mobilne granie 45
Zobacz też: mobilne granie #45

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

1. Liczby tygodnia

Na początek trochę statystyk. Sprzedaż konsol i pobrania gier w sklepikach na przenośne platformy. Tak dla potwierdzenia, że mobile gaming coś znaczy!

20% spadek sprzedaży Nintendo Switch

Nintendo Switch (model OLED)W marcu Nintendo zamknęło rok fiskalny i podzieliło się swoimi wynikami. W pierwszym kwartale 2022 roku japońska marka sprzedała 4.11 miliona konsolek Nintendo Switch. Łącznie w 12 miesięcy gadżet trafił do kolejnych 23.06 miliona użytkowników. Producent zakładał 25.5 mln, potem skorygował wynik do 24 mln, a ostatecznie ledwo przekroczył 23 mln (co i tak jest wynikiem dobrym). Sprzedaż rok do roku spadła jednak aż o 20% (28.83 mln w okresie pandemii). Łącznie, czyli od marca 2017 roku, Switch rozszedł się już w 107.65 mln egzemplarzy! Do Game Boyów jeszcze trochę, bo 118.69 mln. Do Nintendo DS sporo dalej – 154.02 mln.

650 mln pobrań CoD Mobile

W poprzednim roku Call of Duty Mobile debiutowało na rynku chińskim. Każdy zdaje sobie sprawę, jak ogromną szansą na powiększenie bazy graczy był to moment. Activision może pochwalić się aż 650 milionami pobrań gry w sklepikach App Store i Google Play – odpowiednio dla urządzeń iOS i Androidów. Battle Royale w wersji terenowej radzą sobie bardzo dobrze! Kasa też wygląda nieźle. W zeszłym roku w CoD wydano ponad miliard dolców! Aha, byłbym zapomniał, developer przypomniał o nadchodzących nagrodach za aktywność:


2. The Lord of the Rings: Heroes of Middle-earth (zapowiedź tygodnia)

W tym roku szykuje się nie tylko serial w uniwersum Śródziemia. Electronic Arts korzysta z momentu i zaproponuje w tym roku mobilny tytuł świata znanego z Władcy Pierścieni. The Lord of the Rings: Heroes of Middle-earth ma być grą RPG. Wspólnie z EA i Middle-earth Enterprises przygotuje ją studio Capital Games. Ma to być „turówka” z elementami „imersyjnej opowieści” J.R.R. Tolkiena (dlatego napisałem o uniwersum, a nie tylko trylogii). Na razie nie wiadomo za wiele o grze. Głównie podstawy: zbieranie postaci, walki itd. Szkoda, że bez żadnego gameplay’u. „Zwiastun” jest bardzo ubogi, a latem ruszą dopiero beta testy. Myślę, że premiera gdzieś pod koniec wakacji. Przypomnę, że serial „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” ma trafić do VOD 2 września.


3. Xperia 1 IV telefonem na PUBG MOBILE 2022

Sony Xperia 1 IV fotografiaNiedawno wspominałem, że szykują się e-sportowe turnieje w mobilnej sekcji. Starcia na smartfonach zaczynają przyciągać graczy i widzów, więc tematem interesują się też wielkie marki ze świata elektroniki. Bardzo aktywne na tym polu jest Sony, które nie posiada w ofercie typowego smartfonach pod gaming, ale jego najnowszy flagowiec został oficjalnym urządzeniem międzynarodowego turnieju PUBG MOBILE 2022.

Choć telefon nie ma tych wszystkich bajerów, które często pokazuje przy okazji gamingowych Androidów, to dysponuje wystarczającymi zasobami, by dało się rozegrać walkę w popularnym battle royale. Dlaczego Xperia 1 IV nadaje się do grania? Ma świetny ekran, dźwięk, moc i wsparcie Snapdragon Elite Gaming, kontrolę odprowadzania ciepła w trakcie grania (m.in. przy ładowaniu w trakcie zabawy). Do tego czułość na dotyk 240Hz i aplikację Pomocnik gracza. Oprócz tego na poniższej prezentacji (okolice 21 minuty) przedstawiono też zewnętrzne, aktywne chłodzenie do tej konkretnej Xperii.

Czytaj więcej o: Sony Xperia 1 IV


4. Nintendo Indie World

Konsola Switch to nie tylko wielkie hity od Nintendo, ale też produkcje niezależne – bardzo lubiane wśród graczy, bo unikatowe i często wyjątkowe (inne od mainstreamowych tytułów). W tym tygodniu japoński gigant przeprowadził 25-minutowe Indie World Showcase (pierwsze w tym roku). Zapowiedział kilka nadchodzących nowości i daty ich premier. Wybrane trafiły od razu do eShopu. Zademonstrowano też w ruchu Gunbrella i Another Crab’s Treasure. Wkrótce na platformie zadebiutują też wersje znanych już gier: Mini MotorwaysSoundfallOpus: Echo of Starsong, oraz Gibbon: Beyond the Trees. Reszty dowiecie się z odtworzenia eventu:


5. Alan Wake na Nintendo Switch!

Indie są fajne, ale produkcje AAA też robią swoje. Na Switcha zmierza Alan Wake! Klimatyczny, „psychologiczny dreszczowiec akcji” (action adventure z elementami survival horroru), który doczeka się w przyszłym roku swojego sequela (w planach jest też serial na podstawie gry). W zremasterowany oryginał będzie można pograć na Nintendo 🙂 Remedy Entertainment zapowiedziało tytuł przy okazji dwunastej rocznicy wydania tej świetnej giery.


6. Alex Legends Mobile (premiera tygodnia)

O Apex Legends Mobile już pisałem kilka razy (gra została zapowiedziana już w 2019 roku), ale w końcu Electronic Arts podało konkretną datę premiery na iOS oraz Androida. Odbędzie się jeszcze w tym tygodniu. Konkretnie we wtorek 17 maja. Do tego czasu warto się zarejestrować, bo za wcześniejsze zgłoszenie chęci instalacji otrzymamy jakieś nagrody. Tytuł jest bezpłatny, ale wewnątrz nie zabraknie mikopłatności. Oczywiście gra nie jest portem z kompów i konsol. To produkcja przygotowana przez Respawn Entertainment specjalnie pod smartfony (z optymalizacją i interfejsem dostosowanym do mobilnych urządzeń). Szkoda, że nie ma rzogrywki crossowej (jak w Fortnite).


7. Zapisy ustawień w Steam Deck

Valve Steam DeckSteam Deck to potężny sprzęt do mobilnego grania (mocarz upakowany w kompaktowy format). Dysponuje naprawdę niezłymi podzespołami, ale z uwagi na przenośny charakter potrzebuje czasem optymalizacji ustawień, by dało się wydłużyć zabawę w terenie. Zaletą sprzętu Valve jest szansa na zmiany poszczególnych parametrów (AMD RDNA 2), by też poprawić płynność gry (wpływ na CPU, GPU, baterię itd.). Jeśli uda nam się dobrać ustawienia to faktycznie zabawa jest ciekawsza. Brakowało jednak opcji zapisu tych efektów dla poszczególnych gier, bo przy każdej trzeba to wszystko ustalać na nowo. Najnowszy update w końcu to zmieni. w Menu Quick Access zapiszemy profile wydajności do każdej gry z osobna.


8. Anbernic Win600 z Windows i Steam OS

Przenośne konsole do grania w pozycji z PC zaczynają mocniej naciskać na pozostałe mobilne platformy. Wciąż są to drogie maszynki, ale celujące w inną grupę docelową – hardcore’owców. Anbernic to chińska firma, która tworzyła mobilne gadżety głównie do zabawy w retro tytuły. Ich najnowszy Anbernic Win600 idzie w kierunku Windows. Jeszcze nie przedstawiono cennika, specyfikacji i daty premiery, ale są już pierwsze obrazki i video nadchodzącego urządzenia. Ma uruchamiać Windows 10 i Steam OS. Widać tu nawet sterowanie kursorem przy użyciu joya. Wkrótce pewnie pojawi się więcej konkretów na temat jednostki. Na razie mamy działajacy proof of concept.


9. AYN Odin z aktualizacjami

W zeszłym roku w crowdfudningowej kampanii pojawiła się androidowa konsola AYN Odin, która w tym roku doczekała się tańszej edycji Odin Lite (za mniej niż 200$). Twórcy pochwalili się nawet, że przyjęto ponad 10 tysięcy zamówień na przenośny gadżet. Firma ma potencjalnie sporo klientów, więc stara się też dbać o aktualizacje dla urządzeń. Najtańszy i najdroższy wariant otrzyma ciekawy update. AYN Odin Lite z Dimensity D900 i Androide 11 będzie przyjmował połączenia przez 4G LTE. Jest to zatem pewnego rodzaju „smartfon” w konsolowym opakowaniu. AYN Odin Pro ze Snapdragonem 845 i Androidem 10 pozwoli uruchomić customowe ROMy w trybie dual-boot. Odpowiednią kombinacją przycisków wystartujemy system operacyjny w alternatywie dla Androida (linuksowe Emulec lub Batocera, a nawet Windowsa).


10. Nowe Aya Neo 2, Neo Slide i Neo Air

I znów kolejne potwierdzenie, że przenośny sprzęt do grania w tym roku pociśnie. Aya Neo zapowiedziało wydanie trzech kolejnych PC-konsolek. Modele Aya Neo 2  i Aya Neo Slide otrzymają zupgrade’owany chip Ryzen 7 6800U i zintegrowaną kartę graficzną Radeon 680M (pewnie z RDNA 2). To praktycznie dwa razy lepsze osiągi niż w Steam Decku (i osiem rdzeni kontra cztery)! Na papierze wygląda to nieźle. Zobaczymy jak w „praniu”.

Obie maszynki pracują na systemie Windows, mają LPDDR5-6400 RAM, a Neo 2 pamieć PCIe 4.0, porty USB 4.0, a nawet czytnik palca. Względem poprzednika wygładzono obudowę (w stylu Aya Neo Next). Neo Slide wyróżni się na tle całej konkurencji (jeszcze niewielkiej, ale już sporej). Ma wysuwany wyświetlacz, pod którym znalazła się podświetlana klawiaturka RGB. Nie sprecyzowano jeszcze dat premiery i cennika. Sądzę, że nie będzie tanio. Wszystkie ostatnie modele producenta (Aya Neo, Neo Pro i Neo Next) kosztowały powyżej tysiąca dolarów.

Najprzystępniejsza cenowo ma być Aya Neo Air. To smuklejszy i lżejszy sprzęt, ale nadal z ekranem OLED i procesorem x86 (jeszcze nie wiadomo do końca jakim konkretnie) do uruchamiania tytułów znanych z PC. Powinien jednak poradzić sobie z grami indie do 1080p i AAA do 720p. Uda się do urządzenia podpiąć klawiaturę, mysz i monitor, więc będzie typową hybrydą jakie teraz wkraczają na rynek.


11. Kirby 64 w Expansion Packu

Nintendo zapowiada kolejną grę z Nintendo 64 w ramach droższego Expansion Pack w Switch Online. 20 maja do biblioteki dołączy Kirby 64: The Crystal Shards. W teorii była to pierwsza wersja tej serii platformerów w wydaniu „3D”, na co oczywiście nacisk kładł Nintendo 64. W praktyce jednak efekt był raczej połowiczny. To pseudo trójwymiar. Raczej 2.5D. Kirby 64 to już piętnasta gra w kolekcji Switch Online Expansion Pack (50$ rocznie/80$ rodzinnie). Cały pakiet raczej dla prawdziwych fanów klasyki.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

12. Coczwartkowy update w GeForce Now

W tym tygodniu mniej zapowiedzi, bo w poprzednim większość serwisów informowało o nowościach na prawie cały maj. Najlepiej wyglądają propozycje w GeForce Now. Jak co każdy czwartek, NVIDIA chwali się nowymi pozycjami w swoim chmurowym katalogu. Przybędzie osiem gier, a łącznie przez całą platformę „przewinęło się” 1300 tytułów!

  • Achilles: Legends Untold (nowość na Steam)
  • Brigandine The Legend of Runersia (nowość na Steam)
  • Neptunia x SENRAN KAGURA: Ninja Wars (nowość na Steam)
  • Songs of Conquest (nowość na Steam i Epic Games Store)
  • Cepheus Protocol Anthology (nowość na Steam, 13 maja)
  • Evil Dead: The Game (nowość na Epic Games Store, 13 maja)
  • Pogostuck: Rage With Your Friends (Steam)
  • Yet Another Zombie Defense HD (Steam)