mobilne granie 66 ayaneo 2
Zobacz też: Mobilne granie #66

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Co nowego? W co pogramy?

Michał Sitnik Nintendo Switch IGWow! To już ponad sześćdziesiąte podsumowanie! W tym tygodniu sporo ciekawych informacji od Valve. Tych dotyczących Steam Decka. Kilka zapowiedzi i premier mobilnych tytułów na smartfony oraz bardzo ciekawa „konsolka” zintegrowana z mobilnym kontrolerem ruchu.

Na początek jednak kilka mini ciekawostek:

  • nowy ASUS ROG Phone 6D Ultimate z chipem Dimensity 9000+ otrzymał aż 1123036 punktów w ocenach wydajności AnTuTu (łączna analiza CPU, GPU, pamięci i komponentów UI), co wprowadziło ją na szczyt wrześniowego zestawienia serwisu. Gamingowy smartfon ASUSa jest jedynym w tym rankingu, który nie korzysta z najnowszego Snapdragona 8 + Gen 1 od Qualcomm
  • w Nintendo eShop dla Switcha pojawiły się promocje obejmujące aż 1305 tytułów. Niektóre nawet do 95% taniej. Z takimi rabatami nie te najciekawsze, ale i tak każdy powinien znaleźć promkę dla siebie.

1. Sony sprzeda 2 mln PSVR2 do marca 2023?

Zbliża się premiera drugiej generacji gogli VR dla PlayStation. Bardzo wątpliwe, by udało się jeszcze w tym roku, ale nie jest to wykluczone. Szkoda stracić atrakcyjny okres grudnia. Niezależnie od daty premiery, Sony jest pewne wysokiej sprzedaży PSVR2, przynajmniej według danych Bloomberga. Japoński gigant liczy na osiągnięcie 2 milionów sprzedanych sztuk headsetu przed końcem pierwszego kwartału 2023 roku. Według źródła, Sony przygotowuje też odpowiednią liczbę konsol PS5, by sprostać popytowi. Przypomnę, że na starcie platformy VR planowanych jest ponad 20 tytułów.

Pierwsze PSVR potrzebowało osiem miesięcy do uzyskania miliona sprzedanych sztuk, ale to były czasy początków rozwoju gogli Wirtualnej Rzeczywistości. Współczesne jednostki radzą sobie już znacznie lepiej. Takie Meta Quest 2 (do niedawna Oculus Quest 2) osiągnęły prawie 3 mln w trzy pierwsze miesiące od debiutu (wg IDC mają teraz łącznie aż 17 mln).


2. Queen’s Wish 2: The Tormentor (iPhone/iPad)

Jakoś mało w tym tygodniu ciekawych premier na smartfony i tablety. Wybrałem Queen’s Wish 2: The Tormentor od Spiderweb Software, które w sierpniu trafiło do crowdfundingu. Kontynuacja RPG’a fantasy w klasycznym wydaniu (w czym specjalizują się zresztą twórcy tej gry) ma przypominać produkcję z dawnych lat. Gracz będzie w stanie przemierzać świat w stylu produkcji z lat 90tych poprzedniego wieku, kiedy to tego typu tytuły cieszyły się największa popularnością. Premierę gry na iOS i iPadOS wyznaczono na koniec października. Cena nie została podana.


3. UDU Console (crowdfunding)

Mam coś mobilnego, ale wykraczającego poza większość tutejszych wrzutek. Tym razem trafiłem na UDU Console – pierwszy (wg autorów) kontroler ruchu do przenośnego grania. Duński startup proponuje konsolkę zintegrowaną z kontrolerem ruchu. Oczywiście w pełni mobilnym wydaniu. Czujniki ruchu, ścisku, haptyczne elementy i przyciski – wszystkie mają obsługiwać gry, które znajdziemy w smartfonia. Głównym celem jest aktywizacja dzieciaków, bo zabawy wymagają tutaj ruchu. UDU Console przypomina generalnie Joy-Cony od Switcha, czy Move od PlayStation, ale tytuły są bardziej mobilne. Część propozycji uwzględnia AR. Gadżet z potencjałem, ale wyłącznie z bazą odpowiedniego wsparcia softem.


4. Steam Deck bez rezerwacji

W kilku ostatnich przeglądach informowałem, że przyspieszyła produkcja Steam Decków. Realizacje są wykonywanie wcześniej niż zakładano, więc termin oczekiwań się skrócił. Konkurencja w segmencie mobilnych konsolek rośnie, więc Valve reaguje. Ma kolejną pozytywną bombę dla fanów. Od teraz sprzęt ten można zamawiać bez rezerwacji! Przynajmniej na wybranych rynkach. Tak czy inaczej, to dobry sygnał. Wysyłka ma następować w przeciągu 1-2 tygodni.

To nie koniec dobrych wiadomości na temat Steam Decka. Valve uruchamia w końcu rezerwacje na oficjalne stacje dokujące. Kosztujący 89$ Steam Deck Docking Station ma pozwolić podpiąć sprzęt do większego ekranu, by cieszyć się grą na zewnętrznym wyświetlaczu. Oczywiście Decka można podpiąć np. do TV i bez takiej stacji, ale stacja daje dodatkowe porty (trzy USB-A 3.1 Gen1 ), ładowanie, czy łączenie się z bezprzewodowymi peryferiami. Moduł posiada też DisplayPort 1.4 oraz HDMI 2.0. Valve obiecuje, że dock będzie zyskiwał możliwości wraz z aktualizacją softu.


5. ODROID-Go Ultra już w sprzedaży

Hardkernel odroid go ultraHardkernel to specjalista o płytek komputerowych, który od jakiegoś czasu oferuje je również w postaci retro konsolek. Gadżetów, na których można sprawdzić mnóstwo tytułów w przeróżnych emulatorach starszych platform. W sierpniu zapowiadał model kolejny wariant z rodziny ODROID-Go – model Ultra. Gadżet właśnie trafił do sprzedaży. Został wyceniony na 111$. To maszynka z ekranem 5 cali, procesorem Amlogic S922X, 2 GB RAM i 16 GB pamięci eMMC i slotem na karty microSD oraz Ubuntu przystosowanym do emulacji. Według twórców, sprzęt powinien pociągnąć gry nawet z Nintendo Game Cube.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

6. Coczwartkowy update w GeForce Now

NVIDIA, jak co czwartek, zaktualizowała swój katalog gier dostępnych w streamingu. Serwis GeForce Now zyskał sześć nowych pozycji, ale na blogowej stronie firmy można sprawdzić też pełną listę na ten miesiąc. Ja publikuję pozycję na bieżący okres:

  • Marauders (nowość na Steam)
  • Dakar Desert Rally (nowość na Steam)
  • Lord of Rigel (nowość na Steam)
  • Priest Simulator (nowość na Steam)
  • Barotrauma (Steam)
  • Black Desert Online – North America and Europe (Pearl Abyss Launcher)


7. Nowości w Xbox Cloud Gaming (Xbox Game Pass)

Microsoft też wzbogacił swoją listę gier w ramach usług Game Pass, ale w tym tygodniu sporo z nich pominęło tryb chmurowy (jest dostępna jedynie na Xboxy oraz PC). Poniżej zestawienie pozycji obejmujących streaming:

  • Chivalry 2 
  • Costume Quest 
  • Scorn – 14 października
  • A Plague Tale: Requiem – 18 października

A te gry z kolei niebawem odpadają, więc albo szybko w nie pograjcie albo wykupcie z 20% zniżką, by zachować je we własnym profilu gier:

  • Bloodroots 
  • Echo Generation
  • Into The Pit 
  • Ring of Pain 
  • Sable 
  • The Good Life 


8. Październikowe nowości w Apple Arcade

Apple zaprezentowało październikowy set dla katalogu Arcade. Kilka pozycji to gry już dostępne w App Store, ale płatne (oddzielnie), więc w cenie abonamentu zawsze są jakąś atrakcją. Ciekawszymi pozycjami będzie The Gardens Between i NBA 2K23. Ta ostatnia zadebiutuje 18 października.

  • Spider Solitaire: Card Game+
  • Gin Rummy Classic+
  • The Gardens Between+
  • NBA 2K23 Arcade Edition
  • stitch


9. Co z Gylt na Google Stadia?

W zeszłym tygodniu informowałem o końcu Google Stadia (styczeń 2023), więc powoli wieści na temat tytułów w obrębie tego katalogu będą znikać z mojego przeglądu. Do końca roku będę jednak przekazywał istotne zmiany związane z serwisem. Dzisiaj o „Gylt” – grze dostępnej w Stadia na wyłączność. Ciekawi was, co będzie działo się z tego typu pozycjami po zamknięciu serwisu Google? Gra ma zadebiutować na innych platformach. Eurogamer przekazuje, że Tequila Works zaoferuje w przyszłym roku swoją grę na innych serwisach. Prawdopodobnie również konsolach. To pierwsza tego typy zapowiedź, natomiast nie wiadomo co z pozostałymi exclusive’ami z katalogu Stadia.


10. Spiritfarer w Netflix Games

Kolejny tydzień, kolejna pozycja w ramach Netflix Games. Tym razem serwis otrzymał jedną z ciekawszych gier indie ostatnich lat. Spiritfarer to „gra o umieraniu” w formacie przygodówki z elementami platformera. Zadaniem głównej bohaterki – Stelli – jest transport zmarłych w zaświaty. Postaci o różnych „charakterach” i wymaganiach, co zmusi do rozbudowy łodzi, by sprostać „rynkowi”. Jak widać na załączonym zwiastunie, tytuł w bajkowych efektach graficznych, więc mimo tematyki Spiritfarer będzie „przyjemny” dla oka (jak określa to sam developer).