Mobilne granie 29
Zobacz też: mobilne granie #29

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Liczba tygodnia: 25 milionów

Tylu subskrybentów ma już serwis Microsoft Xbox Game Pass. Platforma z dostępem do katalogu gier w ramach abonamentu zyskała o 39% więcej klientów niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Jest zatem postęp. Szkoda, że amerykański gigant nie podał jakie są udziały w użytkowaniu usługi (jeśli chodzi o urządzenia z dostępem do Game Pass). Warto dodać, że Microsoft przewidywał większe skoki rok do roku.

Xbox Cloud Gaming na Windows 10
Xbox Cloud Gaming, fot. Microsoft

1. Dziesięć kolejnych gier z Xbox Touch Controls

To jak już jesteśmy przy Xbox Game Pass to od razu informacja o kolejnych tytułach, które przystosowano do gry na dotykowych ekranach smartfonów i tabletów (także z Windows). Microsoft przypomina przy okazji, że chmurowa baza gier w ramach Xbox Touch Controls to już ponad 100 gier. Można się pobawić bez fizycznego kontrolera, czyli wygodniej w terenie. Z zaskoczenia. Nie wszystkie gry dają odpowiedni komfort rozgrywki bez kontrolera, ale jak ciśnie i musicie zagrać to dotykowa alternatywa jest zawsze lepsza od żadnej. Poniżej lista nowych dziewięciu gier z Touch Controls:

  • Anvil (Game Preview)
  • Archvale
  • Exo One
  • The Forgotten City
  • Nobody Saves the World
  • One Piece Pirate Warriors 4
  • Space Warlord Organ Trading Simulator
  • Stardew Valley
  • Unpacking
  • Death’s Door


2. Anbernic z konsolką z Windows?

Zauważyliście pewnie, że w swoich przeglądach tygodnia związanych z grami mobilnymi nie piszę jedynie o platformach na smartfony, ale też przenośnych konsolach. Tych pojawia się na rynku coraz więcej. Wkrótce premierę będzie miał Steam Deck od Valve, są modele AYA i Onexplayer, a swoje gadżety proponuje też GPD. Wkrótce do tego grona może dołączyć chiński Anbernic. Jego windowsowy gadżet byłby pewnie najdroższym w katalogu, bo do tej pory oferował urządzenia kosztujące 50-250$. Wykorzystanie platformy sugerują grafiki z wniosku patentowego. Konsolka miałaby oczywiście zestaw niezbędnych do mobilnego grania przycisków. Za wcześnie na specyfikacje wnętrza, ale mamy kolejny sygnał o potencjalnym konkurencie dla wymienionych wyżej urządzeń. Poniżej przykład jednej z dotychczasowych retro-konsolek Anbernic


3. Samsung Exynos 2200 z Ray Tracingiem

Flagowy chip mobilny od Samsunga miał zadebiutować 11 stycznia, ale koreański gigant przesunął jego prezentację. Na szczęście tylko o około tydzień. Potwierdziło się, że Exynos 2200 skorzysta ze współpracy z GPU w architekturze RDNA 2 “Exlipse” od AMD. Po trzech latach od zapowiedzi współpracy z AMD (licencje) mamy finalny SoC.

4nm chip posiada osiem rdzeni ARMv9 CPU, NPU z AI oraz grafikę Xclipse 920 GPU z RDNA 2. Pojawi się zatem akceleracja z ray-tracingiem w grach na telefony. Efektów, które znaliśmy głównie z mocniejszych platform. Jest zatem szansa na jeszcze lepsze wrażenia z zabawy na mobilnych urządzeniach, bo jednostka poradzi sobie też z obsługą ekranów w 144Hz. Bardzo możliwe, że europejska edycja Galaxy S22 otrzyma ten układ. Smartfon miałby gamingowe możliwości.


4. Banjo-Kazooie 20 stycznia na Switch

Nintendo lubi korzystać z hitów na swoje poprzednie konsole. Potrafi sięgać nawet po produkcje z naprawdę odległych czasów. Expansion Pack w Switch Onlline (ten dodatkowo płatny pakiet starszych gier) zyska 20 stycznia kolejną tego typu produkcję. Na aktualne konsole japońskiej marki dotrze klasyk z Nintendo 64 – platformer Banjo-Kazooie. Jedna z lepszych gier 3D z końca ubiegłego wieku.


5. Arcanium: Rise of Akhan w Netflix Games

Netflix Games rozbudowuje swoją bibliotekę gier mobilnych bardzo powoli. Zapowiedziano dwie kolejne. Arcanium: Rise of Akhan to tytuł debiutujący na Steam w 2020 roku. Strategiczna karcianka w wirtualnym wydaniu. Z kolei Krispee Street przypomina „Gdzie jest Waldo?” Na bardzo kolorowych i szczegółowych planszach odszukujemy wyznaczone przedmioty. Serwis Netlfixa wystartował w listopadzie zeszłego roku. Na razie nie ma w nim zbyt wielu pozycji. Gry dostępne są przez aplikacje na iOS lub Androida. W ramach opłat za ogólny dostęp do Netflixa.


6. Wibrator kontrolerem gry

W październiku Allison Liemhetcharat (inżynier softu i robotyki) zapowiadała, że przygotowuję grę na Androida, w której kontrolerem będzie kobiecy wibrator (model Lioness). Zainspirowana urządzeniem Perifit do ćwiczenia mięśni kegla, które stosuje gamifikację stworzyła podobny gadżet. Jej “You Are What You Eat” na Androida stosuje podobny model sterowania. Posiadaczki wibratora mogą stosować go jako pad do gry (ściskać główkę, która ma czujniki nacisku). Uściślijmy, ściskać dłonią.; Chyba, że dysponujecie naprawdę niezłym umięśnieniem innych partii mięśni 😉


7. Lenovo zwiastuje shouldery do smartfonów

Lenovo już od ładnych kilku tygodni zwiastuje gamingowy smartfon i tablet z linii Legion, a teraz dorzuciło trochę zapowiedzi na temat shoulderów do tych urządzeń. Przystawek doczepianych do rogów telefonów lub tabletów z fizycznymi przyciskami. Mają imitować mechaniczne właściwości odpowiedników z myszki, a więc poprawiać odbiór gier przy kontroli. Mają mieć niskie lagi oraz posiadać opcję mapowania (przydzielania działań) i wytrzymałość do 3 milionów akcji. Nie sprecyzowano jeszcze nic na temat ich ewentualnej kompatybilności z poprzednimi Legionami (lub smartfonami innych marek). Legion Y90 na pewno będzie z nimi współpracował. Na grafikach z innych zapowiedzi widać datę 23 marca. To pewnie wtedy swoją premierę będzie miała nowa seria gamingowych urządzeń Lenovo. Chyba, że to zupełnie przypadkowe liczby.

Lenovo Legion shoulders

źródło


8. The Legend Of Zelda: Majora’s Mask w lutym

Wrócę jeszcze do Expansion Pack dla Nintendo Switch Online. Tym razem lutowa zapowiedź. Japońska firma przekazała w swoich kanałach społecznościowych kolejny tytuł z N64 dla rozszerzonej bazy katalogu klasyków. W przyszłym miesiącu będziemy mogli pograć w „he Legend Of Zelda: Majora’s Mask”. Poprzednia część (Ocarina of Time) miała trochę problemów przy emulacji, więc trzeba liczyć, że w kolejnym podejściu wyeliminowano błędy. Fani klasyków czekają na kolejne dawne hity, m.in. F-Zero X, Kirby 64, Mario Golf i Pokemon Snap. Będę o nich informował.


9. Medieval II na iOS i Androida (zapowiedź tygodnia)

Na mobilne platformy zmierza kolejny znany tytuł. Total War: Medieval II pojawi się wiosną na iOS oraz Androidy. Gra z konsol i PC pojawi się w mobilnym wydaniu. Pozycja już niemłoda, ale nadal bardzo lubiana. Walki i bitwy między mocarstwami oraz elementy prowadzenia dyplomacji oraz dbania o ekonomię to pewnego rodzaju symulacja badania swoich umiejętności strategicznych. W tym wypadku w czasach średniowiecznych.


10. Life is Strange i Dying Light 2 opóźnione

Na prawie sam koniec zła wiadomość dla fanów „Life is Strange” i „Dying Light 2”. Remaster pierwszego i port drugiego zostały opóźnione na Nintendo Switch. Pierwotnie miały zadebiutować już na początku lutego, ale trzeba będzie na nie jeszcze poczekać. Techland i Square Enix podały, że ich tytuły pojawią się później. Dying Light w przeciągu pół roku. Będzie to chyba dostępność w modelu chmurowym.


11. Nowości w GeForce NOW

Jak zwykle coczwartkowy przegląd nowych pozycji w streamingu NVIDIA. W ramach GFN Thursday do biblioteki serwisu dodano cztery kolejne gry. Tą zdecydowanie wyróżniającą się jest naturalnie Raibow Six. Przypominam, że w tytuły na GeForce NOW można grać m.in.: na smartfonach, tabletach, ale i smart TV.

  • Tom Clancy’s Rainbow Six Extraction (Ubisoft Connect)
  • Blacksmith Legends (Steam)
  • Fly Corp (Steam)
  • Garfield Kart – Furious Racing (Steam)


12. BONUS: Google Play Games beta na Windows

Google zapowiadał, że w Windows 11 pojawi się możliwość uruchamiania aplikacji z Androida, no i oczywiście gier. Rusza właśnie usługa Google Play Games na PC, ale na razie w wersji beta i w trzech krajach: Korei Południowej, Hong Kongu i Wietnamie. Wybrańcy pograją w wybrane tytuły (m.in.: Asphalt 9: Legends, Mobile Legends, Dragon Mania Legends czy Rise of Empires: Ice and Fire). Baza katalogu ma się z czasem poszerzać. Podobnie jak lista krajów z dostępem do serwisu.

Gry z Androida na większych ekranach mają wspierać klawiatury i myszki, ale również pady. Najbardziej interesujące wydaje się wsparcie międzyplatformowej synchronizacji, czyli możliwość rozpoczęcia zabawy na smartfonie i płynną kontynuację na laptopie lub komputerze. Wystarczy zalogowanie na konto Google. Nie zabraknie Google Play Points, bo to część tego samego serwisu. Wymagania sprzętowe nie będą jakieś wygórowane. Taki format gry może też podnieść jakość mobilnych produkcji, więc warto to odnotować w przeglądzie tygodnia dla gier na przenośne platformy.

źródło grafiki na okładkę