Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.
Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.
Już ponad sto pięćdziesiąte podsumowanie rynku mobilnego grania! 150 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:
- co zaoferuje Tryb Gra w iOS 18?
- Nintendo Switch 2 – pierwsze przecieki
- specjalna edycja konsol PlayStation na 30-lecie platformy (także PlayStation Portal)
- będzie w końcu ten przenośny Xbox, czy nie?
- nowy Steam Deck odpali gry z Androida?
- kolejne gry SNES w Nintendo Switch Online
- El Paso, Elsewhere na iOS i Androida
- Unforeseen Incidents na iOS i Androida
- Codenames na iOS i Androida
- NFL Retro Bowl ’25 w Apple Arcade
- Netflix Games ze zwiastunem nowości z Geeked Week
- przegląd nowości w serwisach gamingowych
1. Tryb Gra w iOS 18 (iPhone)
Wraz z aktualizacją iOS 18 (uruchomionej jakoś w czasie startu sprzedaży nowych iPhone’ów) nowa wersja systemu operacyjnego zaproponuje Tryb Gry. Apple ma w ofercie naprawdę mocne telefony, ale do tej pory jakoś nie specjalnie podkreślało ich wydajność i software’owe optymalizacje. W tym roku wprowadzono tryb inspirowany konkurencyjnym Androidem, pozwalającym na takie rozwiązania już od wielu lat. Dzięki niemu smartfony i tablety z Cupertino mają wydłużyć zabawę w lepszej wydajności. Czy update wdroży do iPhone’ów i iPadaów coś konkretnego?
Celem Trybu Gry na iOS jest oczywiście maksymalizacja wydajności w trakcie rozgrywki. iPhone’y i iPady mają mocne chipy, ale można im jeszcze pomóc odciążaniem i wyłączaniem zbędnych procesów (lub przeszkadzajek w postaci powiadomień). Mam wrażenie, że Apple dopiero rozkręca temat, bo na razie tryb ten obejmuje pewną automatykę w obrębie kilku obszarów. Niestety, nie znajdziemy tu manualnej kontroli systemu ustawień, jak w wielu nakładkach systemowych w gamingowych telefonach z Androidami. Gigant z Cupertino chce na razie wdrożyć opcję i dać o niej znać. Liczę, że w kolejnych aktualizacjach będzie wszystko umiejętnie rozwijane.
Co zatem zaoferuje Tryb Gry w iOS 18 (i iPadOS 18 też)? Na chwilę obecną będzie uruchamiał się automatycznie, a więc w chwili uruchomienia gry (system rozpozna rodzaj aplikacji i aktywuje odpowiednie działania poprawiające zabawę). Wśród działań, które mają pozytywnie wpłynąć na klatkaż, płynność i wydajność zobaczymy:
- zmniejszenie aktywności procesów działających w tle (np. wyłączając niepotrzebne aplikacje, czy wybrane funkcje systemu iOS)
- przełączenie słuchawek AirPods w tryb niskiego opóźnienia (gdy są wykorzystywane)
- poprawić responsywność (czułość) kontrolerów podłączonych do iPhone’a/iPada
- tryb Spatial Audio w kompatybilnych modelach AirPods ma oferować przestrzenność w trakcie grania
- (Need for Speed Mobile ma być pierwszym tytułem z tą opcją)
Aktywny Game Mode zostanie zakomunikowany systemowo, byśmy byli świadomi jego pracy. Dodam na koniec, że Tryb Gry można wyłączyć manualnie z centrum sterowania w etykietce uruchomionej przez nas gry (podczas pojawiania się komunikatu Tryb Gry znajdziemy akcję jego dezaktywacji). Nie zawsze potrzebujemy redukcji działań w tle podczas gry, więc dobrze, że ta opcja jest. W tym samym miejscu aktywujemy potem ręcznie ten tryb. Jak widać, na razie Tryb Gry to ciekawostka, bo mocno ograniczona, ale warta stosowania, bo faktycznie może wydłużyć rozgrywkę w lepszej jakości.
2. Nintendo Switch 2 – przecieki renderów
W zeszłym tygodniu podsumowałem konkrety na temat premiery nowej generacji handhelda Nintendo. Kilka wiarygodnych źródeł przewiduje, że japoński gigant może zademonstrować gadżet jeszcze we wrześniu (przed lub bezpośrednio po targach Tokyo Game Show, a więc według przecieków najpóźniej na początku października). W tym tygodniu do sieci trafiły pierwsze rendery rzekomego Nintendo Switch 2 (tak jest roboczo aktualnie określany). EDIT: w międzyczasie pojawiło się video z wydrukowanym na bazie renderów modelem 3D. Wynika z niego, że nowy model Switcha będzie ewolucją poprzednika.
Jeśli wierzyć grafikom i towarzyszącym w sieci informacjom, nowy Switch otrzyma:
- 8-calowy wyświetlacz z 1080p (większy od wariantu OLED z 7″ i standardowego 6.2″ z 720p)
- magnetyczne mocowanie Joy-Conów (szybszy i łatwiejszy ich montaż/demontaż)
- przyciski Joy-Conów będą większe (poprawi się komfort gry)
- dodatkowe przyciski SL/LR w zdjętych Joy-Conach
- zakładam, że poprawi się czułość sensorów w Joy-Conach
- bardzo podobną, ale większą konstrukcję do aktualnej generacji
- podwójny system wiatraczków (do chłodzenia wnętrza)
- z wielu wcześniejszych plotek i przecieków wynika, że wydajność ma być na poziomie PS4 i Xbox One
- stacja dokująca z HDMI 2.1 i DLSS (z AI do poprawy efektów obrazu w 4K)
- dodatkowy port USB-C
A summary of today’s alleged Switch 2 images 'leak’. (1/3) pic.twitter.com/Z4rfSGz4WQ
— Andy Robinson (@Andy_VGC) September 18, 2024
3. Specjalna edycja PlayStation Portal na 30-lecie platformy Sony
Miałem trzy różne modele PlayStation, ale grałem chyba na wszystkich (łącznie z wydaniami slim). Odkąd uruchomiono sprzedaż konsoli trochę tego sprzętu przez rynek się przewinęło. Platforma świętuje właśnie 30-lecie istnienia, a Sony celebruje to specjalnymi wydaniami aktualnie oferowanych urządzeń z rodziny PS. 30th Anniversary Edition objęło PS5, świeżutkie PS5 Pro, ale też akcesoria, gamepady, no i przenośne PlayStation Portal, czyli handhelda do zdalnej gry w tytuły na „plejaka”. Motyw kolorystyczny nie mógł być inny – do nostalgiczna szarość z PS1. Wszystkie urządzenia i przystawki są inspirowane estetyką pierwszego PlayStation.
Timeless ‘90s style returns ✨
Unveiling the PlayStation 30th Anniversary Collection, launching November 21: https://t.co/4FnfQRQVSi pic.twitter.com/fiN9pagI99
— PlayStation (@PlayStation) September 19, 2024
Jeśli chodzi o Portal to Sony umożliwia dokupienie samych adapterów do ekranu, bo głównie one posiadają szarawy odcień. Wszystkie wymienione urządzenia otrzymały też old-schoolowe (klasyczne, bo kolorowe) logo jednej z najpopularniejszych konsol na rynku. Oryginalnie wygląda też samo pudełko na sprzęt, które z powodów kolekcjonerskich warto zachować. Bardzo podobnie obchodzono 20-lecie PlayStation w 2014 roku.
Sony przekazało, że przedsprzedaż na konsole 30th Anniversary Edition oraz bundle-packi ruszy 26 września. Do rąk graczy (lub kolekcjonerów) mają trafić dopiero 21 listopada. Jeśli chodzi o najnowsze PS5 Pro to w tym malowaniu powstanie ledwie 12300 sztuk. Nie podano jeszcze szczegółów na temat cennika. Sony pokazało wszystkie elementy nowej serii na swoim blogu:
4. Przenośny Xbox w drodze?
Już ze dwa razy wspominałem w poprzednich przeglądach mobilnego grania, że Microsoft przygląda się rynkowi handheldów. Aktualnie wdraża poprawki do trybu/widoku gry w Windows dla PC-konsolek, ale na pewno zastanawia się też na własną maszynką spod znaku Xboxa. Nowa prezes działu Xbox – Sarah Bond – ma ponoć rozważać projekt przenośnego sprzętu do grania w tytuły z platformy Microsoftu. Tak przynajmniej donosi Bloomberg. Ma to pomóc dostosować się marce do nowych trendów, a te mocno wskazują na zwiększone zainteresowanie zabawą w drodze. Ostatnio mocno podkreślam, że branża raczej eksperymentuje z mobajlem, a cały rynek dopiero rozwija koncepcję handheldów nowej generacji, ale dzieje się sporo.
W tej chwili na rynku jest kilka podejść do mobilnej rozgrywki:
- własna platforma – jak Switch z hybrydowym podejściem
- zabawa zdalna – jak PlayStation Portal
- konsolki chmurowe – do gry w streamingu
- PC-konsolki z Windowsem lub SteamOS – jak Steam Deck czy ROG Ally
- konsolki retro – do odpalania przede wszystkim emulatorów
Wydaje się, że pomysł mobilnego Xboxa postawiłby na ułatwienie dostępu w ramach Xbox Game Pass. Pytanie, czy w wersji przenośnego PC, czy może bardziej w streamingu? Bond jako jedna z pierwszych w historii marki Xbox zakomunikowała tak spore zainteresowanie handheldami, więc może się z tego coś wykluć. O przenośnym Xboksie mówi się już od dawna, ale przeważnie w formie ciekawostek. Teraz plany wydają się realne. Info jest o tyle ciekawe, że wejść Microsoftu w segment mobilnego grania mogłoby go jeszcze podkręcić. Pomijam w tej chwili wpływ samej polityki MS…
5. Steam Deck z grami na Androida i ARM?
Steam Deck rozhuśtał temat PC-konsolek, ale teraz musi odeprzeć atak wielu bezpośrednich rywali. Maszynka doczekała się odmiany OLED, ale to nie wystarczy. Trzeba przygotować sprzęt gotowy na więcej, zwłaszcza, że wkrótce też premiera nowego Switcha. W serwisie Reddit pojawiły się przypuszczenia, że Valve postara się poszerzyć zakres możliwości swojej maszynki. Według plotek nowy Steam Deck ma być zdolny do uruchamiania gier (no i aplikacji) z Androida oraz tych w architekturze ARM. Producent chce, by jego handheld pozwalał na granie w windowsowe tytuły na Linuksie, co łącznie da spore poszerzenie katalogu gier. W tej chwili wykryto aplikację testującą do tego celu, co sugeruje rozwój urządzenia w wymienionych kierunkach. Pamiętajcie, testy rozwiązań znalezione w kodzie oprogramowania nie są potwierdzeniem ich realizacji. Fajnie jednak, gdyby te informacje okazały się prawdziwe. Nowa generacja Deck na pewno powstaje, ale kiedy się pojawi? Tego nie wiadomo. Według mnie deadline to 2025, bo konkurencja zacznie uciekać.
Dziękuję za „donos” na temat tej ciekawostki jednemu z czytelników.
6. Cztery kolejne gry ze SNES w Nintendo Switch Online
Od 18 września do biblioteki Nintendo Switch Online dotrą cztery kolejny gry z platformy SNES: Battletoads/Double Dragon (beat ‘em up z 1993), Cosmo Gang The Puzzle (w stylu Tetrisa), Big Run (ścigałka terenowa) oraz Kunio’s Dodgeball, Assemble Everyone! (popularny „zbijak”). Pozycje stare, ale warte uwagi jeśli lubicie badać old-school.
6. El Paso, Elsewhere na iOS i Androida (premiera tygodnia)
od 17 września na iOS i Androidzie znajdziecie fajną grę akcji z efektem bullet time z perspektywy TPP. El Paso, Elsewhere to strzelanka w klimacie ne-noir i humorystycznej narracji. Tytuł debiutował w 2023 roku na komputerach i konsolach, a teraz spróbuje przyciągnąć graczy mobilnych platform. Nie jest to do końca Max Payne, ale znajdziemy tu kilka podobieństw. Głównie w systemie strzelania z efektem spowolnienia. Główny bohater mierzy się z wampirami i różnymi stworami, które napotyka w tajemniczym hotelu. Pojawia się tam, by uratować byłą partnerkę. Grę wyceniono na niecałe 30 zł.
7. Unforeseen Incidents na iOS i Androida
Pewnie zdążyliście się już zauważyć moje zamiłowanie do różnego rodzaju przygodówek (ale też survival horrorów). Ciekawszym grom tego typu docierającym na iOS i Androida chętnie się przyglądam. O Unforeseen Incidents wcześniej nie słyszałem, a gra debiutowała na PC już w 2018 roku. Dwa lata temu trafiła też na Switche. Teraz jest już obecna również na telefony. Niemieckie studio postawiło na klasykę, a więc sterowanie point & click. Fabuła, jak to często bywa w tytułach przygodowych, obejmuje mnóstwo zagadek i tajemnic, które w tym konkretnym przypadku rozwiążemy w miasteczku opanowanym przez epidemię. Cena: ok. 30 zł.
8. Codenames na iOS i Androida
Lubicie planszówki? Ostatnio sporo tych gier otrzymuje swoje cyfrowe odpowiedniki. Mimo, że tracą na klimacie, to znajdują chętnych do pobrania. Kolejną pozycją, która doczekała się wirtualizacji są Tajniacy. Gra jest oferowana pod oryginalną nazwą Codenames. W rozgrywce na mobilnych platformach poczyniono pewne zmiany, które wymusza cyfrowy format. Gra nie będzie synchroniczna. Multiplayer z odgadywaniem haseł nadal jest, ale pozwalający na odgadywanie haseł we właściwym dla gracza czasie. Twórcy dorzucili też tryb solo, w którym otrzymamy możliwość odblokowywania dodatków. Codenames to kolejna gra w tym przeglądzie w cenie ok. 30 zł.
9. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)
Czas na długo zapowiadany test usług GeForce Now w pakiecie Ultimate. Moje gamingowe przeglądy w sekcji streamingowej już od wielu miesięcy uwzględniają coczwartkowe aktualizacje katalogu GeForce Now. Czas na ocenę usługi NVIDIA. Od jakiegoś czasu grałem w chmurze na kilku różnych urządzeniach.
Przyjrzałem się możliwościom i jakości gry w ramach cloud gamingu. Sprawdziłem zabawę mobilnie, na ekranie telewizora, ale też samego komputera. GFN oceniałem z perspektywy zwolennika strumieniowania gier. Wciąż widzę w nim ogromny potencjał. Jak w moich oczach wypadł GeForce Now Ultimate? Przygotowałem spory artykuł na temat platformy. Kilka uwag, dostrzeżone zalety, ale też kilka spraw, które twórcy powinni w najbliższym czasie rozwiązać, by nie podzielić losów Google Stadia.
Czytaj więcej o: Mój test serwisu GeForce Now (Ultimate)
Kącik nowości na platformach chmurowych
Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).
10. Coczwartkowy update w GeForce Now
Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu siedem pozycji. Prawie wszystkie propozycje to nowości. Jest jedno demko. Najciekawszym z tytułów wydaje się Final Fantasy, którego demo już wcześniej pojawiło się w zasobach GFN.
Dive into world of Valisthea this #GFNThursday. 🌎⚔️@finalfantasyxvi joins the cloud along with other titles.
Check it out 👉 https://t.co/Clbhp6d8xw pic.twitter.com/KvDLhmjWDo
— 🌩️ NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) September 19, 2024
- Frostpunk 2 (nowość na Steam i Xbox w PC Game Pass)
- FINAL FANTASY XVI (nowość na Steam i Epic Games Store)
- The Plucky Squire (nowość na Steam)
- Dead Rising Deluxe Remaster (nowość na Steam)
- Romancing SaGa 2: Revenge of the Seven (Demo na Steam)
- The Legend of Heroes: Trails Through Daybreak (Steam)
- REKA (Steam)
11. Nowości w Xbox Cloud Gaming
Microsoft przedstawił kolejne wrześniowe tytuły dla Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli w opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach). W sumie trzy, ale tak naprawdę tylko jeden oferowany w streamingu. Mowa o Wargroove 2, czyli kolejnej odsłonie strategii taktycznych nawiązujących do serii Fire Emblem i Advanced War.
have a feeling these games are coming soonhttps://t.co/fblfuWnMjI pic.twitter.com/QlYVS42NG7
— Xbox Game Pass (@XboxGamePass) September 17, 2024
12. NFL Retro Bowl ’25 w Apple Arcade
Football amerykański nie jest w naszym kraju zbyt popularny, choć dyscyplina ma w naszym kraju swoją ligę (mam nawet kolegów, którzy w niej grają). W USA cieszy się jednak na tyle dużym zainteresowaniem, że i od dawien dawna powstają na jej bazie gry komputerowe. We wrześniu do Apple Arcade dotarł NFL Retro Bowl ’25 – pierwszy w tym serwisie na licencji NFL. Jest to tytuł typu exclusive dla platformy. Oferuje rozgrywkę w retro wydaniu, a więc pewnym uproszczeniu. Czasem jednak taka „jakość” daje więcej zabawy, bo nie sili się na symulowanie.
13. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play
Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W tym tygodniu przypomnę tytuły na drugą połowę września.
Od siedemnastego września w Game Catalog znajdą się:
PlayStation Plus Extra i Premium:
- The Plucky Squire | PS5
- Under The Waves | PS4/PS5
- Night in the Woods | PS4/PS5
- Chernobylite | PS4/PS5
- Wild Card Football | PS4/PS5
- Space Engineers | PS4/PS5
- Road 96 | PS4/PS5
- Ben 10 | PS4
- Far Cry 5 | PS4
PS VR2 oraz Classics:
- Pistol Whip | PS VR2
- Secret Agent Clank | PS4/PS5
- Sky Gunner | PS4/PS5
- Mister Mosquito | PS4/PS5
Nowe tytuły wpadają do Katalogu Gier!
⭐️ The Plucky Squire
⭐️ Night in the Woods
⭐️ Under the Waves
⭐️ Chernobylite Complite Edition
⭐️ Wild Card Football
Gry dostępne od 17 września! pic.twitter.com/S4cPnYNkdl
— PlayStation Polska (@PlayStationPL) September 12, 2024
14. Nowości Netflix Games na Geeked Week
W ostatnim tygodniu odbył się Geeked Week, na którym Netflix odsłonił trochę kolejnych wieści o swoich nowych produkcjach (zarówno video, jak i mobilnych grach). Serwis z grami przechodzi powolne, ale stałe aktualizacje. IMO lepiej w swoim tempie, niż zalewać bibliotekę odgrzewanymi kotletami (piję do Apple Arcade). W trakcie ostatniej eventu amerykański gigant przedstawił krótki zwiastun nadchodzących nowości. Lista nie jest spektakularna, ale robi wrażenie jakościowe.
- Squid Game: Unleashed
- Carmen Sandiego
- Chicken Run: Eggstraction
- Lab Rat
- Don’t Starve Together
- Street Fighter IV CE (w opcji cross-play iOS/Android)
- Tales of the Shire
- Blood Line: A Rebel Moon Game (dopiero 2025)
- Monument Valley 3
- Civilization VI: Platinum
Mnie osobiście najbardziej przyciąga Monument Valley 3 od Ustwo Games. Fajnie spędziłem czas przy dotykowym ekranie tabletu w dwóch poprzednich częściach, więc chętnie przejdę logiczne zakamarki kolejnych zamków. W najnowszym zwiastunie widać dodanie łódki, co otworzy serię na nieco nowych motywów (zapewne żeglowanie zostanie obsadzone w podobnym mechanizmie, ale w nowym otoczeniu). Przypomnę, że tytuł zaplanowano na 10. grudnia. Twórcy obiecują, że trzecia część ma być „najbardziej ambitną z opowieści” tej serii. Wszystkie pozostałe pozycje z listy zobaczycie w telegraficznym skrócie w poniższym video:
15. Najlepsze handheldy w 2024 roku
Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2024 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.
Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2024