mobilne granie 49
Zobacz też: Mobilne granie #49

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Wow! To już pięćdziesiąte podsumowanie świata gier mobilnych! Cykl naprawdę ładnie się rozwija. Gdy go zaczynałem, PC-konsolki dopiero wkraczały na rynek. Mocno przyspieszyły chmury dla mobilnych urządzeń, a i biblioteki serwisów gamingowych dla smartfonów się rozrosły.


1. Dragon Quest Builders na iOS i Androida

Mobile przyjmuje coraz więcej klasycznych tytułów, ale to zrozumiałe. Wciąż platformy mobilne nadrabiają zaległości, a z uwagi na ich słabszy potencjał w sklepikach pojawiają się lżejsze produkcje. Te starsze są mniej wymagające, więc pasują do ogólnej charakterystyki tego typu sprzętu. Na iOS i Androida pojawił się Dragon Quest Builders. Bazujący na RPGu sprzed ponad 30 lat tytuł łączy elementy kojarzone z serią Dragon Quest, ale z uwzględnieniem dzisiejszych trendów. Builders przypomina trochę Minecrafta. Celem gracza jest odbudowa królestwa. Gameplay jest niemal identyczny z konsolowym odpowiednikiem, ale z przystosowaniem interfejsu do dotykowego sterowania. Gra kosztuje ponad 100 zł.


2. Xbox Cloud Gaming z własną biblioteką

Microsoft rozbudowuje zasięg platformy Xbox, bo czasy dostępu do gier tego wymagają. Już od jakiegoś czasu amerykański gigant wdraża dostęp do gier przy użyciu innych urządzeń. Pojawiają się aplikacje na smart TV, sprzęt z Windowsem, czy ekrany w trybie zabawy chmurowej. Baza pozycji w Xbox Cloud Gaming cały czas rośnie, a niebawem zostanie wzbogacona o kolejny pakiet tytułów. Subskrybenci Xbox Game Pass Ultimate będą mogli strumieniować gry z własnego katalogu. Jeszcze w tym roku zadziałają w ten sposób gry kupione poza Xbox Game Pass (co było zapowiadane już na 2020 rok). Nie wszystkie. Microsoft informuje o „wybranych grach”.

Latem xCloud pojawi się na telewizory Samsunga w ramach jego gamingowego huba. Tu również gra nie będzie wymagała konsoli, choć trzeba pamiętać, że katalog jest znacznie węższy od tego na Xboxy. Wszystko to obejmuje strategię Xbox Everywhere, która powolutku staje się rzeczywistością.


3. No Man’s Sky na iPady z chipami M

Mobilne granie to nie tylko smartfony, ale też tablety. W tym roku pojawiły się nawet ich pierwsze gamingowe wariacje (Legion Y700 od Lenovo). Jednymi z mocniejszych propozycji tej kategorii są iPady z chipami M1 (lub nowszymi). Podczas WWDC Apple ogłosiło, że na ich tabletach uruchomimy No Man’s Sky (pozycję typu AAA). Hello Games jeszcze nie ogłosiło oficjalnie daty premiery tytułu, ale spodziewam się, że nastąpi to jeszcze w tym roku.


4. Kontroler Razer Kishi V2 dla Androida

Razer przygotował drugą generację swojego adaptera do smartfonów z Androidem. Kishi V2 przeszedł oczywiście upgrade. Gamepad pod mobile gaming ma teraz solidniejszy slider (rozsuwaną konstrukcję). Pomieści większe telefony, czyli zwiększy swoją uniwersalność. Gumową wkładkę można usunąć, więc zmieszczą się też smartfony w etui. Ogólny design kontrolera specjalnie się nie zmienił.

V2 ma teraz mechanizmy znane z konsolowego pada Wolverine oraz kilka programowalnych elementów i przycisk „Share”. Ma on współpracować z aplikacją Razer Nexus (dedykowaną gadżetowi). To taki launcher gier oraz pomocnik w wyszukiwaniu tytułów zgodnych z Kishi, ale też miejsce gdzie ustawimy przyciski i rozpoczniemy streaming na YouTube lub Facebooku. Kishi V2 nadal korzysta z portu USB-C, czyli łączy się z Androidami fizycznie (bez lagów jakie może powodować Bluetooth). Kontroler wyceniono na niecałe 100$. Wariant dla iPhone’ów pojawi się na jesieni.


5. Netflix Games na Netflix Geeked

W listopadzie zeszłego roku Netflix uruchomił sekcję z grami na Androida i przez ten czas sukcesywnie aktualizował katalog tytułów o pojedyncze tytuły. Nie robiły specjalnego szumu i było ich mało, ale platforma obiecała, że do końca roku w bazie będzie około 50 gier. Wygląda na to, że serwis przyspiesza. Zobaczcie, co zaprezentowano podczas Netflix Geeked. Jest kilka pozycji indie, w tym propozycje od znanych i uznanych developerów. Jak zapowiadano, część z nich będzie nawiązywać do produkcji filmowych Netflixa.

  • Queen’s Gambit (szachy na licencji serialu Gambit Królowej)
  • Shadow and Bone (RPG na licencji serialu Cień i Kości)
  • La Casa de Papel (przygodówka na licencji Dom z papieru)
  • Too Hot to Handle (na licencji znanego reality show)
  • Desta: The Memories Between (strategia od twórców Monument Valley – będzie przez moment na wyłączność w Netflix Games oraz bez dodatkowych opłat wewnątrz gry. Później zadebiutuje też ogólnie na mobajlu)

  • Spiritfarer (gra o umieraniu, być może z dodatkami pod Netflix Games)
  • Raji: An Ancient Epic
  • Terra Nil (budowanie miasta z uwzględnieniem zmian klimatycznych)
  • Poinpy (wertykalna platformówka bez skakania – już dostępna)
  • Lucky Luna (od Snowman – twórców Alto’s Adventure i Skate City)
  • Reigns: Three Kingdoms (karcianka od Devolver Digital – niedawno przygotowali Hextech Mayhem jako exclusive dla Netflix Games)

To oczywiście nie wszystko, ale większość. Inne gry zobaczycie na minutowym zwiastunie poniżej. Netflix Games może w przyszłym roku być w końcu czymś poważnym. Pewnie nie zagrozi konkurencyjnym serwisom, ale będzie przyjemnym rozwinięciem usług w cenie aktualnego abonamentu. IMO to rywal Apple Arcade.


6. Joy-Cony zgodne z iOS 16

Joy-ConiPhone’y i iPady pozwalają na bezprzewodowe połączenie z wybranymi gamepadami, co daje wygodniejszą zabawę z wieloma grami. Dotykowy interfejs nie zawsze się sprawdza, więc fizyczne kontrolery są odpowiednią alternatywą. Większość z nich jest spora, czyli mało kieszonkowa. Na szczęście wraz z jesienną aktualizacją iOS 16 Apple pozwoli na parowanie smartfonów i tabletów z małymi Joy-Conami od Nintendo Switch.

Podłączymy zarówno pojedyncze skrzydełko, jak i podwójną konstrukcję – w dodatku z dynamicznym przełączaniem między nimi. Podczas WWDC obiecano też kompatybilność z większym Nintendo Switch Pro Controller. 9to5Mac przekazuje, że update dotyczy również modeli 8Bitdo, BADA MOGA XP5-X Plus i Logitech F710 Gamepad. Z Androidami Joy-Cony łączą się już od dawna.


7. TMNT: Shredder’s Revenge na Switch

Oczekiwany przez graczy Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge ma już konkretną datę premiery. Ogłoszono ją podczas Summer Games Fest 2022. Wojownicze Żółwie Ninja powrócą już 16 czerwca. Z Klanem Stopy będzie można walczyć nawet w sześciu graczy, a dodatkową postacią ma być Casey Jones ze swoim słynnym już kijem hokejowym. Tytuł będzie dostępny m.in. na konsole Nintendo Switch, ale też w ramach Xbox Game Pass. Dubbing został tu zrealizowany przy współpracy z niektórymi aktorami, którzy użyczali swoich głosów w oryginalnych seriach kreskówek z 1987 roku! Poniżej ostatni zwiastun (retro w połączeniu z nową mechaniką):


8. Diablo Immortal z fall startem na Galaxy

Fani serii czekali cztery lata na Diablo Immortal, ale nie wszyscy byli zadowoleni z wcześniejszej premiery tytułu na mobilnych urządzeniach. Posiadacze smartfonów Galaxy z chipsetami Exynos musieli czuć spore rozczarowanie. Tytuł na telefonach Samsunga jest praktycznie niegrywalny (źle wgrywają się tekstury). Blizzard obiecał, że rozwiąże problem najszybciej jak tylko może. Problem dotyczy zarówno nieco starszych Androidów (Galaxy S10, Note 10, A51 5G), jak i najnowszych flagowców z linii S22. Modele z procesorami Qualcomma działają prawidłowo. Przy okazji developer pochwalił się wynikami. Grę w pierwszym tygodniu pobrano ponad 10 milionów razy, co dało najlepszy start w historii serii Diablo.


9. AYN Odin z Windowsem

Przenośna AYN Odin działa na Androidzie ale już wcześniej wiadome było, że maszynka uciągnie też Windowsa. Gadżet otrzymał właśnie instrukcję, jak wgrać drugi system i mieć w kieszeni mobilne urządzenie do grania z podwójnym OS (bez potrzeby wipowania). Społeczność Project Valhalla przygotowała listę odpowiednich narzędzi, które wszystko ułatwią. Na pokładzie będziemy mieć Androida i Windowsa, a wkrótce może i Linuxa (trwają nad tym prace).

W tej chwili soft zadziała na AYN Odin Base lub Pro ze Snapdragonem 845 (Windows na razie nie wspiera chipów MediaTek Dimensity 900 z AYN Odin Lite). Warto zauważyć, że bazowy model ma tylko 4 GB RAM, więc jeśli chcecie mieć stabilniejszą Windę to raczej tylko na Pro z 8 GB RAM. Każdy z systemów podzieli partycje na równe części, więc 64 GB z Base to też mało. Proces instalacji nie wygląda na skomplikowany:


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

11. Coczwartkowy update w GeForce Now

W chmurze NIVIDIA przybyło w tym tygodniu aż dziesięć pozycji. W coczwartkowym update biblioteki GeForce Now dwie pozycje się wyróżnią. To legendarne już Mass Effect Legendary Edition oraz It Takes Two. Na liście są znajdą się też inne tytuły od Electronic Arts.

  • Pro Cycling Manager 2022 (nowość na Steam)
  • The Cycle: Frontier (nowość na Steam i Epic Games Store)
  • Tour de France 2022 (nowość na Steam)
  • Core Keeper (Steam)
  • It Takes Two (Steam i Origin)
  • KeyWe (Steam)
  • Mass Effect Legendary Edition (Steam i Origin)
  • Mechwarrior 5: Mercenaries (Steam)
  • No Straight Roads: Encore Edition (Steam)
  • Silt (Steam i Epic Games Store)


12. Apple Design Awards w Apple Arcade

Apple lubi nagradzać i wyróżniać produkcje, urządzenia i rozwiązania, które współtworzą i rozbudowują ekosystem marki. 6 czerwca podczas WWDC gigant z Cupertino ogłosił zwycięzców Apple Design Awards 2022, w którym pojawiły się m.in. gry z serwisu Apple Arcade. Głównie chyba po to, by przypomnieć o jego obecności i dodatkowo wypromować. Które pozycje podkreślono?

  • Wylde Flowers od Studio Drydock (exclusive w Apple Arcade i jedna z ciekawszych gier w całej platformie)
  • Overboard od inkle Studios (nagroda w kategorii Delight and Fun Apple Design Award, chyba głównie za dotykowy mechanizm w sterowaniu)
  • A Musical Story od Glee-Cheese Studio (tej gry nie mogło tu zabraknąć. Otrzymała wyróżnienie w kategorii Interaction Apple Design Award)
  • Gibbon: Beyond the Trees (tej gry też spodziewałem się na liście. Kolejny exclusive, choć chwilowy. Nagrodzony w ramach Social Impact Apple Design Award)
  • LEGO Star Wars: Castaways od Gameloft (jako Apple Arcade Original zostało odnotowane za efekty wizualne i grafikę)
  • Marvel Future Revolution (zgarnęło nagrodę w obszarze innowacji)


13. Wieści dla Nintendo Switch

Na koniec kącik ciekawostek dla fanów Nintendo. Japońska marka ma dla nas fajne wieści. Przede wszystkim, 10 czerwca odbyła się premiera piłki kopanej z Mario w roli głównej. Możemy już zmierzyć się na boisku w Mario Strikers: Battle League Football. Wyjątkowe mecze, bo 3×3 z charakterystycznymi power-upami. Subskrybentom Nintendo Switch Online wraz aktualizacją 3.3.0 dorzucono trzy platformówki i golf z Kirby w roli głównej. Klasyki sprzed dekad (na NES i SNES), ale w ramach 25-lecia serii to zawsze plus: Kirby Super StarKirby’s Dream Land 3 oraz Kirby’s Dream Course.

Posiadacze Nintendo Switch mogą też skorzystać z siedmiu dni abonamentu Nintendo Switch Online za darmo. Chyba nawet jeśli już wcześniej bawili się w ramach takiej promocji. Widzę też w sklepiku jakąś wyprzedaż. Nintendo eShop Super Sale zoaferuje nawet do 67% zniżki na wybrane tytuły. Są przecenione Pokemony, Zelda, czy Xenoblade Chronicles.