mobilne granie 64 GPD Win 4
Zobacz też: Mobilne granie #64

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.


Co nowego? W co pogramy?

Michał Sitnik Nintendo Switch IGWow! To już ponad sześćdziesiąte podsumowanie! W minionym tygodniu niewątpliwą nowością w segmencie mobilnego grania była prezentacja nowej konsoli od Logitech G. Mobilnego gadżetu do grania w formacie chmurowym. Mającego pewne swoje wady, ale też sporo zalet, które mogą zrewolucjonizować rynek grania.

W minionym tygodniu pojawiło się kilka interesujących zapowiedzi gier, ale i różnych maszynek do grania. Od smartfonów, przez konsolki, aż po gadżety do gry retro. Nie przedłużam, enjoy!

BTW: wiecie, że:

  • gamingowy REDMAGIC 7S Pro otrzymał w rankingu AnTuTu aż 1156044 punktów?! To bardzo dobry wynik w analizach wydajności. Smartfon pracuje na Snapdragonie 8 Gen 1
  • w Nintendo eShop trwają promocje. Ponad 1000 produkcji jest w obniżonych cenach (nawet do -75%). W przecenach m.in. INSIDE, Hades, czy Among Us

1. Logitech G Cloud Gaming Handheld

Logitech G Cloud Gaming Handheld icoNo to zaczynam przegląd właśnie od wspomnianej wyżej maszynki Logitech G Cloud Gaming Handheld. Od dawna przewidywałem debiut tego typu gadżetu i oto jest! Konsolka zaprojektowana specjalnie pod streamingowe platformy, czyli bez mocarnego hardware’u, ale z kompletem rozwiązań do wygodnej zabawy w gry z dostępem chmurowym.

Logitech G zauważył, że przenośnej rozgrywce wystarczy odpowiednia łączność oraz komfortowy format. Wspólnie z Tencent oraz Microsoft i NVIDIA zaprojektowano kieszonsolkę uruchamiającą tytuły z usługi Xbox Cloud Gaming oraz GeForce NOW. Na pokładzie jest też Android, więc odpalimy gry z Google Play. Niestety brakuje łączności 5G, a to już spora wada – przynajmniej pierwszej generacji urządzenia.

Czytaj więcej o: Logitech G Cloud Gaming Handheld


2. ASUS ROG Phone 6 Batman Edition

W poprzednim przeglądzie pojawiło się info o nowym duecie gamingowych smartfonów Asus ROG Phone 6D z chipem Dimensity 9000+. Tajwańska marka przedstawiła wtedy też specjalne edycje obu ostatnich wariacji swoich Androidów szóstej generacji. Asus ROG Phone 6D Batman Edition i ROG Phone 6 Batman Edition to oczywiście telefony w motywie Mrocznego Rycerza. To ciemne wariacje z wyraźnie oznaczonym symbolem bohatera Gotham (wyświetlanym na tylnym ekraniku RGB). W komplecie jest kilka specjalnych akcesoriów, np. etui Batman Aero Case. Producent dorzucił tematyczne tapety (działające w trybie na żywo), dodatkowe animacje w Androidzie i batmanowe opcje dla wyświetlania w trybie Always-On Display.

Czytaj więcej o: ASUS ROG Phone 6G


3. ONEXFLY z AMD Mendocino

One Netbook zwiastuje kolejną przenośną maszynkę do grania w tytuły PC. ONEXFLY ma być czymś mniejszym i tańszym od innych modeli marki, czyli odpowiedzią na najnowsze trendy bezpośrednich rywali, którzy również wprowadzanią przystępniejsze cenowo jednostki. Nie przedstawiono pełnych specyfikacji, ale wiadomo, że sprzęt ma pracować na AMC Mendocino (Ryzen 5 7520U – najmocniejszy z serii Mendocino) i posiadać ekran o przekątnej 6 cali w rozdzielczości Full HD (1080p). Dla szybkiego porównania, mocniejsze konsole ONEXPLAYER posiadają ekrany 7 lub 8.4″ i oferują chipy Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7. Domyślacie się pewnie, że to wydajniejsze propozycje dla bardziej wymagających tytułów.

One Netbook OnexFly

Nie podano jeszcze ceny urządzenia, ale spodziewam się, że będzie konkurencyjna do nowych PC-konsolek od AYA i AYN, które również mają działać na Mendocino. Obaj ci producenci oferują swoje gadżety poniżej 300$.

źródło


4. Nowy Nintendo Switch z 10x lepszym GPU?

Nintendo Switch (model OLED)Od 2017 roku konsole Nintendo Switch pojawiły się w trzech edycjach i każda miała na pokładzie układ Tegra X1. Kolejna generacja konsoli japońskiego producenta może pracować na procesorze Tegra239 z ośmioma rdzeniami ARM Cortex-A78 CPU i grafiką NVIDIA Ampere. Mają dać aż 10-krotny wzrost wydajności względem obecnych Switchów.

Rewelacje na ten temat są oczywiście nieoficjalne, ale bardzo prawdopodobne. Nie wiadomo tylko, kiedy pojawiłby się Nintendo Switch nowej generacji. Coś czuję, że dopiero w momencie wspięcia się na szczyt listy najlepiej sprzedających się konsol w historii. Teoretycznie może to nastąpić względnie niedługo.


5. Return to Monkey Island na Nintendo Switch

19 września zadebiutował Return to Monkey Island (m.in. na Nintendo Switch). Kontynuacja klasycznej i kultowej przygodówki, której pierwszy tytuł miał premierę już ponad trzy dekady temu. Wciąż głównym bohaterem jest Guybrush Threepwood, wciąż w charakterystycznej oprawie graficznej (ale podrasowanej) i wciąż z typowym dla serii poziomem humoru. Przypomnę, że do najnowszej produkcji powrócił sam Ron Gilbert, a pomógł mu w przygotowaniu scenariusza Dave Grossman.


6. Anbernic RG353V (z okładki)

mobilne granie 65 Anbernic RG353VAnbernic – spec od retro konsolek – proponuje kolejny już model dla fanów oldschoolowych gier. RK3566 przypomina trochę Game Boya, ale odpali mocniejsze tytuły. Głównie przez emulatory. Urządzenie nie będzie drogie, bo kosztuje stokilkanaście dolarów, a pozwoli na wczytanie gier z bardzo wielu starszych platform.

Jest zestaw przycisków oraz joy do obsługi wielu pozycji. Klasyczny design, podwójny system (Android i Linux), podwójny slot na karty microSD, a także opcja streamingu z PC lub zabawy chmurowej wydają się zachęcającą propozycją. Ekran ma tylko 3.5 cala i rozdzielczość 640 x 480, ale gadżet i tak wygląda supcio!


7. ONEXPLAYER Mini Pro w przedsprzedaży

PC-konsolka ONEXPLAYER Mini Pro wchodzi w końcu do przedsprzedaży. Od 21 września One Netbook proponuje 23% zniżkę przy zamówieniu w depozycie 50$. Do tego pierwsze 500 zamówień uwzględni bezpłatną stację dokującą. Urządzenie w tej wersji ma być najmocniejsze w portfolio firmy. W środku ma pracować procesor AMD Ryzen 7 6800U. Nie będzie tanio. Cennik startuje od 919$ (16 GB RAM i 512 GB na dane). Konsola będzie wydajniejsza i smuklejsza od Steam Decka, ale ten startuje od 399$.


8. Munchkin mobilnie

Karcianka Munchkin ma już swoje lata, ale wciąż ma chyba rzeszę fanów, bo Dire Wolf Digital spróbuje przenieść system zabawy do cyfrowej wersji. Studio to specjalizuje się w cyfryzacji planszówek i gier karcianych. Munchkin wyróżniał się głównie parodiowaniem gier RPG i uproszczonym systemem rozgrywki. Wirtualna odmiana ma oferować tryb multi (również w opcji crossowej) i możliwość gry solo z nieco innymi regułami gry. Tytuł zadebiutuje na jesieni.


9. Tassei Stream Card dla Nintendo Switch

Tokyo Game Show to impreza, na której debiutuje sporo gier, ale i urządzeń oraz akcesoriów dla graczy. Firma Tassei wykorzystała ten event do prezentacji prototypu swojej karty graficznej w formie carta do konsoli Nintendo Switch. Tassei Stream Card pozwoliłby na streamowanie tytułów z PC na sprzęcie japońskiego giganta. Pierwsza wariacja przystawki nie wygląda zbyt elegancko, ale twórcy skupiają się na razie na ważniejszych kwestiach, czyli jakości przesyłu danych. Na rynku są już pewne rozwiązania ” cloud-to-Switch gaming”, ale Tassei proponuje bezprzewodową zabawę z pozycjami z naszego komputera.


10. Omega Strikers na iOS i Androida

Gatunków gier jest tak dużo, że ostatnio modne robią się ich miksy. Tytuły takie łączą różne style rozgrywki, co ma uatrakcyjnić zabawę. Odyssey Interactive (składający się z byłych developerów z Riot Games) proponuje taką hybrydę w postaci Omega Strikers. Zmieszano w niej cechy MOBA (a’la LoL) i sportowej zręcznościówki. Trzyosobowe zespoły będą mierzyć się w grze w hokeja, ale z elementami ataków. Zawodnicy mają oczywiście dysponować różnym zakresem możliwości i zdolności. Mobilna wersja tej gry została oficjalnie zapowiedziana, ale jeszcze bez konkretnej daty premiery.


11. The Past Within (zapowiedź tygodnia)

Gry kooperacyjne mają przewagę nad trybem single player. Są przechodzone wspólnie, a to często wymaga odpowiedniej współpracy. W listopadzie na platformach mobilnych zadebiutuje bardzo ciekawy tytuł, w którym rozgrywka dla dwóch graczy będzie jeszcze głębsza. W The Past Within kooperacja będzie wykorzystywała dwa urządzenia. Jeden gracz będzie kierował postacią z przeszłości (w 2D), a drugi bohaterem z przyszłości (w 3D). Rozwiązanie zagadek i przeszkód będzie zmuszało do większego zaangażowania obu osób.


12. Steam Deck jeszcze szybciej

Valve już niedawno zapowiadał, że przyspieszy wysyłkę konsol Steam Deck, więc oczekiwania na maszynkę będą sporo krótsze. Teraz firma ma w tej kwestii kolejne dobre info. Produkcja ponownie wzrośnie, czyli dostępność gadżetu będzie większa. Serie urządzeń planowane na koniec trzeciego kwartału zostały rozesłane do klientów. Da to firmie więcej czasu na realizacje kolejnych faz związanych z Q4 2022. Aha, na Tokyo Game Show Valve pokazało oficjalną stację dokującą dla Decka, która wciąż czeka na swoją premierę.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

13. Coczwartkowy update w GeForce Now

W minionym tygodniu NVIDIA zwróciła uwagę na swoje partnerstwo z Logitech G w ramach dostępu chmury GeForce NOW na nowej, przenośnej konsolce tej marki, ale jak co czwartek przekazała informacje o nowościach w katalogu platformy. Tytuły konkretne, m.in. seria Tota War: Warhamer:

  • Blind Fate: Edo no Yami (nowość na Steam)
  • Construction Simulator (nowość na Steam)
  • Soulstice (nowość na Steam)
  • Stones Keeper (nowość na Steam)
  • Potion Permit (nowość na Steam)
  • Total War: WARHAMMER (Steam i Epic Games Store)
  • Total War: WARHAMMER II (Steam i Epic Games Store)
  • Total War: WARHAMMER III (Steam i Epic Games Store)


14. Więcej Touch Controls w Xbox Cloud Gaming

Te informacje w ramach Xbox Cloud Gaming zawsze cieszą mnie najbardziej. Microsoft znów rozszerza bazę chmurowych tytułów z przystosowaniem do dotykowego interfejsu smartfonów i tabletów. Zabawa przy użyciu wirtualnych przycisków nie jest tak komfortowe jak przy użyciu gamepada, ale daje szansę na zabawę bez jego użycia (a nie zawsze zabieramy go ze sobą, by w razie chwili wolnego czasu pograć sobie mobilnie w terenie). W ramach Game Pass Ultimate dołączy tu dziewięć kolejnych tytułów:

  • Danganronpa V3: Killing Harmony Anniversary Edition
  • Grounded – Full Release
  • Ni no Kuni: Wrath of the White Witch Remastered
  • Road 96
  • Shadowrun Returns
  • Shadowrun: Dragonfall
  • Shadowrun: Hong Kong
  • This War of Mine
  • Torment: Tides of Numenera

O dziwo, Microsoft nie wspomniał na swoich kanałach nic o nowej Logitech G Cloud Gaming Handheld. Skupił się na nowych tytułach w serwisie Xbox Game Pass. Jak zwykle wylistuję wyłącznie te, w które można pograć chmurowo:

  • Deathloop
  • Hardspace: Shipbreaker
  • Beacon Pines 
  • Slime Rancher 2 (Game Preview)
  • Moonscars
  • Grounded – Full Release
  • Let’s Build A Zoo
  • PAW Patrol Grand Prix 


15. Nowości w Apple Arcade

W Apple Arcade pojawią się dwie kolejne platformówki. Pierwszą z nich jest GRIS od Nomada Studio. Gra z 2018 roku z kilkoma wartościowymi wyróżnieniami. Szczególnie za oprawę graficzną. Platformer ten nie jest specjalnie skomplikowany, ale faktycznie od strony wizualnej się wyróżnia. Są tu elementy zagadek i wyzwań, czyli czas na napawanie się grafiką. W trakcie gry główna bohaterka nadaje czarno-białemu światu kolory. W Apple Arcade tytuł będzie dostępny w ramach abonamentu, ale GRIS jest też dostępne w App Store (za niecałe 24 zł).

Druga platformówka to kolejna wersja popularnego Showel Knight z 2014 roku. Pozycja będzie dostępna wyłącznie w serwisie Apple Arcade, przynajmniej przez jakiś czas. Shovel Knight Dig, podobnie jak oryginał, jest bardzo prostą wizualnie grą w stylu retro, w którym kierujemy rycerzem z łopatą (jako broń, ale i narzędzi pracy). Będzie kopał, by dotrzeć do złodzieja skarbów. Poziomy będą o tyle ciekawe, że generowane losowo, a więc stale z nieco innym układem przeszkód.


16. Nowości w Google Stadia

Kończy się wrzesień, więc zaczynają się pierwsze zapowiedzi rozszerzeń katalogów gier na kolejny miesiąc. Google zwiastuje pierwsze tytuły w ramach dostępu do serwisu Stadia w wersji Pro (w ofercie już ponad 50 gier). W październiku abonenci platformy uzyskają dostęp m.in. do:

  • Arcade Paradise
  • Drawful 2 
  • Slaycation Paradise
  • Tangle Tower
  • Looking for Aliens
  • The Addams Family: Mansion of Mayhem


17. Nowości w Netflix Games

Ponad sześć lat od debiutu na PC i pięć lat po premierze na iOS oraz Androidzie, Oxenfree będzie dostępne bezpłatnie (a raczej w ramach abonamentu) w gamingowej sekcji Netflixa. Pierwsza z produkcji firmy w wersji Netflix Edition jest do pobrania z katalogu gier. W ramach rozszerzania pozycja ma wsparcie dla nowych lokalizacji. Pogramy z napisami ponad trzydziestu języków. Grę przygotowało Night School Studio, które Netflix przejął w zeszłym roku.

To nie jedyna nowa gra w gamingowym serwisie Netflixa. Desta: The Memories Between to najnowszy projekt twórców Monument Valley, czyli Ustwo. Już samo to zachęca do zapoznania się z grą, przynajmniej mnie. Od 27 września tytuł będzie można sprawdzić na własnych smartfonach. Gra ma się wyróżniać nietypowym połączeniem kilku gaturnków: turówki, przygodówki, gry logicznej i roguelike. Główna bohaterka będzie przemierzać świat snów oraz wspomnień stykając się z surrealistycznymi przeszkodami.