mobilne granie 42
Zobacz też: mobilne granie #42

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

1. Moonshot – A Journey Home w Apple Arcade

Serwis Apple Arcade nie odgrywa jeszcze większej roli, ale sukcesywnie poszerza bibliotekę pozycji. W większości są to proste, ale grywalne tytuły. W poprzednim tygodniu do bazy dodano Moonshot – A Journey Home. To gra logiczna z elementami zręcznościowymi. Gameplay obsadzono w kosmosie, gdzie musimy korzystać z praw tamtejszej fizyki (przyciągania grawitacyjnego). Do pokonania prawie 130 poziomów.


2. Exploding Kittens w Netflix Mobile

Exploding Kittens to znana gra karciana, której rozgrywka przypomina zmodyfikowaną rosyjską ruletkę. Jej twórcy ogłosili właśnie, że wspólnie z platformą Netflix przygotują zarówno animację do katalogu VOD amerykańskiego giganta, jak i grę mobilną w ramach powoli rozkręcającego się w nim działu gamingowego. Gra zadebiutuje już w maju i będzie w Netflix Games pozycją typu exclusive, czyli na wyłączność. Ciekawe czym się będzie różnić ta wersja od dostępnej już w App Store i Google Play? Jedno jest pewne, nie przetransferujemy między nimi stanów zapisu i posiadania kart, więc na pewno będą to oddzielne gry. Oczywiście serial skierowany będzie do widzów starszych (to nie bajka dla dzieciaków). Tu oczekiwanie będzie dłuższe, bo premierę określono na 2023 rok.


3. Galaxy Z Flip 3 Pokemon Edition

Zwykle w tym przeglądzie pojawiają się smartfony o gamingowym charakterze. Składany Flip do takich raczej nie należy, ale jego nowa edycja z pewnością przykuje oczy gracza. Siła marki Pokemon ma takie oddziaływanie, że wystarczy skorzystać z motywu Nintendo, by wzbudzić większe zainteresowanie gadżetem. Z licencji na styl Pikachu skorzystał teraz Samsung w swoim składanym Galaxy Z Flip 3. Telefon w specjalnej edycji pojawi się w oryginalnym opakowaniu, adekwatnym malowaniu oraz z dodatkowymi akcesoriami. Pokémon Edition będzie też doposażony software’owo. Głównie w tematyczne dzwonki, elementy nakładki systemowej i tapety. To właściwie rodzaj edycji kolekcjonerskiej, która zadebiutuje w Korei Południowej 25 kwietnia. Jeszcze nie wiadomo dokładnie w jakiej cenie. BTW: prawdopodobnie w najbliższym czasie będę testował większego ze „składaków” Samsunga – Folda.


4. Xenoblade Chronicles 3 wcześniej!

Większość gier stara się zachować swoje terminy realizacji, ale dość często (zwłaszcza ostatnio) następują przesunięcia. Bardzo rzadko jest odwrotnie, ale okazjonalnie się zdarza. Xenoblade Chronicles 3 jest tego przykładem. Premiera tego RPG na Nintendo Switch odbędzie się kilka miesięcy wcześniej niż planowano. Nowa data wydania została zapowiedziana na 29 lipca. Trudno powiedzieć, dlaczego, ale info bardzo pozytywne. Może z uwagi na obsuwę nowej Zeldy? Tytuł jest exclusivem na Switcha.


5. Emulator Game Boy Advance na Switchu?

Game Boy Advance był przełomową konsolką. Dziś zalicza się już do platform klasycznych, ale gier z przenośnego urządzenia brakuje w bazie Switch Online. Są tam pozycje z NES, SNES, a nawet N64 i Sega Genesis/Mega Drive. Dlaczego GBA jest pomijane? Najnowsze informacje wskazują na zmiany. W kodzie oprogramowania wykryto aż 40 tytułów z Game Boya, które Nintendo ostatnio testowało. Czyżby szykował się update bibliotek usług Online? Ciekawe tylko, którego? Tego tańszego, czy Expansion Packa. Będę śledził temat.


6. Core na iOS (do tworzenia gier)

Rok temu na Windows wystartowała ciekawa platforma. Core to serwis dla graczy, ale i twórców gier. Daje możliwość budowania gier na silniku Unreal Engine. Użytkownicy mogą dzielić się swoimi pracami i w ten sposób współtworzyć bazę (w katalogu jest mnóstwo gotowych elementów do budowy gier). Nie jest to narzędzie idealne, ma swoje ograniczenia, ale to zawsze początek czegoś nowego. Z okazji celebracji pierwszego roku istnienia twórcy Core – Manticore Games – zapowiedzieli wersję oprogramowania na iOS. Jeszcze bez konkretnego terminu startu, ale z potwierdzeniem funkcjonowania crossowego (multiplatformowego). Oczywiście ze wsparciem multidotykowego interfejsu.


7. Xbox Game Pass z kolejnymi grami na dotyk

Apropos gier z multidotykowym interfejsem: do bazy Xbox Game Pass dołącza dwanaście kolejnych pozycji ze wsparciem dla ekranów przenośnych urządzeń. Chmurowy serwis bazuje głównie na szerokim dostępie do gry serwerowej, a to przeważnie wymaga współpracy z fizycznym kontrolerem. Xbox Touch Controls to dostosowanie obsługi dotykiem, bez potrzeby noszenia ze sobą pada. Do już ponad stu gier (Android lub Xbox.com/play na Windows i iPhone’ach/iPadach) dołączają:

  • Ben 10
  • Besiege
  • Danganronpa: Trigger Happy Havoc Anniversary Edition
  • Edge of Eternity
  • Hitman Trilogy
  • Lawn Mowing Simulator
  • Need For Speed: Hot Pursuit Remastered
  • Paw Patrol
  • Race with Ryan
  • Transformers Battlegrounds
  • Windjammers 2
  • Zero Escape: The Nonary Games

Oprócz nich w Xbox Game Pass pojawią się inne nowe gry (oznaczam tylko chmurowe):

  • F1 2021 (chmurowo) EA Play
  • Need for Speed Hot Pursuit Remastered (chmurowo) EA Play
  • Turnip Boy Commits Tax Evasion (chmura, konsola, PC) ID@Xbox
  • 7 Days to Die (chmura, konsola, PC) ID@Xbox – 26 kwietnia
  • Bugsnax (chmura, konsola, PC) ID@Xbox – 28 kwietnia


8. Sonic Origins na Switchu

Sonic hula teraz w kinach (sequel), więc to idealny moment, by przypomnieć młodszym graczom o początkach serii. Sonic Origins to cztery klasyczne tytuły, które odpalimy m.in. na Nintendo Switch (ale generalnie zestaw będzie dostępny też na PC, PS4, PS5, Xbox One i Xbox Series X/S).

23 czerwca pojawi się standardowa edycja zawierająca Sonic the Hedgehog 12Sonic 3 oraz Knuckles and Sonic CD. Digital Deluxe dorzuci trudniejsze misje, dodatkową muzykę i jakieś kosmetyczne dodatki. Wszystko oczywiście zremasterowane. Niektóre tryby będą nowe (nie było ich na Sega Genesis/Mega Drive). Anniversary Mode rozszerzy widok do panoramy, co w tak szygkiej platformówce wpłynie na całą grę..


9. Dock do Decka z upgradem

Stacja dokująca do Steam Deck nie zadebiutowała wraz z konsolą. Jej premiera jest już jednak bardzo blisko. Valve postanowiło wynagrodzić tę sytuację upgradem Docka. Sprzęt jest przede wszystkim przenośny, ale ma tyle mocy, że żal nie wykorzystać jej stacjonarnie. Pierwotnie akcesorium miało do dyspozycji tylko jeden port USB 3.1 (i dwa 2.0). To się zmieni. Wszystkie trzy porty w Docking Station do Steam Deck mają oferować standard 3.1. Potwierdzono też, że port Ethernet poradzi sobie z gigabitowym standardem.


10. Nowości w GeForce NOW

Jak co czwartek serwis chmurowy GeForce NOW dodaje nowe gry, w które można pograć m.in. na telefonach i tabletach. Niewątpliwie królem najnowszej listy jest God of War! Kilka z pozycji będzie dostępna w ramach „instant-play free demo”.

  • Lila’s Sky Ark (nowość na Steam)
  • Lumote: The Mastermote Chronicles (nowość na Steam)
  • MotoGP22 (nowość na Steam)
  • Space Punks (nowość w Epic Games Store)
  • Terraformers (nowość na Steam)
  • Warstride Challenges (nowość na Steam)
  • EQI (Steam)
  • God of War (Steam i Epic Games Store)
  • Twin Mirror (Steam i Epic Games Store)


11. Anbernic z budżetową konsolką

Przyzwyczaiłem was do high-endowych smartfonów do grania i ultra drogich mini konsolek-PC, a mobile gaming wcale nie musi być drogi. Bbudżetowe propozycje też się znajdą. Nie pozwolą na aż tyle zabawy, co wyżej wymienione jednostki, ale swój zakres potencjału też mają. Najnowszy Anbernic RG503 za niecałe 150$ poradzi sobie z mnóstwem emulatorów. Ma tylko 1 GB RAM LPDDR4, ale producent zapewnia, że pociągnie produkcje z PSP, Dreamcast, Nintendo DS, Nintendo 64, czy PlayStation 1.

Nie wspomniano nic o kompatybilności z PS Vita, ale z tym urządzeniem Anbernic RG503 łączy jedna wspólna cecha. To dokładnie ten sam wyświetlacz OLED o przekątnej 4.95 cala i rozdzielczości 960 x 544. Całkiem nieźle jak na ten próg cenowy. Pozostałe specyfikacje już nie są takie efektowne. Pamięci operacyjnej mało, procesor to Rockchip RK3566 (czterordzeniowe ARM Cortex-A55 1.8 GHz i grafika Mali-G52) i tylko 16 GB na gry. Na szczęście ze slotem na karty microSD do 256 GB. Na czym pracuje gadżet? Nie do końca wiadomo, ale spekule się, że jest zarówno Android, jak i emuELEC (bazujący na Linuksie system pod emulatory). Wydaje się, że najciekawszą opcją gry będzie streaming.


12. Majowe nowości w Google Stadia Pro

Na koniec nowości w chmurze Stadia. Jeszcze w kwietniu do bazy przybędzie sześć gier. Kilka z nich w formie triali, pozwalających sprawdzić zabawę przed zakupem.

  • PAC-MAN™ Mega Tunnel Battle (BANDAI NAMCO) – 30 minut dostępu
  • Blaze and the Monster Machines: Axle City Racers – 60 minut dostępu
  • DRAGON QUEST XI S: Echoes of an Elusive Age (Square Enix) – 120 minut dostępu
  • Little Nightmares Complete Edition (BANDAI NAMCO) – 30 minut dostępu
  • Golf With Your Friends
  • The Darkside Detective: A Fumble in the Dark (dodatkowy content)
  • The Elder Scrolls Online (bez dodatkowych opłat do 26 kwietnia)

Google ogłosiło też pierwszej majowe tytuły dla subskrypcyjnego Google Pro. Trzy gry już ogłoszono, ale kolejne mają być znane już wkrótce:

  • Lumote: The Mastermote Chronicles
  • Outriders
  • PAW Patrol The Movie: Adventure City Calls