mobilne granie 40 przegląd tygodnia
Zobacz też: poprzedni przegląd mobilnego grania

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.


1. Total War: Medieval II (premiera tygodnia)

7 kwietnia zadebiutował w sklepikach na mobilne platformy „Total War: Medieval II”. Gra strategiczna z 2006 roku przystosowana do dotykowych ekranów przenośnych urządzeń. Jeszcze przed samą premierą Feral Interactive wrzuciło do sieci filmik z gameplayu na iOS oraz Androida. Większość rozgrywki opiera się na tym samym modelu walk między średniowiecznymi mocarstwami (z elementami dyplomacji, ekonomii i zarządzania wojskiem). Grę wyceniono na niecałe 70 zł.


2. AYN Odin Lite wchodzi do sprzedaży

Okazjonalnie w moich zestawieniach pojawiają się alternatywne konsolki do gry w mobilne tytuły. Wśród marek, które na poważnie myślą o przenośnej sekcji jest AYN, które na początku stycznia uruchomiło crowdfundingową kampanię dla modelu Odin. Jego tańsza wersja entry-level potrzebowała nieco więcej czasu na finalizację, ale chyba wszystko zmierza ku końcowi. AYN Odin Lite zaczyna trafiać do pierwszych fundatorów, którzy zarezerwowali jednostki wyceniane na niecałe 200$.

Szybkie przypomnienie specyfikacji sprzętu. Odin Lite to konsolka działają na Androidzie 11. Posiada 6-calowy ekran, zestaw przycisków, chip MediaTek Dimensity 900 oraz 4 GB RAM i 64 GB na dane. Jest alternatywą dla gamingowych smartfonów, ale raczej do mniej wymagających gier. Masowa produkcja została przewidziana na maj 2022 roku.


3. Więcej Steam Decków, ale…

Ostatnio większość sprzętu padała ofiarą ograniczania produkcji (braki chipów na rynku itd.). Valve ma dobre info. Zwiększy produkcję Steam Decka, czyli swojej przenośnej PC-konsolki, która w sprzedaży jest od około miesiąca. Firma nie podała konkretów, ale obiecała rozsyłanie większej liczby maili w odpowiedzi na rezerwacje w drugim i trzecim kwartale roku. Czas oczekiwania na sprzęt powinien się skrócić. To oczywiście pozytywne wieści dla osób, które już oczekują swojego zamówienia. Jeśli chcielibyście nabyć Decka w tej chwili to najwcześniej otrzymacie go w okolicach października.


4. Premiery w Apple Arcade

W serwisie gamingowym Apple Arcade przybyły dwa ciekawe tytuły. Oba w poprzednich przeglądach zapowiadałem. Mowa o Sonic Dash+ i Gear.Club Stradale, czyli grach związanych z dużymi prędkościami. Sonica wszyscy gracze dobrze znają. Niebieski jeż robi ostatnio karierę też na srebrnym ekranie (jeszcze w kwietniu premiera Sonic 2: Szybki jak błyskawica). Sonic Dash był już dostępny na iOS. Posiadacze iPhone’ów i iPadów mogli pograć w platformer już w 2013 roku.

Gear.Club Stradale to z kolei wyścigi samochodowe w stylu Test Drive Unlimited, czyli na otwartym terenie. Tytuł bazuje na Gear.Club – True Racing, które również było wcześniej dostępne na systemy Apple. Pojedynki na szosach odbywają się online między klubami egzotycznych super aut (znanych marek).


5. Mobilne Rainbow Six (zapowiedź tygodnia)

Battle Royale są tak dochodowe, że żadna seria strzelanek nie przejdzie obok tego formatu obojętnie. Fani rozgrywki online w wydaniu mobilnym mają już do dyspozycji kilka znanych tytułów, a dojdzie kolejny. Ubisoft zapowiedział Rainbow Six Mobile w wersji na smartfony i tablety. Taktyczne 5×5 spokojnie odnajdzie się na platformie iOS oraz Androidzie. Zwiastun wskazuje, że względem Siege będziemy mieli pewne ułatwienie. Z uwagi na przystosowanie do urządzeń mobilnych, wytrzymałość postaci będzie nieco wyższa. Niestety dotykowe ekrany nie są tak precyzyjne jak myszki, więc potrzebne było lekkie uproszczenie. Nie podano jeszcze konkretnej daty premiery, ale jest opcja wczesnego dostępu w ramach testów Rainbow Six Mobile.


6. ONEXPLAYER Mini globalnie

One Netbook zapowiada w końcu globalną edycję swojej mobilnej PC-konsolki w najbardziej kompaktowej wersji i wnętrzem od AMC. ONEXPLAYER Mini AMD Edition to sprzęt z systemem Windows. W odróżnieniu od większego brata (8.4 cala) ekran ma niższą przekątną 7 cali. Obliczeniami zajmuje się Ryzen 7 5800U ze zintegrowaną grafiką Radeon Vega 8.

W przedsprzedaży urządzenie jest dostępne za 999$, więc znacznie mniej od planowanych 1259$. Globalna odmiana dysponuje rozdzielczością 1920 x 1200, 16GB LPDDR4x-4266 RAM, PCie 3.0 x4 i pamiecią NVMe między 512GB a 2TB. Jest WiFi 6, Bluetooth 5.0, USB-C i A, port słuchawkowy i bateria 12600 mAh z ładowaniem 66W. Topowa konfiguracja jest wyceniana na aż 1499$. To sprzęt dla nerda, jak Steam Deck. Wysyłka powinna nastąpić w okolicach 20 kwietnia.


7. Mario Golf w Expansion Pack

Kolejna kultowa gra Nintendo sprzed lat zmierza do biblioteki droższego zestawu Expansion Pack w ramach tytułów Nintendo Switch Online. 15 kwietnia posiadacze płatnego abonamentu otrzymają dostęp do Mario Golf z Nintendo 64. W golfa z Mario można już na Switchu popykać dzięki Super Rush, ale japońska marka chcę dorzucić go też jako element Expansion Packa. Przypomnę, że Mario Golf Debiutował w 1999 roku. Był chyba jednym z pierwszych tego typu, wykorzystującym postać hydraulika jako bohatera innego typu gier niż klasyczny platformer.

Dla szybkiego przypomnienia: Switch Online Expansion Pack jest oferowany od października 2021 roku w cenie ok. 50 dolarów za rok (lub 80$ w planie rodzinnym). Nintendo stara się sukcesywnie rozbudowywać katalog klasyków. Tutaj również w ramach gier z Sega Genesis (Mega Drive). Podstawowy pakiet Switch Online (ten tańszy) to głównie gry z konsol NES i SNES.


8. Adapter VR do Nintendo Switch

Gogle VR oferowane są w kilku kategoriach. Znajdziemy odmiany przewodowe, w pełni niezależne, moduły z telefonami jako jednostki obliczeniowe, ale są też adaptery do smartfonów. Ich możliwości wystarczają, by doświadczyć ogólnych efektów wirtualnej rzeczywistości. Niektóre konsole do grania posiadają opcję podłączenia headsetu, m.in. PlayStation. Ponoć Microsoft opracowuje swój wariant dla Xboxa Series X/S. A co z Nintendo? Czy Nintendo Switch nadaje się do zabawy w VR? EVR to crowdfundingowa propozycja, która próbuje przyciągnąć formatem przypominającym smartfonowe adaptery. Electron Virtual Reality (EVR) pasuje ze wszystkimi trzeba odmianami przenośnego Nintendo. Ma mieć regulowaną optykę i komfortowe noszenie. Czy na Switchu jest jednak w co pograć w efektach VR? Przecież nawet rozdzielczość wyświetlaczy jest marna. Na VR szczególnie.


9. Nowości w GeForce NOW

Ostatnie trzy podpunkty to zwyczajowe podsumowanie nowości w serwisach streamingowych, czyli możliwość gry na mobilnych urządzeniach w mocniejsze tytuły (zdalnie/chmurowo). Zacznę od nowości w usłudze NVIDIA. Jak co czwartek, GeForce NOW zyskuje nowe pozycje. W pierwszym okresie kwietnia dojdzie trochę gier oraz bezpłatnych demek. W pierwszej fali Instant Play Free Demos (opcja przetestowania przed zakupem w Steam, Epic Games, Ubisoft Connect, GoG itd.) pojawią się:

  • Chorus, Ghostrunner
  • Inscryption
  • Diplomacy Is Not an Option
  • The RiftBreaker Prologue

A co z cotygodniowych pozycji GFN? Tu NVIDIA proponuje sześć pozycji:

  • Die After Sunset (Steam)
  • ELDERBORN (Steam)
  • Northgard (Epic Games Store)
  • Offworld Trading Company (Steam)
  • Spirit Of The Island (Steam)
  • TUNIC (Epic Games Store)


10. Nowości w Xbox Game Pass

Kwiecień z Xbox Game Pass? Coś przybywa, coś ubywa. Ten rok nie rozpoczął się może spektakularnie, ale kolejne miesiące to już porządniejsze tytuły. Tak prezentuje się pierwszy tydzień, a właściwie prawie połowa miesiąca z nowymi grami (tylko dwie ostatnie bez chmury):

  • MLB The Show 22 –  5 kwietnia (konsola, chmura)
  • Cricket 22 – 5 kwietnia (konsola, chmura)
  • Chinatown Detective Agency – 7 kwietnia (konsola, chmura, PC)
  • Dragon Age II – 7 kwietnia (chmura)
  • Plants Vs Zombies Garden Warfare – 7 kwietnia (chmura)
  • Star Wars Squadrons – 7 kwietnia (chmura)
  • Life Is Strange True Colors – 12 kwietnia (konsola, chmura, PC)
  • The Dungeon of Naheulbeuk: The Amulet of Chaos – 12 kwietnia (PC)
  • Panzer Corps 2 – 12 kwietnia (PC)

Co w kwietniu zniknie z bazy Xbox Game Pass? Microsoft usunie sześć gier:

  • Destiny 2: Beyond Light, Shadowkeep, and Forsaken – 11 kwietnia (PC)
  • MLB The Show 21 – 15 kwietnia (konsola, chmura)
  • Pathway – 15 kwietnia (PC)
  • Rain On Your Parade – 15 kwietnia (konsola, chmura, PC)
  • The Long Dark – 15 kwietnia (konsola, chmura, PC)
  • F1 2019 – 18 kwietnia (konsola, PC)


11. Nowości w Google Stadia

Google zwiastuje chmurową wiosnę. Oczywiście to tylko gra słów. W serwisie amerykańskiego giganta będzie słonecznie. Kwietniowy cloud gaming w ramach usługi Pro to cztery tytuły (piąty – Deliver Us The Moon – ma opóźnienie):

  • World War Z: Aftermath
  • City Legends: The Curse of the Crimson Shadow
  • Ys IX: Monstrum Nox
  • Chicken Police – Paint it RED