mobilne granie 39
Zobacz też mój cotygodniowy cykl z przeglądem mobile gamingu

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Info tygodnia: E3 anulowane!

Jedne z największych targów gier – Electronic Entertainment Expo (E3) zostały anulowane. W ostatnich dwóch latach większe imprezy były przenoszone online, tymczasem expo nie odbędzie się w tym roku nawet wirtualnie. Początkowo Entertainment Software Association (ESA) wspominało tylko o rezygnacji z osobistego formatu wydarzenia, ale niestety w 2022 wystawy nie będzie. Nie zobaczymy też niczego z rosnącej, mobilnej sekcji – przynajmniej pod znakami E3.. Nie pojawiła się żadna informacja dot. przesunięcia eventu, więc najbliższy dopiero w przyszłym roku. Demonstracje nowości na pewno się pojawią, ale każda firma zorganizuje pewnie swój własny cyfrowy mini show.


1. Gamingowe Black Shark 5

Black Shark 5 ProNiedawno na rynek europejski dotarła czwarta generacja gamingowych Xiaomi (ze sporym opóźnieniem, bo przed tą premierą zdążyła nawet zadebiutować udoskonalona edycja „S”). Pod koniec marca w Chinach zademonstrowano serię Black Shark 5. Pojawią się od razu trzy odmiany Androida do grania. W wersji Pro z najnowszym układem Snapdragon 8 Gen 1. Ten środkowy działa na Snapie 888+ (i w sumie przypomina Black Sharka 4 Pro). Najsłabsza z trio jednostka bazowa otrzymała Snapdragona 870. Wyróżnikiem najwydajniejszego z nowych telefonów ma być połączenie pamięci UFS 3.1 z SSD MVMe (na wzór niedawno zaprezentowanego Legiona).

Piąta generacja „czarnych rekinów” będzie kolejnym w tym roku high-endowym modelem gamingowego smartfona na rynku. Wcześniej przedstawiałem wam na blogu modele Lenovo Legion Y90, czy nubia Red Magic 7. To wszystko bezpośredni rywale.

Czytaj więcej o: Black Shark 5


2. Anbernic Win600 – przenośny Windows?

Przenośne maszynki do grania próbują skusić graczy na różne sposoby. Nintendo ma swoją platformę. Pojawiają się urządzenia działające na Androidzie (obok gamingowych smartfonów), ale widać też sprzęt z Windowsem na pokładzie. Chińska marka Anbernic próbuje kojarzyć się z mobilnymi gadżetami do grania, ale głównie na Linuksie lub platformie Google. Wygląda na to, że szykuje sprzęt na systemie Microsoftu. Anbernic Win600 ma być handheldem PC z „windą” na pokładzie. Będzie to najdroższa propozycja w ofercie producenta, który dotąd stawiał na maszynki wyceniane na 50-250$. Na razie propozycja nie jest oficjalna, ale pierwsze przecieki wskazują na hardware przypominający pozostałe modele Anbernic (z klasycznym układem przycisków, portów i formatem przenośnej konsolki). Będzie to kolejna propozycja w coraz tłoczniejszym segmencie obok projektów GDP, One Netbook, AYA, czy Steam Deck od Valve.


3. Pocket Build+ w Apple Arcade

Kolejna pozycja z App Store dołącza do subskrypcyjnej biblioteki serwisu Apple Acade. Gigant z Cupertino musi rozbudowywać jego bazę, by przyciągać nowych abonentów. Początkowo miały być to produkcje na wyłączność, ale powoli przewagą robią się gry, które znamy od dość dawna. Od kwietnia w ramach Arcade pogramy Pocket Build+. Zabawa polega tu na tworzeniu światów. Trochę w stylu miksu Minecrafta, The Sims i Mini Motorways. Bez misji i wyzwań. Styl otwarty. Z relaksacyjną muzyczką w tle. W App Store gra kosztowała ok. 5 zł. W Apple Arcade pełna jej wersja (z dodatkowo płatnymi elementami) jest oferowana w ramach abonamentu.


4. Disney Mirrorverse (globalnie)

Ostatnio panuje moda na tematyczne odmiany znanych kategorii gier. Disney Mirrorvarse to action RPG obsadzony bohaterami amerykańskiego studio. Jego globalna premiera na platformach mobilnych została właśnie określona na 23 czerwca. System walk typowy dla tego gatunku. Tylko postacie i ich zakres umiejętności inny. W starciach uczestniczą znani z produkcji Disneya bohaterowie. Tytuł oczywiście freemium. Otwarta jest już pre-rejestracja, która w nagrodę dorzuci kilka bonusów.


5. Diablo Immortal 30 czerwca (zapowiedź tygodnia)

Chyba już w 2018 roku pojawiła się zapowiedź Diablo Immortal na mobilne platformy. Jego premiera przewidziano jednak dopiero na ten rok (z nieprzewidzianymi obsuwami). Blizzard uruchomił właśnie przedsprzedaż tytułu. Spin-off popularnej serii gier można już znaleźć w tej formie w sklepikach na smartfony i tablety. Najwyraźniej zamknięte beta testy idą w dobrym kierunku i niebawem uda się aplikację w końcu pobrać. Przewidywana data premiery to 30 czerwca. Jeśli do tego czasu tytuł zarejestruje 30 milionów użytkowników to twórcy dorzucą bonus z dodatkami dla postaci. Czyli będą mikropłatności. Jak super…


6. Trzeci wariant ONEXPLAYER Mini

Od kilku miesięcy w ramach mobile gamingu promuję też inne konsolki (nie tylko Nintendo Switcha i smartfony). Wśród marek, które są tu warte uwagi na pewno rozpoznacie One Netbook. Twórcy modeli ONEXPLAYER. Najnowszą jest odmiana Mini. Właśnie doczekała się trzeciego wariantu. Tym razem z Intel Core i7-1260P Alder Lake-P processor (obok styczniowego Intel Core i7-1195G7 Tiger Lake oraz marcowego z AMD Ryzen 7 5800U).

Nie tylko chip odróżni tę wersję maszynki od dwóch pozostałych, ale główny trzon pozostanie ten sam. Poniżej najważniejsze specyfikacje:

  • dotykowy ekran 7 cali z 1920 x 1200
  • pełny zestaw przycisków
  • PCIE 3.0 x4 NVMe i LPDDR5-5200
  • od 16GB RAM i 1TB na dane
  • aktywne chłodzenie
  • porty USB4
  • łączność Wi-Fi 6
  • szybkie ładowanie baterii 48Wh ze 100W
  • malowanie ONEXPLAYER Mini Gundam RX-78-2 (z jeszcze innymi parametrami)

Oczywiście pierwsza partia została przeznaczona na rynek chiński, gdzie sprzęt wyceniono na 7999 juanów (lub więcej, zależnie od pozostałej konfiguracji). To jakieś 125$. Konsolka jest smuklejsza i bardziej kompaktowa od Steam Decka. Poniżej post prezentujący gadżet z zewnątrz (każdy z trzech Mini wygląda praktycznie tak samo):


7. Nowa Zelda dopiero wiosną 2023

Czekaliście na sequel The Legend of Zelda: Breath of the Wild na Nintendo Switch? Muszę was rozczarować. Nintendo ma kiepskie wieści. Premierę gry przesunięto na wiosnę 2023 roku. Poprzednia data nie była sprecyzowana, ale szykowana na ten rok. Nie podano konkretnych powodów tej zmiany. Firma przeprosiła fanów. Pozostaje czekać. Cieszy, że wraz z komunikatem pokazano przynajmniej trochę gameplayu. Widać na nim Linka z Master Sword i pewnie nieprzypadkowo.


8. Snapdragon Pro Series już w kwietniu

Informowałem już o wspólnym projekcie mobile-gamingowych turniejów pod wspólnym szyldem Qualcomm i ESL Gaming. Snapdragon Pro Series ruszają już w tym miesiącu. 12 kwietnia seria Open. Najlepsi przejdą do czerwcoych Snapdragon Mobile Challenge, natomiast po tej fazie czeka już Snapdragon Mobile Masters. Został przewidziany na marzec 2023. Przypomnę, że aby wziąć udział w rywalizacji trzeba mieć ukończone 16 lat. Pula nagród wynosi aż 2 miliony dolarów.

Podano w końcu pierwszy tytuły, w których fani mobilnego grania będą się mierzyć (przy użyciu smartfonów z chipami z rozwiązaniami Snapdragon Elite Gaming):

  • Brawl Stars Clash of Clans
  • Free Frie
  • League of Legends: Wild Rift
  • PUBG Mobile
  • Clash Royale
  • Asphalt 9: Legends
  • Legends of Runeterra

Czy grze na telefonach/tabletach uda się pokonać barierę i faktycznie wbić do mainstreamu? Inwestycja dwóch wielkich marek spróbuje w tym pomóc. Nam pozostaje obserwować.


9. Coczwartkowe GoForce NOW

NVIDIA regularnie odświeża bazę swojego chmurowego serwisu GeForce NOW. Co czwartek do biblioteki przybywa kilka nowych propozycji. W ostatnim tygodniu marca dorzucono sześć pozycji. Członkowie GFN otrzymają dostęp do:

  • Highrise City (nowość na Steam)
  • Fury Unleashed (Steam)
  • Power to the People (Steami Epic Games Store)
  • Project Zomboid (Steam)
  • Rugby 22 (Steam)
  • STORY OF SEASONS: Pioneers of Olive Town (Steam)


10. Angry Birds powraca

Angry Birds z prostej gierki przekształciło się w maszynkę do robienia pieniędzy. Bohaterów gry widać na ubraniach, w postaci zabawek, a nawet kinowych animacji. Powstawały też kolejne edycje tytułu, który debiutował na smartfonach już w 2009 roku. Jakiś czas temu oryginalny tytuł zniknął ze sklepików z aplikacjami z uwagi na przestarzały silnik. W kwietniu Rovio postanowiło powrócić z remakiem Angry Birds. Zręcznościowy puzzler pracuje teraz na Unity. Jest płatny, ale dzięki temu pozbawiony wewnętrznych mikropłatności. Na szczęście tanio. Tylko 5 zł.


11. Steam Deck z aktualizacją

Każdy nowy sprzęt przechodzi tzw. choroby wieku dziecięcego. Wychodzą dopiero w praniu, mimo jakiejś tam fazy testowej. Steam Deck również posiadał denerwujące problemy, ale najnowsza aktualizacja wyeliminowała większość z nich. Update’y objęły kilka poprawek (jeden stabilny, drugi beta). Udało się usunąć konieczność ponownego podawania hasła do sieci W-Fi, pisanie na klawiaturze przy użyciu dwóch touchpadów oraz pełnoekranową klawiaturę w trybie desktopowym. Widzę też manualną konfigurację joyów (deadzones) i haptyki trackpada. Także port USB-C pozbył się kilku bugów (przez nowy BIOS).

Udało się też poprawić wsparcie gamepada dla serwisu GeForce Now w Chorme dla Linux. Nie jest już potrzebne emulowanie myszki i klawiatury (tu akurat bardziej pomogła aktualizacja od Google, dzięki której przeglądarka poprawnie wykrywa Decka – jako pad).


12. Apple opracowuje własny kontroler?

Już od dłuższego czasu nudnie powtarzam – mobilna sekcja gamingu rośnie i przyspiesza. W prawie każdym przeglądzie tygodnia szukam jakiegoś potwierdzenia. Pomógł mi serwis Cult of Mac, który odkrył nowy patent Apple. Wynika z niego, że marka opracowuje swój własny kontroler do iPhone’a i iPada. Takie przystawki są popularne już od wielu lat, ale Apple lubi czasem mieć jakieś własne akcesoria. Zwykle szykuje je z myślą o wparciu ważnej usługi. Ostatnio inwestowało w Apple Arcade, ale może szykuje się coś poważniejszego? Padzik podpinany do smartfona lub tabletu może coś sugerować. Model korzystałby zapewne z systemu łączności MagSafe, a że obrazki z wniosku wskazują na współpracę z iPadem to może nowe generacje tabletów będą w wyposażone w magnetyczne złącze?

Razer Hammerhead z ANC i Chroma RGB
Kontrolery Razer do wygodnego grania na smartfonach.

Niby to tylko jeden z wielu patentów, a często służą one też do blokowania rozwiązań konkurencji w obrębie pewnych technologii, więc na razie potraktujcie temat jako formę ciekawostki.