Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.
Mobilne granie #42
Zobacz też: mobilne granie #42
Android

Mobilne granie #42 

mobilne granie 41 przegląd nowych gier
Zobacz też: mobilne granie #41

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

1. Nintendo Switch Sports (zapowiedź tygodnia)

15 lat temu na konsoli Wii debiutował zestaw sportowych gier ruchowych Wii Sports (potem jeszcze w edycji Resort). Sequel dopiero teraz pojawia się na Nintendo Switch (po 5 latach od premiery urządzenia). Odświeżono formułę i dodano kilka nowych dyscyplin. Wciąż najważniejszą częścią zabawy są kontrolery. Obecnie znacznie mniejsze i poręczniejsze od Wiilotów. Joy-Cony można zamocować na udzie, a tego na Wii nie było. Szkoda tylko, że w początkowym etapie dostępnych będzie tylko sześć sportów (część jest już znana z Wii Sports). Start sprzedaży nastąpi pod sam koniec kwietnia, ale pierwszy testerzy już mają możliwość sprawdzenia gry. Większość wydaje się być zadowolona z mechaniki rozgrywki. To nie symulator, ale jakiś poziom odzwierciedlenia poczujemy, przynajmniej w wybranych dyscyplinach.


2. Kwietniowe nowości w Apple Arcade

W drugiej połowie kwietnia w serwisie gamingowym Apple Arcade pojawią się dwa „nowe” tytuły. Nowe dla katalogu platformy, ale dla urządzeń Apple już znajome. Construction Simulator 2+ (jak sama nazwa wskazuje) to możliwość zmierzenia się z zarządzaniem firmą budowlaną. Do dyspozycji sporo maszyn budowlanych i to rzeczywistych marek. W grze nie znajdziemy żadnych mikropłatności, co odróżni grę od wersji z App Store.

Pro Snooker & Pool 2022+ to z kolei zestaw gier z bilami. Znajdziemy tu większość odmian bilardu oraz znacznie trudniejszego w ogarnięciu snookera (tak BTW to bardzo polecam, bo to znacznie ciekawsze od poola). Wśród trybów gier jest multiplayer lokalny, rozgrywki rankingowe online oraz turnieje. Oczywiście w 3D, ale z możliwością podglądu z rzutu znad stołu.


3. Playdate w końcu na rynku

Oryginalnej koncepcji konsolka Playdate od Panic oficjalnie dostępna! Po kilku latach od pierwszych zapowiedzi mamy w końcu szansę na zakup tego nietypowego gadżetu. Choć zabawka ma korbkę (jako unikatowy kontroler do gier) to bezproblemowo zmieści się w kieszeni (w przeciwieństwie do większości „kieszonsolek” ostatniego czasu). Ekranik jest „przedpotopowy”, bo czarno-biały, ale gierki mają być wyjątkowo urocze. Wspomniana korbka ma wnieść grywalność na nowy poziom.


4. Danganronpa V3: Killing Harmony na iOS i Androida

Japońskie gry przygodowe mają swój klimat. Oczywiście doceniany przez konkretną grupę odbiorców. Na platformach mobilnych pojawi się przedstawiciel tej kategorii – Danganronpa V3: Killing Harmony. Gra miała swoją premierę na PlayStation już w 2017 roku, ale teraz czas na smartfony (kolejne przenośne urządzenia, bo na Switchu i PS Vita też była dostępna).

Ten visual novel (taki gatunek gier) opowiada o porwanym licealiście, który musi zmierzyć się z innymi nader inteligentnymi uczniami w morderczym starciu. Jedyną szansą na uwolnienie się ze szkoły Gifted Inmates Academy jest eliminowanie się bez pozostawiania dowód zbrodni. Będzie tu sporo śledztw i poszukiwań dowodów potrzebnych do pomocy w walce z przeciwnikami. BTW: to nie pierwsza Danganronpa na iOS oraz Androida. W 2012 w App Store i Google Play pojawiła się Danganronpa: Monokuma Strikes Back, natomiast w 2015 Danganronpa: Unlimited Battle. Danganronpa V3: Killing Harmony wyceniono na niecałe 55 zł.


5. 13 Sentinels: Aegis Rim na Nintendo Switch

Na Nintendo Switch ukazał się port świetnie przyjętej swego czasu na PS4 gry 13 Sentinels: Aegis Rim. Atlus – japoński dystrybutor gier – obiecuje produkcję od razu z DLC, które na konsolę Sony dostępne było w edycji deluxe. Zawiera ono m.in. dodatkowe uzbrojenie dla postaci. Teraz wypada jeszcze wyjaśnić pokrótce, jak wygląda rozgrywka. Mamy tutaj do czynienia z połączeniem strategii z grą przygodową, w której historia jest opowiadana z perspektywy 13 różnych bohaterów w spory przedziale czasowym. Walki odbywają się pomiędzy mechami sterowanymi przez różne postacie. Mechanizm walk łączy widok 2D z trybem trójwymiarowych starć. Coś dla fanów gatunku.


6. Mobilne gry dla Amazon Kids+

Amazon ogłosił swoje pierwszy oryginalne (własne) gry mobilne w ramach usługi Amazon Kids+ dla dzieciaków. Sfocusowana na najmłodszych platforma jest oczywiście przyjaznym dla nich środowiskiem, w którym znajdą wyłącznie odpowiednie dla wieku treści. “Super Spy Ryan” i “Do, Re, and Mi” są oparte o telewizyjne produkcje, które również można obejrzeć w Amazon Kids+. Tytuły można uruchomić na smartfonach oraz tabletach Fire od amerykańskiego giganta. 

Dla szybkiego przypomnienia, Amazon Kids+ to oferta przeróżnych pozycji, nie tylko gier. Dzieciaki znajdą w nich też filmy, seriale oraz książki. Usługa kosztuje niecałe 3$ (w wybranych regionach świata). Producent obiecuje rozbudowę serwisu o kolejne gry. Kiedy zaproponuje dostęp w innych krajach? Najważniejsze, że wśród wielu usług streamingowych jest w końcu rozwijana (i to poważniej) jakaś specjalnie dla najmłodszych.


7. Peridot – nowa gra AR od Niantic

Niantic nie odpuszcza i cały czas szuka powtórzenia spektakularnego sukcesu na miarę Pokemon Go. Oczywiście nadal stawiają na technologie AR. Po Ingress, Pikmin Bloom (dla Nintendo) i jeszcze kilku innych produkcjach (nie wszystkie wypaliły) czas na Peridot. Jest tu pewna analogia z Pokemonami. Będziemy jednak opiekować się napotkanymi zwierzakami. Coś w stylu Tamagotchi. Każde z żyjątek będzie inne, a ich cechy będzie można krzyżować, czyli budować sobie unikatową hodowlę. Zażre? Zobaczymy. Na razie to zapowiedź i otwarte beta testy. Wiele więcej nie zdradzono.


8. Nadchodzi 4 sezon w CoD: Mobile

Dobiega końca trzeci sezon w CoD Mobile, a Activision już zwiastuje kolejny. Przenośna odmiana Call of Duty jest lubiana przez fanów, a czasem nawet określana za lepszą. Właśnie dzięki regularnym aktualizacjom. W czwartym sezonie (wystartuje pod koniec kwietnia) pojawi się nowa snajperka. Będzie dostępna w Battle Passie, czyli jak w normalnym odpowiedniku. Oczywiście nie zabraknie nowych map. Pojawią się dwie: Khandar Hideout z Modern Warfare i Satellite z Black Ops Cold War. Chodzą plotki, że po raz pierwszy w mobilnym CoD gracze będą mogli przemieszczać się po arenach pojazdami.


9. Nowości w GeForce NOW

W ostatnim tygodniu NVIDIA zaproponowała listę ośmiu kolejnych gier, które zasilą bazę serwisu streamingowego GeForce NOW. Dwiema bardziej hitowymi wśród nich mają być ‘Need for Speed HEAT’ i ‘Plants vs. Zombies Garden Warfare 2’. Ja jednak zwróciłbym uwagę na Anno 1404 (jedno z pierwszych, które kiedyś wciągnęły mnie na mnóstwo godzin). Poniżej pełna lista:

  • Anno 1404 – History Edition (Steam)
  • Blast Brigade vs. the Evil Legion of Dr. Cread (Steam)
  • Fell Seal: Arbiter’s Mark (Steam i Epic Games Store)
  • Need for Speed HEAT (Steam i Origin)
  • Plants vs. Zombies Garden Warfare 2 (Origin)
  • Ranch Simulator (Steam i Epic Games Store)
  • Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter (Steam i Epic Games Store)
  • Wobbledogs (Steam)

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2021 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.