mobilne granie 31
Zobacz też: mobilne granie #30

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Liczba tygodnia: 103.54 miliony Nintendo Switch!

W końcu do tego doszło! Nintendo Switch wyprzedziło w sprzedaży Nintendo Wii (101.63 mln). Po pierwsze, hybrydowa maszynka (przenośna i stacjonarna jednocześnie) weszła do elitarnego klubu gadżetów do grania ze stumilionowym nakładem. Po drugie, na liście wszechczasów Switch awansował na piątą pozycję. Wyprzedził PlayStation (102.49 mln). Przed nim już tylko PS4 (116.9 mln), GameBoy/GameBoy Color (118.69 mln), Nintendo DS (154.02 mln) i lidera – PS2 (155 mln). Dane liczbowe wziąłem z Wikipedii. Poniżej jeszcze podział w sprzedaży Switchów względem odmian z rekordowych 103.54 mln:

Nintendo Switch (model OLED)To nie wszystkie liczby od Nintendo. Firma pochwaliła się też wynikami sprzedaży swoich gier. Ma tu zawsze kilka hitowych produkcji, które rozchodzą się w milionach. Pokemon Brilliant Diamond and Shining Pearl uzyskały wynik prawie 14 milionów sztuk. Mario Party Superstars doszło do prawie 5.5 miliona kopii (debiut 29 października). W dziewięć analizowanych miesięcy Mario Kart 8 Deluxe przybyło prawie 8 milionów (łącznie ma 43.35 mln). Z kolei Animal Crossing: New Horizons przybyło w tym samym czasie prawie 5 milionów (łącznie 37.82 mln). Może za niedługi czas stać się najlepiej sprzedającą się grą na Nintendo Switch. Do Mario Karta ma blisko. Nieźle sprzedaje się tez Metroid Dread (w 2D). Od premiery uzyskał 2.74 mln sztuk.

1. Wordle w rękach New York Times

Kojarzycie pewnie ostatni hit mobajlu? Wordle wciągnęło bardzo wielu i pewnie dotrze do kolejnych. Prosta gra w krzyżówkowym stylu stała się na tyle popularna, że zainteresował się nią New York Times. Jego gamingowa sekcja (w bazie m.in. The Crossword puzzle) poszerzy się niebawem o Wordle. Firma kupiła tytuł, by wzbogacić swoją kolekcję bardzo podobnych mini gierek. Czy przez stanie się płatna? Autor sam przyznał, że nie spodziewał się takiego zainteresowania prostym pomysłem.

Jak działa Wordle? Wystarczy uruchomić ją w przeglądarce (przystosowana do smartfonowego formatu). Mamy proste zadanie. Sześć prób na odgadnięcie pięcioliterowego słowa (takiego samego w danym momencie dla wszystkich graczy na świecie). Dlaczego tematem zainteresował się New York Times. Trzeba cofnąć się daleko w czasie, by to zrozumieć. Już w 1942 roku na łamach gazety publikowane były mini krzyżówki. Obecnie w katalogu ma kilka różnych pochodnych słownych łamigłówek, w które w samym tylko 2021 roku grano ponad 500 milionów razy. Wordle bardzo pasuje do tego zbioru mini gier.


2. Powstaje CoD Mobile 2? Wystartował Heist

Ruszył pierwszy sezon 2022 roku w Call of Duty Mobile. Heist zaoferuje nowości, m.in. nową mapę, tryb multiplayer, broń, sezonowe wyzwania itd. Nowy wątek fabularny wystartował wraz z chińskim nowym rokiem. Nie to jednak jest głównym newsem tego punktu. Po sieci zaczęły krążyć przecieki na temat sequela CoD w wersji mobilnej. Podobno Activision opracowuje nową grę, która ma przenieść na telefony rozgrywkę przypominającą tą z PC i konsol, a więc wierniejszą oryginałowi. Info wyszło od popularnego streamera CoD Mobile. iFerg przekonuje, że Call of Duty Mobile 2 ma pracować na Unreal Engine, co oczywiście poprawiłoby całą rozgrywkę w mechanice.


3. Ciepłe przyjęcie Pokemon Legends Arceus

W zeszłym tygodniu na Nintendo Switch zadebiutował całkowicie nowy tytuł z katalogu serii Pokemon. Arceus różni się od pierwowzoru bardziej otwartym światem i nowymi sposobami interakcji. Nintendo liczyło oczywiście na sukces i pierwsze dni z grą to potwierdzają. Jest zainteresowanie i ciepłe recenzje. W dodatku potwierdzają to liczby. Tydzień otwarcia to rekordowa dla Pokemonów sprzedaż. 6.5 miliona sztuk Pokemon Legend: Arceus robi wrażenie! Dla porównania, wspomniane w sekcji z liczbami  Pokemon Brilliant Diamond and Shining Pearl (czwarta generacja gry) osiągnęła od listopada ok. 14 milionów. Jak widać, fani byli spragnieni nowego modelu rozgrywki.


4. Aya Neo Next już wkrótce na Indiegogo

Najnowsza generacja mini konsolki-PC od Aya coraz bliżej. Prawie w każdym moim przeglądzie mobilnego grania pojawia się coś na jej temat. Nie dziwcie się. To naprawdę ciekawy sprzęt do grania w terenie w tytuły AAA. Aya Neo Next ma już swoją podstronę na Indiegogo, więc jeśli chcecie nabyć ją w niższej cenie to powinniście zapisać się do newslettera. Twórcy chwalą się, że to pierwszy gadżet z Ryzen 7 5825U, które AMD przedstawiło na styczniowych targach CES w Las Vegas ledwie kilka tygodni wcześniej. Razem z architekrurą ZEN 3 i Radeonem Vega 8, które zostały zaprojektowane specjalnie do gamingu, może to być bardzo ciekawy sprzęt.


5. Hextech Mayhem w Netflix Games

Gamingowa sekcja Netflixa rozwija się powoli, ale tytuły faktycznie przybywają. Jest ich jeszcze garstka, ale platforma ma środki, by ją w końcu odpowiednio wypromować. W tym tygodniu doszły dwie gry. Hextech Mayhem i Dungeon Dwarves. Ten pierwszy jest głośniejszy. To spinoff LoLa, który zadebiutował w Steam, a teraz będzie exclusivem na mobajlu. Netflix Games jako jedyny na Androida/iOS udostępni grę (w ramach abonamentu za ogólną usługę). To w tej chwili najbardziej znana produkcja w tym serwisie. Netflix przekazał przy okazji, że wkrótce w ich ofercie pojawi się więcej rarytasów.


6. Lutowe nowości w Apple Arcade

W tym miesiącu Apple obiecuje przynajmniej cztery nowe gry w katalogu swojego gamingowego serwisu Apple Arcade. Żaden nie robi wielkiego poruszenia, ale zawsze to jakieś nowości w zbiorze tytułów. Dwie z nich to pozycje już znane. Stąd „+” przy nazwie, który oznacza dodatkowe elementy, których nie znajdziemy poza Arcade (przypominam, że gry w Arcade muszę mieć coś unikatowego, by znaleźć się w ofercie). Wylde Flowers i Gibbon: Beyond the Trees są nowe. Ta ostatnia to zręcznościówka z elementami proekologicznymi.


7. FSR dla Steam Deck

Już 25 lutego premiera Steam Deck, więc nie mogło tu zabraknąć jakiejś ciekawstki odnośnie nowej konsolki Valve. Sprzęt ma ponoć korzystać z upscalingu FidelityFX Super Resolution (FSR). Tego typu maszynka może dzięki temu sporo zyskać. Już ponad 70 gier można skorzystać z poprawy jakość i dopasowania efektów, a wkrótce technologie będą wspierane bezpośrednio w SteamOS. Względem Windows da to konkretnego kopa. Możliwe stanie się podnoszenie FPS przy zmniejszeniu rozdzielczości, a potem upscaling do tej standardowej. Steam Deck oferuje 720p, wiec trzeba będzie poczekać na ocenę efektów. A tak przy okazji, ale ten gadżet jest spory!

Valve podało, że Steam Deck już na starcie będzie oferować ponad 100 gier z certyfikacją pod mobilny sprzęt (z optymalizacją dla konsolki).


8. Nowości w Xbox Game Pass

A co na luty zapowiada Microsoft w ramach Xbox Game Pass? Dziesięć kolejnych gier, z których tylko jedna nie będzie dostępna chmurowo (CrossfiresX). W moim podsumowaniu najważniejsze są te pozycje, które można streamować na mobilnych ekranach. Poniżej lista premier i zapowiedzi pierwszej połowy lutego:

  • Contrast (3 lutego)
  • Dreamscaper (3 lutego)
  • Telling Lies (3 lutego)
  • Besiege jako Game Preview (10 lutego)
  • Edge of Eternity (10 lutego)
  • Skul: The Hero Slayer (10 lutego)
  • The Last Kids on Earth and the Staff of Doom (10 lutego)
  • Ark: Ultimate Survivor Edition (14 lutego)
  • Infernax (14 lutego)


9. Dwa lata GeForce NOW

3 lutego mijają dwa lata odkąd swoje streamingowe usługi oferuje serwis GeForce NOW. W związku z tym w bazie platformy zobaczymy sporo nowości. W najbliższym miesiącu Nvidia obiecuje 30 nowych tytułów, których listę publikuje w ramach coczwartkowych aktualizacji GFN. Już na początku miesiąca subskrybenci będą mieli dostęp do: Life is Strange Remastered, Life is Strange: Before the Storm Remastered, Dying Light 2 Stay Human, czy Warm Snow. Niektóre pozycje jeszcze bez konkretnych dat, ale z dostępem jeszcze tego miesiąca.


10. Google Stadia Pro z 50 grami

Najważniejszymi nowościami w chmurowym Google Stadia są dwa zremasterowane tytuły hitowych przygodówek sprzed kilku lat. Life is Strange i kolejna część „Before the Storm” trafiają w pakiet Pro, więc można je chyba ocenić w ramach okresu próbnego. W płatnym pakiecie Google chwali się już pięćdziesięcioma pozycjami. BTW: krążą pogłoski o niezbyt dobrych wynikach prosperowania usługi Stadia, więc Google opracowuje projekt Stream, by „uratować” platformę, ale w nieco innym formacie. Na razie nie są to jednak oficjalne wiadomości.