerwca
  • Stacking – od 8 czerwca
  • Dordogne – od 13 czerwca


11. Cityscapes: Sim Builder w Apple Arcade

Kilkanaście dni temu Apple rozbudowało katalog gier w serwisie Arcade aż o 20 pozycji. Jedną z nich jest Cityscapes: Sim Builder, czyli zoptymalizowaną pod mobilne urządzenia grę rozwijającą miasto. Najważniejszą kwestią w grze ma być odpowiedni rozwój city w ramach burmistrza zarządzającego działaniami. Innymi słowy, równoważenie potrzeb w budownictwie z popytem na mieszkania, zadowolenie mieszkańców odnośnie miejsc pracy, ale i rozbudowy infrastruktury (od transportu, przez energetykę, aż po rozrywkę). Klasyka, ale w mobilnym wydaniu.


12. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. Sony zapowiada czerwcowe tytuły w ramach PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem), które będą dostępne od 6 czerwca do 3 lipca:

  • NBA 2K23 | PS4, PS5
  • Jurassic World Evolution 2 | PS4, PS5
  • Trek to Yomi | PS4, PS5


13. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023