Mobilne granie 20
Zobacz też: mobilne granie #20

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie ciekawostki ze świata retro.

Liczba tygodnia: dwa lata Google Stadia

Google Stadia był chyba pierwszym (mainstreamowym) serwisem gamingowym, który postawił całkowicie na zabawę w trybie chmurowym. Praktycznie bez hardware’u (nie licząc ekranu i kontrolera, które są jednak do zabawy niezbędne). Platforma skończyła dwa lata i wciąż jest dostępna tylko na wybranych rynkach. W związku z tym 19 listopada ogłoszono promocje. Stadia Premiere Edition (m.in. pad) został wyceniony na 22.22$/€ (same dwójki są oczywiście nieprzypadkowe). Z kolei zestaw razem z grą kosztuje 30$. Jak wygląda serwis po dwóch latach? W bibliotece jest ponad 200 tytułów. Część z nich jest dostępna w płatnej subskrypcji Stadia Pro. Jeśli wystarujemy z abonamentem tego listopada do za 91 gier zapłacimy lekko ponad 100$ (gdyby płacić za nie osobno wyszłoby ponad 2000$).

Jak myślicie? Czy Google Stadia wytrzyma i będzie w stanie rywalizować z Sony, Nintendo i Microsoft, które łączą sprzedaż konsol z dostępem online to części usług? Jak ekspansja będzie tak wolna to nie wróżę sukcesu. U nas pozostają VPNy.

1. Grudniowy Community Day w Pokemon Go

Grudzień to czas wielu podsumowań, także w Pokemon Go. Niantic zapowiedziało dwa ostatnie dni w ramach Community Day, które odbędą się 18 i 19 grudnia. Część bonusów będzie oczywiście związana ze świętami (nazwijmy to prezentami). W konkretnych okienkach czasowych będzie można skorzystać z tańszych dealów, krótszych dystansów do pokonania, czy zwiększania „plecaka” na przedmioty (do 4500) i „magazynu” na Pokemony (do 5500). Pojawią się też konkretne spawny Pokemonów, jajka i raidy. Nie zabraknie ekskluzywnych ataków oraz specjalnych boxów w sklepiku.

Posiadaczom starszych iPhone’ów przypominam, że niebawem Pokemon Go przestanie działać na iOS niższych niż 13 (aktualizacja 225).

2. 17 kolejnych gier z Xbox Touch Controls

Xboxa skończył 20 lat, więc i baza tytułów dla usług Xbox Pass się rozszerzyła (częściowo pewnie z tej okazji). W tym tygodniu skupię się jednak na grach ze wsparciem Xbox Touch Controls, czyli dotykowym sterowaniem (kompatybilnym ze smartfonami i tabletami). Biblioteka przyjęła aż 17 kolejnych z nich. Update objął: Aragami 2, The Artful Escape, Dandy Ace, Echo Generation, Flynn: Son of Crimson, Football Manager 2022: Xbox Edition, Frostpunk, The Good Life, Lost Words: Beyond the Page, Might Goose, Moonglow Bay, Phoenix Point, The Procession to Calvary, Skatebird, Superliminal, Totally Accurate Battle Simulator oraz Yakuza 5 Remastered.

3. Nominowani do Game Awards 2021

Zbliżamy się do końca roku, więc świat gier może powoli go podsumowywać. Game Awards 2021 zna już wszystkich nominowanych do poszczególnych kategorii, które w tym roku będą brały udział w walce o głosy. Mnie oczywiście najbardziej interesują wybrane z nich. W głównej kategorii (Gra roku) znalazł się Metroid Dread na Nintendo Switch, czyli przedstawiciel mobilnej sekcji. Z kolei mobilną grą roku może zostać:

  • Fantasian (od Mistwalker)
  • Genshin Impact (od Mihoyo)
  • League of Legends: Wild Rift (od Riot Games)
  • Marvel Future Revelation (od Netmarble)
  • Pokemon Unite (od Timi Studio Group/The Pokemon Company)

Impreza główna z szykowana jest na 9 grudnia. Wtedy też poznamy wygranych.

4. Disney Melee Mania (battle royale na Apple Arcade)

Moda na battle royale nie przemija.  W stylu MOBA zobaczymy teraz także bohaterów Disneya. Disney Melee Mania będzie pozycją dostępną wyłącznie na gamingowej platformie Apple Arcade. W rozgrywce wezmę tu udział dwa zespoły po trzech graczy. Będziemy pojedynkować się postaciami z filmów i animacji studia Disney i Pixar. Jak to zwykle bywa w tego typu grach, każdy bohater dysponuje innymi zasobami i umiejętnościami. Tytuł ma być aktualizowany, więc z czasem możliwości będzie więcej.

5. Alien: Isolation (gra tygodnia)

Alien: Isolation zacząłem na PlayStation, ale nie skończyłem. Będzie okazja na skończenie zabawy na mobilnych platformach. Feral Interactive ogłosiło, że przeportowało tytuł na iOS oraz Androida. Już 16 grudnia będzie do pobrania z App Store i Google Play Store (obecnie jest w opcji przedsprzedażowej). W cenie niecałych 70 zł dostępny będzie pełen tytuł ze wszystkimi DLC jakie pojawiły się w kolejnych aktualizacjach gry.

6. Football Manager 2022 Mobile na iOS i Androida

W świecie piłki nożnej znajdziemy „kopaczy” (sam się do nich zaliczam, więc pozwoliłem sobie na eufemizm) i fanów zarządzania nimi. Zarówno jedna, jak i druga grupa, znajdzie adekwatne gry dla ich upodobań. Na iOS i Androidzie debiutuje Football Manager 2022 Mobile, w którym pokierujemy wybranym klubem piłkarskim bezpośrednio na mobilnym urządzeniu.

W tym roku zabraknie edycji Touch. W jej miejsce przyszykowano Football Manager 2022 Xbox Edition przez chmurowy Xbox Game Pass. Managera wyceniono na niecałe 50 zł (z dodatkowymi płatnościami wewnątrz gry).

7. GeForce Now na telewizorach LG

Serwisy do strumieniowania gier przez chmurę mogą całkowicie zmienić cały rynek gier. Nie będzie liczył się sprzęt (choć parametry wyświetlacza i kontroler wciąż będą miały znaczenie) tylko jakość naszego łącza internetowego. LG i NVIDIA już szykują się na nowe czasy. Koreański producent będzie pierwszym, który zintegruje swoje smart TV z ekranami OLED z platformą GeForce Now. Marki wspólnie dopracowały G-Sync, by gracze mieli jak najlepsze doświadczenia z odbiorem gier na swoich telewizorach. LG inwestowało ostatnio w procesory do swoich TV, a jak wiadomo, żeby uruchomić gry w 60 fps też potrzebny jest odpowiedni chip.

Mobilne granie 21

8. AetherSX2 – emulator PS2 na Androida

Gier i serwisów gamingowych dla urządzeń mobilnych jest dziś mnóstwo, ale po starsze tytuły też warto czasem sięgnąć. Od tego są emulatory. Z uwagi na otwartość systemu więcj tego znajdziemy na Androidzie. AetherSX2 to emu w formacie open source, który bezpłatnie wgramy na swój telefon lub tablet. Współpracuje z wieloma procesorami Qualcomm i MediaTek. W przeciągi kilku najbliższych tygodni będzie udostępniony w publicznej becie. Poniżej Alpha w akcji:

9. ONEXPLAYER z AMD Ryzen

Przenośny mini PC w obudowie wygodnej, przenośnej konsoli to dziś coraz popularniejszy wybór. Wcześniej w tym roku debiutował ONEXPLAYER – 8.4-calowa jednostka z dotykowym wyświetlaczem i kompletem przycisków oraz procesorami Intel Tiger Lake. Producent – marka One Netbook – ogłosiła preordery na modele z chipami AMD Ryzen. Większość pozostałych parametrów się pokrywa, m.in. 16 GB RAM (LPDDR4X), czy 1 TB PCIe 3.0 x4 NVMe. ONEXPLAYER będzie teraz oferowany w kilku opcjach:

  • ONEXPLAYER – AMD Ryzen 7 4800U/16GB/1TB za 1159$
  • ONEXPLAYER – AMD Ryzen 7 5700U/16GB/1TB za 1199$
  • ONEXPLAYER – Intel Core i7-1195G7/16GB/1TB za 1199$

10. Final Fantasy V Pixel Remaster (premiera tygodnia)

Pisałem już o remasterze Final Fantasy V w którymś z poprzednich podsumowań. Gra w końcu zadebiutowała na iOS oraz Androidzie. Square Enix wyceniło Final Fantasy V Pixel Remaster na ok. 85 zł. Trzy pierwsze tytuły pojawiły się w lipcu, „czwórka” we wrześniu. „V” (z 1992 roku) była dotąd dostępna głównie na konsolki Nintendo (SENS, GameBoy Advance, Wii i 3DS) oraz PlayStation. Odświeżona edycja jest lepiej przystosowana do mobajlu. Ma też poprawioną grafikę (ale wciąż „pikselową”) oraz lepszej jakości audio.