mobilne granie 36
Zobacz też: mobilne granie #36

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Liczba dnia: 3600h

Ekrany OLED charakteryzują się „wypalaniem” diod. Czym się to objawia? Artefaktami przy świeceniu. Najczęściej widać je przy statystycznych obrazach, gdzie poszczególne punktu świecą dłużej. Te panele mają lepszy kontrast i barwy od tradycyjnych LCD, ale są podatniejsze na zmiany. Po jakim czasie? Sprawdzono to w przypadku nowego Nintendo Switch model OLED. Pierwsze bardziej konkretne testy wykazały, że pierwsze wady widać po 3600 godzin. Podkreślę, że taki stan pojawi się przy statycznym obrazie, a przecież gry są dynamiczne. Jedynie menu może w jakiś sposób wpływać na wyświetlacz, ale i tam nie spędzamy specjalnie dużo czasu. Konkluzja – nie ma się co martwić!


1. MAR10 Day 2022

Przyjęło się, że 10 marca to dzień Mario. Od międzynarodowego zapisu daty „MAR10”, które przypomina imię najpopularniejszego na świecie hydraulika. W ten dzień (i chyba cały weekend, ale to chyba regionalnie) w Nintendo eShop dla Switcha znalazło się trochę promocyjnych cen na tytuły z Mario w roli głównej. Także LEGO wykorzystało ten dzień do premiery nowych elementów zestawów. Zapowiedziano figurkę księżniczki Peach dla Lego Super Mario. Udało wam się kupić gry w jakieś mario-promce?


2. Nintendo nie dla Rosji

Nie wszyscy będą cieszyć się tytułami dla Nintendo Switch. W minionym tygodniu, śladem innych wielkich marek, japoński gigant wstrzymał sprzedaż swoich konsol na terenie Rosji. Wstrzymano również sprzedaż gier w internetowym eShop. Jest to działanie solidaryzujące się z pozostałymi krajami, które naciskają sankcjami na zakończenie działań Rosji na Ukrainie.


3. Shadow Blade+ w Apple Arcade

Apple Arcade zyskało kolejny tytuł dostępny wcześniej w sklepiku dla iOS. Oczywiście w wersji plus, czyli z lekkimi modyfikacjami. Shadow Blade+ to platformer znany już przed ośmiu laty. Z nieźle przystosowanym do gry na dotykowym wyświetlaczu systemem sterowania (co dla gier mobilnych bez współpracy z padami ma znaczenie). Gra w App Store kosztuje niecałe 9 zł. W abonamencie Arcade jest oczywiście w cenie.


4. Gra Hitman Sniper: The Shadows (premiera tygodnia)

Hitman jest na mobajlu reprezentowany przez dwa tytuły. Hitman Go i Hitman Sniper. Ten drugi doczekał się nowej odsłony. Tym razem najemników będzie więcej. Hitmani będą tworzyli zespół zabójców. Każda z sześciu postaci z innymi umiejętnościami. Nadal karabin snajperski będzie główną bronią. Gra od Square Enix Montreal zadebiutowała na początku marca. Zaoferuje tryb story oraz online dla wielu graczy. Poprzednie dwie pozycje były płatne. Nowy Hitman będzie darmowy, czyli wewnątrz z elementami mikropłatności.


5. Kącik Steam Deck

I ponownie trochę wieści na temat nowej PC-konsolki Steam Deck od Valve. To już trzeci tydzień od jej premiery, więc kariera gadżetu dopiero się rozkręca (przynajmniej próbuje). Jest kilka nowych informacji dot. systemu. Valve jeszcze w lutym przekazywało, że jednym z autoryzowanych sprzedawców części zamiennych do urządzenia będą specjaliści z iFixit, którzy rozbierają elektronikę na części i oceniają jej stopień naprawialności. Marka potwierdziła właśnie, że rozpocznie ich dystrybucję od lata. Może do tego czasu sprzęt nie będzie się jeszcze psuł.

Na razie handheldem bawi się grupa szczęśliwców, którzy załapali się na pierwszą falę sprzedaży urządzenia. Valve podało plany wydawnicze dla kolejnej. Ma wystartować jeszcze w pierwszym kwartale, ale dopiero pod jego sam koniec. W dodatku mowa o rezerwacjach. Dostawy trafią do klientów w kwietniu.

Co jeszcze ciekawego w ramach Decka? Producent udostępnił sterowniki dla Windows 10, więc można już próbować instalacji systemu Microsoftu (zamiast Steam OS). Jest wsparcie dla GPS, Wi-Fi, Bluetooth, ale jeszcze bez audio. Nie będzie to zatem pełna kontrola poszczególnych podzespołów, ale już szansa na sprawdzenie działania Windowsa na pokładzie przenośnego Steam Deck.


6. Apka Nintendo Switch Online 2.0

Na początku marca Nintendo Switch obchodziło pięciolecie istnienia. Dopiero po tak długim czasie twórcy sprzętu postanowili wyraźniej odświeżyć aplikację mobilną na smartfony, która towarzyszy gadżetowi. Nintendo Switch Online w wersji 2.0 przeszło kilka niezbędnych zmian. Widać pewien lifting w sferze wizualnej, ale UX otrzymał też poprawki w wygodzie dostępu do wybranych funkcji.

Nintendo Swtich Online 2.0 app

Od razu widać listę online naszych przyjaciół (wcześniej trzeba było zajrzeć do profilu). Ułatwieniem jest też przyjmowanie nowych znajomych do listy. Nie trzeba będzie już ręcznie wklepywać 12-cyfrowych kodów użytkownika (choć zdaje się, że jedna ze stron wciąż będzie musiała go jakoś zapisać). Przez apkę kopiowanie powinno być szybsze. Mała zmiana, ale przydatna. Ogólnie wsparcie aplikacyjne na iOS i androida od Nintendo jest dość ubogie. Aktualizacja mała, ale zawsze jakaś. Wciąż najważniejszą jej zaletą jest dostęp do chatu głosowego.


7. Analogue Pocket

Retro kieszonsolkę Analogue Pocket zapowiedziano już dwa lata temu. To bardzo ciekawy gadżet do uruchamiania klasyków z ery Game Boya. Przedsprzedaż gadżetu ruszyła w grudniu zeszłego roku, ale pierwsza grupa klientów otrzyma go dopiero pod koniec marca, gdy urządzenia zaczną być wysyłane. Gorsze info mam dla drugiej i trzeciej grupy. Ich zamówienia dotrą dopiero w ostatnim kwartale roku lub nawet w 2023…


8. Premiera A Musical Story

Dwa tygodnie temu zapowiadałem debiut tego tytułu. W pierwszym tygodniu marca miał swoją premierę na bardzo wielu platformach jednocześnie, w tym Nintendo Switch oraz telefonach z iOS lub Androidem.

O tym tytule zrobiło się dość głośno jeszcze przed premierą (kilka wartych uwagi wyróżnień).  “A Musical Story” to muzyczna gra rytmiczna z trybem story mode, czyli fabularnym elementem przedstawiania historii wraz z postępami pokonywanych poziomów. Twórcy obsadzili ją w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ma charakterystyczne dla tamtego okresu elementy, a w takim postrzeganiu pomagać ma retro stylistyka. Wyceniono ją na ok. 24 zł.


9. F-Zero X w Expansion Pack

Szykuje się kolejny klasyk z Nintendo 64 w ramach zbioru Nintendo Switch Online Expansion Pack (droższego zestawu klasycznych gier na Nintendo Switch). 11 marca do tej biblioteki dołączyła futurystyczna ścigałka F-Zero X (wzorzec dla późniejszego Wipouta). Sequel F-Zero debiutował w 1998 roku. Wizualnie nie był może efektowny, jak na tamtejszy potencjał N64, ale Nintendo skupiło się na płynności (60 fps). F-Zero X to już trzynasta pozycja z Nintendo 64 w ramach wspomnianego pakietu (za niecałe 50$ rocznie).


10. PS Vita natywnie na Nintendo Switch?

Nie wiem do końca, jak wygląda scena homebrew dla Nintendo Switch, ale chyba muszę nadrobić zaległości. Okazuje się bowiem, że zdolnym programistom udało się natwynie uruchamiać gry w PlayStation Vita na konsoli Nintendo. Najpierw małe przypomnienie. Przenośny sprzęt Sony powstał w 2012 roku i już nie jest produkowany. Switch debiutował w 2017 roku i jest hitem sprzedaży. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni ostatnich lat pojawiały się próby umożliwienia zabawy w gry z tego starszego na tym nowszym. Do tej pory widziałem głównie emulatory, tymczasem vita2hos spróbuje uruchomić tytuły z PS Vita w sposób natywny. Poniżej krótki materiał autora. Sergi Granelli tłumacz w jaki sposób działają jego wciąż wczesne narzędzia. Aktualna faza to “proof of concept”.


11. The Snapdragon Pro Series

I kolejne potwierdzenie wzrastającej pozycji mobile gamingu. Qualcomm i ESL Gaming zapowiedziały zawody w ramach The Snapdragon Pro Series. Jak się domyślacie, na urządzeniach mobilnych. Seria ma obejmować nowych graczy, jak i rywalizację weteranów. Esportowe rozgrywki zobaczymy na terenie całego globu. Od Ameryki Północnej, przez Europę, aż po Afrykę, Chiny, czy kraję Azji pacyficznej. Wykorzystywane będą smartfony z chipami z optymalizacją Snapdragon Elite Gaming. Pula nagród dla serii Open, Challenge i Master ma obejmować ok. 2 milinów dolarów (to pewnie w ujęciu kilku sezonów).


12. Fatal Fury na iOS oraz Androida

SNK odświeża kolejne klasyczne tytuły i wrzuca je do Google Play oraz App Store. Kolejnym będzie Fatal Fury. To bijatyka próbująca swego czasu rywalizować z King of Fighters czy Street Fighterem. Debiutowała na automatach w 1991 roku, więc nie spodziewajmy się niczego nadzwyczajnego. Oczywiście kontrola została przystosowana do dotykowych ekranów. Nowe (w stosunku do oryginału) będzie tryb online z rankingowaniem walk. Grę wyceniono na niecałe 20 zł. Raczej dla oldschoolowców.


13. Call of Duty: Warzone mobilnie

Activision potwierdza prace nad mobilnym Call of Duty: Warzone! Ten wariant battle royale typu free-to-play pojawi się zatem również na urządzeniach mobilnych. Będzie kolejnym tytułem CoD na smartfony po CoD: Mobile. Na razie na temat gry nie wiadomo praktycznie nic. Żadnej daty pemiery, czy innych szczegółów. Możemy się jedynie domyślać, czego się spodziewać. Twórcy chcą niebawem uruchomić testy w ramach platformy Playtest Cloud. Firma rekrutuje ludzi do uruchomienia całego projektu. Pewnie tytuł będzie bazować na poprzedniku z 2019 roku, więc prace nad grą nie powinny być długie.


14. Nowości w Google Stadia

Google zapowiada trzy nowości w ramach swojego serwisu streamingowego Stadia. W marcu do bazy gier dołączą trzy bardzo różne pozycje. Budowanie miast, serwowanie posiłków oraz mini-golf. Nie są to może jakieś spektakularne pozycje, ale przy Overcoocked (co prawda na Switchu) spędziłem ostatnio sporo czasu w trybie lokalnego co-op. O jakich tytułach konkretnie mowa?

  • Cities: Skylines  
  • Overcooked! All You Can Eat  
  • Golf With Your Friends Between

W ostatnim czasie spekulowano na temat kłopotów amerykańskiego giganta w obrębie usług Stadia, Jak jest w rzeczywistości dowiemy się może podczas Games Developer Summit 15 marca, kiedy to Google ma przedstawić plany związane z platformą.


15. Nowości w GeForce NOW

Tradycyjnie w każdy czwartek NVIDIA prezentuje nowości dostępne w swojej chmurze (oferowanej także na smartfonach i tabletach, czyli w wersji mobilnej). Serwis GeForce NOW zyska w marcu kolejne tytuły. Poniżej krótka lista na ostatnie dni. W jej ramach pojawi się też DLC Assassin’s Creed Valhalla: Dawn of Ragnarök).

  • Buccaneers! (nowość na Steam)
  • Distant Worlds 2 (nowość na Steam)
  • Ironsmith Medieval Simulator (nowość na Steam)
  • Bus Driver Simulator (Steam)
  • Martha is Dead (Steam)
  • Survival Quiz CITY (Steam)


16. Bez Pokemon Go w Rosji i Białorusi

Pokemon Go to gra wymagająca ruchu i poruszania się po terenie. W każdym regionie świata można było polować na Pokemony i je potem trenować. Niantic postanowiło zamknąć dla gry przestrzeń Rosji i Białorusi. W tych dwóch krajach gracze nie będą mieli szansy na zabawę. To kolejny developer, który ogranicza swoje usługi na terenie krajów współpracujących w ataku na Ukrainę.


Ciekawostka: Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp przełożone

Zaplanowany na 8 kwietnia reboot Advance Wars oraz Advance Wars 2: Black Hole Rising został przełożony. Zmierzający na Nintendo Switch duet gier z Game Boy Advance jako Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp pojawi się w eShopie w bliżej nieokreślonej przyszłości. Ta strategiczna gra militarna z elementami taktycznymi wymaga rzekomo kolejnego dopracowania, ale wydaje mi się, że może to mieć związek z sytuacją na świecie (atakiem Rosji na Ukrainę).