mobilne granie 22
Zobacz też: mobilne granie #22

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie ciekawostki ze świata retro.

Liczba tygodnia: 60 fps w Pokemon Go na iOS

Niantic zaktualizował Pokemon Go dla iOS dając posiadaczom iPhone’ów szansę na płynniejsze wyświetlanie gry. Pokemon Go będzie teraz działał w 60 fps (wcześniej tylko 30 klatek na sekundę). Nie będzie to niestety tryb domyślny, więc trzeba odszukać jego aktywację w ustawieniach gry. Przypomnę jeszcze, że najnowsze iPhone’y 13 Pro posiadają ekrany z odświeżaniem 120Hz. Przypominam, że ostatnie, podsumowujące Community Day odbędzie się 18 i 19 grudnia:

1. Sony planuje DualShocka do smartfonów

Sony pozwala na grę w tytuły dla PlayStation w trybie mobilnym już od dość dawna (Remote Play). Ma nawet specjalne uchwyty do DualShocków, utrzymujące smartfony i dające wygodniejszą zabawę. Najnowsze doniesienia związane z patentami sugerują, że japoński gigant opracowuje kontroler specjalnie pod telefony. Miałby przypominać inne podobne gadżety, które obejmują wyświetlacz smartfona, ale oferować najlepsze cechy kontrolerów Sony (no i oczywiście ich design). Pamiętajcie, patent to tylko patent. Fajnie by było zobaczyć wygodnego DualShocka dedykowanego smartfonom.

PlayStation Remote Play
PlayStation w trybie Remote Play (Dual Shock z uchwytem na smartfon)

2. Rocket League Sideswipe (premiera tygodnia)

Rocket League trafia w końcu na mobilne platformy. Zręcznościówla od Psyonix jest już dostępna na systemy iOS oraz Androida. Tytuł w wersji na smartfony i tablety z dopiskiem Sideswipe jest trochę uproszczony względem oryginału. Wciąż prowadzimy nietypowymi pojazdami i staramy się wbić piłkę do bramki przeciwników, ale mobilne Rocket League Sideswipe rozegrywa się w 2D. Pojedynki toczą się dwóch na dwóch lub solo. Nie zabraknie personalizacji „autek”.

3. AYN Odin przesunięte na styczeń 2022

Mam wrażenie, że wszystkie nadchodzące przenośne konsolki przesunęły swoje premiery. Nie inaczej będzie w przypadku chińskiego AYN Technology. Producent określił nowa datę AYN Odin na styczeń 2022 roku. Mowa oczywiście o pierwszych fundatorach z crowdfundingowej kampanii, na której startowała zbiórka i promocja gadżetu.

4. Razer i Qualcomm z przenośną konsolką

Qualcomm dobrze wie, że mobile gaming ma ogromny potencjał (cały czas wzrostowy), więc wspólnie z Razer (brandem kojarzącym się z rynkiem gier) pokazali referencyjną jednostkę pracującą na nowej platformie Snapdragon G3x. Zbudowanej specjalnie pod mobilne granie. Ma to być konkurent zarówno dla gamingowych smartfonów, jak i przenośnych konsol, m.in. Nintendo Switch i Valve Steam Deck. Snapdragon P3x Handheld Developer Kit demonstruje możliwości chipa. Można zakładać, że w 2022 roku zobaczymy kilka jednostek, które skorzystają z jego mocy. Konkurencja w segmencie mobilnym może być konkretna!

Czytaj więcej o: Snapdragon G3X Handheld Developer Kit

5. App Store Awards 2021 (gry roku)

Apple co roku wyróżnia najlepsze aplikacje dostępne w AppStore, także gry. Tytułami 2021 dla poszczególnych urządzeń zostały:

  • League of Legends: Wild Rift (na iPhone’y)
  • MARVEL Future Revolution (na iPady)
  • Space Marshals 3 (na Apple TV)
  • Fantasian (w serwisie Apple Arcade)

6. Best of 2021 w Google Play (gry roku)

Także Google wyróżniło najlepsze gry dla Androida. W tym roku przybyła nowa kategoria – tytuły na tablety. Best od 2021 w Google Play Store prezentują się następująco:

  • grą 2021 roku (wg userów) została: Garena Free Fire MAX
  • najlepsze gry rywalizacyjne: League of Legends: Wild Rift, MARVEL Future Revolution, Pokémon UNITE, Rogue Land i Suspects: Mystery Mansion
  • najbardziej nowatorskie gry: Inked, JanKenUP!, Knights of San Francisco, Overboard! i Tears of Themis
  • najlepsze gry Indie: 7 Billion Humans, Bird Alone, Donut County, My Friend Pedro: Ripe for Revenge i Puzzling Peaks EXE
  • najbardziej przystępne gry: Cats in Time, Crash Bandicoot: On the Run!, Disney POP TOWN, Switchcraft i Towers
  • najlepsze gry na tablety: Chicken Police — Paint it RED!, League of Legends: Wild Rift, My Friend Pedro: Ripe for Revenge, Overboard! i The Procession to Calvary

7. Łatwiejsze share’owanie nagrań na Xboxach

Klipy video z gier na Xboxa mają zyskać na share’owaniu dzięki publicznym URL poprzez mobilną apkę. Larry Hryb z Microsoft przekazał na Twitterze, że nagrania będą dostępne również w specjalnej sekcji „trading content”, gdzie gracze będą mogli obserwować, co dzieje się u innych. Opcja jest dopiero testowana we współpracy z developerami gier, ale niebawem ma być ogólnodostępna dla samych graczy. Linki będzie można łatwo przekazywać znajomym praktycznie bez względu na serwis lub platformę. Nie będzie tu konieczności bycia zalogowanym, by obejrzeć zapis. Jak widać na załączonym niżej obrazkach, wszystko przypomina trochę feed TikToka…

8. Big Brain Academy: Brain vs. Brain na Switch (premiera)

Rok 2021 powitał na Switcha sporo gier z kategorii „party” (m.in. WarioWare i Mario Party). Segmentu bardzo lubianego przez posiadaczy sprzętu Nintendo. Wieloosobowych zabaw, które wciągają całe grupy znajomych przychodzących na domówki. Big Brain Academy należy do tej sekcji i też zyskało już swoje grono zwolenników. Debiutowało na Nintendo Switch ponad dekadę temu. Na najnowszej konsolce pojawia się Big Brain Academy: Brain vs. Brain. Kolekcja mini gierek skupia się tu raczej na pojedynkach mózgów (co sugeruje zresztą sam podtytuł) aniżeli trybie solo. Ten też jest, ale bardzo podstawowy. Premiera odbyła się 3 grudnia.

9. Orion dla Nintendo Switch (crowdfunding tygodnia):

Nintendo Switch to głównie konsola przenośna, ale posiada też tryb stacjonarny (przez stację dokującą do telewizora). Jest to zatem sprzęt uniwersalny. Możemy grać na 6.2 calowym panelu (lub 7 w edycji OLED), ewentualnie przenieść się na duży ekran TV. A może coś pośredniego? Up-switch proponuje monitor Orion współpracujący z joyconami. Dając połączenie obu trybów zabawy. Wyświetlacz ma tu 11.6 cala oraz podpórkę, pozwalając grać w bardzo nietypowy sposób. Czy wygodny? W crowdfundingu na Indiegogo cena startuje od 289$ (finalnie aż 379$). Warte zachodu?

10. Sony szykuje odpowiedź na Xbox Game Pass

Xbox Game Pass dał Microsoftowi niezłego kopa. Pozytywnego oczywiście. Usługa ta ma kilka sekcji, m.in. chmurową. Podobne usługi planuje wprowadzić bezpośredni konkurent – marka Sony. PlayStation posiada już serwisy PlayStation Plus i PlayStation Now, ale japoński gigant chce wszystko połączyć także w jeden pakiet. Przynajmniej wg źródeł Bloomberga. Przewidywany jest tu również start streamingu (online gaming) i dostęp do starszych tytułów (PS1-PS3 i PSP). Sony z pewnością poszukuje nowych rynków, bo wie, że branża wychodzi poza własne platformy i musi dostrajać usługi pod nowe trendy (od mobajlu, przez chmurę, aż po dostępność gier na obcych urządzeniach).

Sony było jedną z pierwszych marek, które uruchomiło usługi zdalnego dostępu do gier. PlayStation Now debiutowało w 2015 roku.

11. Paper Mario w Switch Online Expansion Pack

Niedawno ruszył Switch Online Expansion Pack, czyli droższy pakiet gier, w którym Nintendo obiecało klasyki z poprzedniej „ery”. Do biblioteki dołączy pierwsze Paper Mario sprzed ponad 20 lat. Tytuł sprawił Nintendo trochę problemów podczas przenoszenia do subskrypcyjnej usługi, ale finalnie poradzono sobie z tymi kwestiami i gra znana z konsol Nintendo 64 zadebiutuje na Switchu 10 grudnia.

12. Twich na iOS z SharePlay

SharePlay w iOS 15 jest nową funkcją od Apple, dzięki której możemy dzielić się wybranym contentem z rodziną lub znajomymi. Zarówno w obrębie współdzielenia ekranu, jak i strumieniowania muzy itd. Teraz z tej opcji skorzystają też użytkownicy platformy Twitch. Apka na iPhone’a i iPada pozwoli oglądać streamy przez SharePlay i przy użyciu FaceTime’a wspólnie je komentować. Developer przekazał, że jednocześnie skorzysta z tego do 32 osób, czyli jak na grupowym FaceTime. Wszyscy muszą mieć oczywiście konta na Twitchu. Działać tu będzie również m.in. chat.

13. Fall Guys na Switch dopiero w 2022

Już raz Fall Guys było przesunięte na Nintendo Switch. Pierwsze plany Mediatonic zakładały premierę latem. Potem określono ją na „pewny moment teo roku”. Teraz twórcy przekazali, że Fall Guys: Ultimate Knockout zadebiutuje na konsoli Switch (i Xbox) dopiero w 2022 roku. Ten popularny battle royale nie będzie zatem dostępny na te dwie platformy w szóstym sezonie rozgrywek. Dodam na koniec, że gra ma być multiplatformowa, więc rywalizacja nie będzie zależeć od sprzętu.