mobilne granie 44
Zobacz też: mobilne granie #44

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

1. Warcraft Arclight Rumble (zapowiedź tygodnia)

Blizzard zapowiadał już wcześniej, że chce wkroczyć z uniwersum Warcrafta w segment mobilny. Na początku maja zdradził w końcu pierwsze informacje na temat planowanej gry. Warcraft Arclight Rumble doczekał się nawet swojego pierwszego zwiastuna oraz prezentacji gameplayu. Tak jak przewidywałem, nie jest to tytuł, na który liczyli fani. Produkcja jest uproszczona, ale z kampanią fabularną. Nie zabraknie rozgrywki multiplayer. Nie zdradzono jeszcze szczegółów na temat konkretnej daty premiery, ale odbędzie się jeszcze w tym roku. Gra dostępna na iOS oraz Androida ma być bezpłatna, natomiast wewnątrz znajdziemy opcję mikropłatności.


2. Gamingowe „storki” w apce Xboxa

Nie da się ukryć, że obecny format różnego rodzaju relacji publikowanych w social media jest kuszący dla praktycznie wszystkich serwisów i usług, które starają się przyciągać użytkowników do swoich zasobów. Od platform muzycznych, aż po te gamingowe. Microsoft też zauważył trend i właśnie zaktualizował mobilną apkę dla Xboxa o tryb dzielenia się zrzutami ekranu i nagraniami rozgrywki w stylu Stories z Instagrama. Bardzo sensowny krok, uwzględniający aktualne potrzeby współczesnej generacji graczy. Oczywiście na posty będzie można reagować, o co właśnie w tym wszystkim chodzi. Wrzutki będą widoczne przez 72h od chwili publikacji. Update startuje w Australii. Kolejne regiony już wkrótce. Szkoda, że nie przygotowano bezpośredniej integracji z serwisami społecznościowymi.


3. Wieści o Splatoon 3 na Nintendo Switch

Na trzecią odsłonę Splatoon musimy poczekać jeszcze do września, więc każda nowa wieść cieszy. Nintendo na pewno będzie z tygodnia na tydzień mocniej promować tytuł na konsole Switch. Właśnie potwierdzono, że w najnowszej wersji strzelanki, oprócz nowej broni (m.in. łuku) i nowych lokalizacji, w bazie gry znajdzie się dawny „oręż” dostępny w poprzednich produkcjach. Farba będzie się lała!


4. Mario Strikers: Battle League (kolejne wieści)

W czerwcu na Switche trafi Mario Strikers: Battle League, czyli piłka kopana z charakterystycznymi power-upami serii z Mario. Nintendo przedstawiło obszerny materiał z gameplay’u z poszczególnymi atrakcjami w trakcie pojedynków. Każda postać dysponować ma oczywiście innymi skillami. Piłka nożna będzie tu bardzo arcade’owa, ale zachowa cechy dyscypliny. Po sieci zagramy maksymalnie w osiem osób, ale lokalnie (dwa Joy-Cony) pozwolą na walkę dwóch na dwóch (chyba też online). Zdolności bohaterów trzeba będzie się nauczyć, by mecze przybrały efektowniejsze pojedynki. Na pewno będą zupełnie inne od tego, co przez lata oferowało EA.


5. GeForce Now w 120Hz na Androidach

Nie po to współczesne smartfony dysponują płynnością odświeżania na poziomie 120Hz, by korzystać z tego tylko przy scrollowaniu sociali. NVIDIA potwierdza, że usługi streamingowe GeForce Now zaczną w końcu hulać w takiej jakości na kompatybilnych Androidach. Na początek potwierdzono współpracę z kilkoma modelami Samsunga oraz jednym OnePlus. Zapewne będzie tego wkrótce więcej.


6. Fortnite wraca na smartfony!

Wojna Epic Games z Apple i Google trwa, więc trudno o instalację Fortnite’a z poziomu App Store lub Google Play, ale pojawiło się światełko w tunelu. Do tej pory jedną z ciekawszych opcji dostępu do tego popularnego battle royale była zamknięta beta w serwisie chmurowym GeForce Now. Zabawa będzie teraz wygodniejsza, bo Epic wszedł we współpracę z Microsoftem i udostępni Fortnite’a przez Xbox Cloud Gaming. Darmowy dostęp dotyczy aż 26 regionów świata i obejmuje zarówno sterowanie przez kontrolery, jak i dotykowe ekrany! Zadziała na iOS, iPadOS, Androidach oraz Windowsach, czyli m.in. konsolach Steam Deck.


7. Xbox TV Stick dopiero w 2023

Microsoft ciśnie z ekspansją streamingu w ramach Xbox Game Pass, bo w zasadzie to przyszłość całej branży. Gry z konsoli dostępne chmurowo to szansa na zabawę w dowolnym miejscu, o ile sprzęt da radę połączyć się z usługą. Już półtora roku temu Phil Spencer zapowiadał (CEO) zapewniał, że niebawem strumieniowanie gier z Xboxa będzie możliwe na naszych telewizorach. Potwierdzono, że planowane są aplikacje na Smart TV oraz wtyki HDMI do portów telewizorów. Venture Beat przekazuje, że te hardware’owe rozwiązania zadebiutują dopiero w przyszłym roku. Powodem opóźnienia w produkcji z powodu inwazji Rosji na Ukrainę oraz pandemii, która powróciła do Chin.

The New Xbox Experience


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).


8. Majowe nowości w GeForce Now

NVIDIA przedstawiła nowe tytuły dla GeForce Now praktycznie na cały maj (zapewne nie wszystkie, ale sporą ich liczbę). Streaming zyska sporo pozycji. Nie będę ich kopiował, bo lista byłaby strasznie długa. Chyba wszystkie zawarto w grafice dołączonej do poniższego tweeta:
8. Maj w Xbox Game Pass

Także Microsoft przedstawił majowy "lineup" dla Xbox Game Pass. Jest sporo pozycji "indie", czyli tych niezależnych, ale też tytułów sportowych (na popularnych licencjach). Część gier już udostępniono, na niektóre trzeba będzie poczekać, a jeszcze inne zaktualizujemy dzięki DLC. Siedem gier zniknie, np. Grand Theft Auto: San Andreas.

 • NBA 2K22 (chmura i konsole)
 • Loot River (chmura, konsole i PC)
 • Trek to Yomi (chmura, konsole i PC)
 • Citizen Sleeper (chmura, konsole i PC)
 • Danganronpa 2: Goodbye Despair Anniversary Edition (chmura, konsole i PC)
 • Eiyuden Chronicle: Rising (chmura, konsole i PC)
 • This War of Mine: Final Cut (chmura, konsole i PC)
 • NHL 22 (tylko konsole, więc bez streamingu)


9. Kilka nowości w Apple Arcade

Apple również lubi maj. Amerykański gigant ogłosił cztery kolejne gry dla bazy Arcade i zaczyna to robić regularnie w każdym tygodniu:

 • Badland Party (6 maja)
 • Goat Simulator+ (13 maja)
 • Pro Darts 2022+ (27 maja)
 • Warped Kart Racers (20 maja)

Ta ostatnia to ścigałka w stylu Mario Karta, ale z postaciami kilku animacji od 20th Television (m.in. z Family Guy i American Dad).


10. Ten tydzień w Google Stadia

Google skupiło się na zaprezentowaniu nowości na najbliższych siedem dni. Część propozycji dotyczy subskrypcyjnego modelu Stadia w wersji Pro. Konkretnie czterech. Pozostałe można po prostu kupić i grać w modelu streamingowym. Warto dopisać, że odświeżono interfejs sklepiku. Zacznijmy od Stacja Pro:

 • Lumote: The Mastermote Chronicles (puzzler 3D debiutuje w Stadia równolegle do innych platform)
 • Outriders (shooter RPG z trybem co-op dla nawet 3 graczy od Square Enix)
 • PAW Patrol The Movie: Adventure City Calls (platformer 3D)
 • Kaze and the Wild Masks (kolejny platformer, ale w stylu lat '90) 

Oprócz tego pięć gier w trybie normalnych zakupów (wybrane pozycje z czasowym dostępem trialowym, czyli w formie bezpłatnego demo i to bez konta w Stadia!):

 • Overcooked (do 4 graczy w co-op)
 • Elemental War 2 
 • Risk of Rain 2 (rozszerzenie Survivors of the Void!)
 • THE HOUSE OF THE DEAD: Remake (oryginał z 1997)
 • Destiny 2 (Guardian Games 2022)


11. Relic Hunters: Rebels w Netflix Games

W zeszłym tygodniu przekazywałem, że Netflix chce do końca roku mieć w swojej bazie gier na Androidy aż 50 tytułów (aż albo tylko - zależy jak oceniać strategię giganta). Najnowszą propozycją jest produkcja z serii Relic Hunters brazylijskiego studia Rogue Snail. Relic Hunters: Rebels to pierwsza z tych "strzelanek" w wersji mobile. Sci-fi RPG z aż 44 rodzajami broni w bardzo prostej (bodaj 8-bitowej) retro stylistyce ma działać nawet na słabszych telefonach. Twórcy cieszyli się podczas realizacji gry, że nie muszą martwić się o sprawy monetyzacji. Finansami zajął się Netflix - w końcu zamówił grę do swojego katalogu.