mobilne granie 38
Zobacz też: mobilne granie #38

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

1. Black Shark 5 (zapowiedź tygodnia)

Niedawno na rynek europejski dotarła czwarta generacja gamingowych Xiaomi (ze sporym opóźnieniem, bo przed premierą zdążyła nawet zadebiutować udoskonalona edycja „S”). Pod koniec marca w Chinach zobaczymy serię Black Shark 5. Pojawią się jak zwykle dwie odmiany Androida do grania. W wersji Pro powinniśmy zobaczyć układ Snapdragon 8 Gen 1. Ten nieco słabszy miałby pracować na Snapdragonie 870. Tak przynajmniej wynika z TENAA. Najmocniejsza jednostka ma dysponować pojemniejszą baterią i lepszym odświeżaniem od Black Shark 4s Pro.

Piąta generacja „czarnych rekinów” będzie kolejnym w tym roku high-endowym modelem gamingowego smartfona na rynku. Wcześniej przedstawiałem wam na blogu modele Lenovo Legion Y90, czy nubia Red Magic 7. To wszystko bezpośredni rywale.


2. Xperia oficjalnym smartfonem PUBG Mobile Global Esports

W 2022 roku w ramach turniejów PUBG Mobile Global Championship (dwa majory) oficjalnym smartfonem wydarzenia będzie Sony Xperia! Jest tyle gamingowych telefonów na rynku, a mobilny PUBG będzie promowany przez telefon Sony. Ciekawe, prawda? Może to próba pokazania, że przenośna gra nie łączy się wyłącznie z ultra high-endowym sprzętem? Poczytałem trochę o nowych generacjach Xperii i okazuje się, że ich konstrukcje były konsultowane z pro playerami. Ekrany Sony są wysokiej jakości. W trybie „L-γ raiser” uwydatnia postacie kryjące się w cieniach bez psucia efektów pozostałej części kadru. Jeśli chodzi o płynność to mamy tutaj 120Hz. Czułość z kolei jest na poziomie 240Hz.


3. Startuje Mario Kart 8 Deluxe z Booster Course Pass DLC

Nowego Mario Karta na Nintendo Switch wciąż nie ma, ale przeportowanej edycji z Wii U obiecano spory update tras. Mario Kart 8 Deluxe w ramach Booster Course Pass DLC ma otrzymać aż 48 tras. Osiem pierwszych właśnie dociera do graczy. Po pięciu latach pojawi się zatem konkretny content dla fanów serii. Żadna z nowych propozycji nie jest całkowicie nowa, ale każda nawiązuje do poprzednich wydań kartingu z Mario w roli głównej. Wśród nich są oczywiście pozycje z N64, Wii, Game Boy Advance, DS, czy 3DS. Trzy z nich pochodzą ze smartfonowego Mario Kart Tour. Pełen zestaw powinien w sumie podwoić liczbę torów w Deluxe na Switchu.


4. Alto’s Adventure: The Spirit of the Mountain w Apple Arcade

Alto’s Adventure: The Spirit of the Mountain debiutuje w Apple Arcade.To odświeżona i poprawiona wersja Alto’s Adventure z 2015 roku. Jak to zwykle bywa w przypadku gier na platformie Arcade (która jest oferowana w abonamencie), zyskujemy dodatki. W przypadku tego tytułu chodzi głównie o nowe możliwości snowboardzisty, nowe przeszkody, efekty wizualne oraz aż 20 nowych wyzwań. Poprzedni tytuł jest wciąż w ofercie App Store dla iOS w cenie niecałych 24 zł. Jeśli już posiadaliście zapis stanu tej gry to będzie go można przenieść do The Spirit of the Mountain, by kontynuować tam rozgrywkę.


5. Sklepik dla Nintendo DSi offline

Obecnie na rynku króluje Nintendo Switch, ale wcześniejszych przenośnych konsolek japońsiego giganta jest w rękach graczy całe mnóstwo. Nie są już tak oblegane jak kiedyś, ale wciąż znajdziemy na nie mnóstwo fajnych gier. W ostatnim tygodniu padł Nintendo DSi Shop, czyli sklepik dla dwuekranowego modelu DSi. Dość niespodziewanie i bez informacji, czy wróci online. W poprzednim miesiącu Nintendo zapowiedziało, że będzie wygaszać sklepiki dla 3DS (w marcu przyszłego roku już nie pobierzemy żadnego contentu). Co z DSi? Czyżby jego cykl życia też dobiegał końca? Zdaje się, że jeszcze nie. Trwają jakieś zmiany, ale nie przekazano żadnych wieści na temat konkretnej daty powrotu dostępu do sklepiku.


6. Kirby w 3D na Switchu (premiera tygodnia)

W minionym tygodniu zadebiutował w końcu pierwszy Kirby w 3D. Oczywiście na Nintendo Switch. Kirby and the Forgotten Land to platformer, który do tej pory pojawiał się jedynie w dwóch wymiarach. Na Nintendo DS z fajnym wykorzystaniem rysowania torów rysikiem. W trójwymiarze poziomy będą bardziej otwarte, jak w Super Mario Odyssey czy Mario Galaxy. Jak zwykle charakterystyczna różowa kulka będzie pochłaniała obiekty, by nimi niszczyć przeciwników i przeszkody.


7. Koniec wsparcia Dragalia Lost

Kilka lat temu Nintendo postanowiło poeksperymentować z wydawaniem gier na iOS oraz Androida. Część pozycji była ciekawa, jak np. Super Mario Run i Mario Kart Tour. Inne były mniej popularne, ale wciąż wspierane przez japońskiego giganta. Dragalia Lost będzie tytułem, który w lipcu utraci kontynuację. 31 marca pojawi się ostatni update (przybędzie nowa i jednocześnie ostatnia postać). Raczej nie zobaczymy już nowych kampanii (tak mi się wydaje). Gra swoje zarobiła. Według Sensor Tower było to prawie 150 mln $ (w październiku 2020) w przeciągu dwóch lat od jej wydania. Już w 2019 miała prawie 4 miliony pobrań. Myślę, że w tym czasie graczy odciągał Genshin Impact.


8. Kwietniowe gry w Stadia Pro

Abonenci Stadia Pro będą mieli w kwietniu mały żer. Przypomnę, że największą korzyścią z opłacania subskrypcji jest nie tylko wsparcie audio w 5.1 oraz obrazu 4K w HDR, ale też comiesięczna aktualizacja biblioteki tytułów w ramach opłaty. W przyszłym miesiącu dojdzie pięć gier. W chmurze pogramy w (wszystkie od 1 kwietnia):

  • World War Z: Aftermath
  • Deliver Us The Moon
  • City Legends: The Curse of the Crimson Shadow
  • Ys IX: Monstrum Nox
  • Chicken Police – Paint it RED!


9. Grupowanie gier w Switchu

Nintendo wypuściło nową aktualizację dla konsoli Switch. Nie jest jakaś ogromna, ale zaoferowała długo oczekiwaną funkcjonalność. Możliwość grupowania gier na ekranie pulpitu w systemie urządzenia. W tym widoku mieliśmy dotąd (czyli przez 5 lat) układ ostatnio uruchomionych tytułów. Teraz utworzymy sobie grupy według typu, gatunków, czy ulubionych twórców. Nie będzie tu większych ograniczeń, bo takie sortowanie uwględni do 100 grup po 200 gier.


10. Nowości w Netflix Games

TechMix 225Sekcja gier w Netflix wciąż raczkuje, ale biblioteka z miesiąca na miesiąc rośnie. Na razie w bardzo wolny tempie, więc wciąż widzę to bardziej jako eksperyment, który wcale nie musi „zażreć”, niż faktycznego rywala dla znanych platform gamingowych. Netflix Games zyskuje trzy kolejne pozycje. Przypominam, że w tej fazie rozwoju serwis obejmuje wyłącznie urządzenia mobilne z iOS oraz Androidem. W marcu posiadacze abonamentu (ogólnego) będą mogli pograć w:

  • This is a True Story
  • Shatter Remastered
  • Into the Dead 2: Unleashed (premiera później)

11. SteelSeries Stratus+ dla Androidów

SteelSeries proponuje nowy kontroler do zabawy na Androidach. Stratus+ ma być propozycją premium. Przystosowaną specjalnie do smartfonów z mobilnym systemem Google oraz urządzeń z Chrome OS. Ma popularny układ przycisków ABXY w możliwie ergonomicznym wydaniu. Przypomina przyciskami bardziej DualShocka niż Xboxa Elite Controler (z joyem nad D-Padem). Bateria wystarczy na 90 godzin gry. Pad ma też szybkie ładowanie. Po 15 minutach da nawet 12h pracy. Nie zabraknie standardów ALPS i precyzyjnych triggerów Hall Effect. Jest też smukłe mocowanie do telefonów. Sądzę, że padzik zainteresuje też fanów cloud gamingu w terenowym wydaniu. Nie ma jeszcze Stratusa+ na liście wsparcia dla Xbox Cloud Gaming, ale w necie już są pierwsze potwierdzenia, że wszystko hula tu jak należy. SteelSeries Stratus+ został wyceniony na 60$.


12. Nowości GeForce NOW

NVIDIA też zwróciła uwagę na powyższy kontroler. Przypomniała o nowym sezonie w Fortnite, no i oczywiście (jak co czwartek) ogłosiła kolejny tytuły w ramach ich chmurowego GeForce NOW:

  • Highrise City (nowość na Steam)
  • Fury Unleashed (Steam)
  • Power to the People (Steam i Epic Games Store)
  • Project Zomboid (Steam)
  • Rugby 22 (Steam)
  • STORY OF SEASONS: Pioneers of Olive Town (Steam)


13. GPD XP Plus z Androidem

Gamingowe smartfony to nie jedyne gadżety do grania na platformie Android. System ten jest coraz chętniej wykorzystywany w przenośnych konsolkach. Specjalistą w tym temacie jest od pewnego czasu marka GPD. W zeszłym roku wprowadziła na rynek model XP, a teraz czas na jego ulepszoną edycję GDP XP Plus. Co w nim poprawiono? Są szybsze pamięci w standardach LPDDR4x 4266 oraz UFS 3.1. USB-C ze wsparciem HDMI DP 1.2, 4K/60Hz, 2K/120Hz lub 1080p/168Hz (na zewnętrznych monitorach). Szybsze ładowanie 65W (było 20W) oraz WiFi 6. Do tego chip HelioG95 zastąpiono nowszym od MediaTek – Dimensity 1200. Przyspieszy CPU i GPU. Całość w praktycznie tym samym opakowaniu.