mobilne granie 68 razer edge
Zobacz też: Mobilne granie #68

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Michał Sitnik Nintendo Switch IGWow! To już prawie siedemdziesiąte podsumowanie! W zeszłym tygodniu zestawienie obfitowało w hardware’owe nowości, a więc informacje o maszynkach do przenośnej zabawy. W tym więcej jest wieści o nadchodzących na nie tytułach, ale ciekawej konsolki też nie zabraknie – swój projekt pokazał Razer.


1. Game Boy na Steam Decku (z okładki)

Fanów oldschoolowych gier nie brakuje. Jest ich na tyle dużo, że powstają przeróżne gadżety pozwalające na uruchomienie starych tytułów na aktualnych urządzeniach. Nie mówię to bynajmniej o emulatorach. GB Operator oferuje czytniki fizycznych cartridge’y na PC. Teraz przygotowano software pozwalający na podobne działania na przenośnym Steam Deck. W Steam OS pojawiła się aplikacja Operator, czyli odpowiednie oprogramowanie do uruchomienie gier z GameBoya na Decku.


2. Monster Train na iOS i Androida

Karcianki mają swoich zwolenników. Jest spora grupa miłośników tego gatunku gier. W 2020 roku na PC (Windows) debiutował Monster Train. Ta odmiana strategii pojawiła się również na Switcha, a teraz zaatakuje inne mobilne platformy – iOS oraz Androida. 27 października, czyli za dwa dni, tytuł będzie miał premierę w App Store i Google Play. Gra uwzględnia aż trzy jednoczesne walki, a to odróżnia jej schemat rozgrywki od pozostałych pozycji tego segmentu. Cena: ok. 60 zł.


3. MARVEL Snap na iOS i Androidzie

Komiksowe licencje Marvela przyciągają fanów gdzie tylko się da. Także w świecie gier. Uniwersum to jest w tej branży reprezentowane już przez sporo tytułów. Powstał kolejny. Tym razem karciany (mówiłem, że to popularna kategoria? 😉 ). MARVEL Snap czerpie chyba część mechanizmu rozgrywki z Hearthstone, bo stworzyło ją Secon Dinner (założone przez jego współtwórców). Gra jest oczywiście turowa, a w talii kart postacie z popularnych komiksów. Gra jest darmowa, ale wewnątrz znajdziecie mikropłatności.


4. Isle of Arrows na iOS i Androida

Isle of Arrows pojawiło się na Steam na początku września, ale dwa miesiące później trafi też na platformy mobilne. Ten unikatowy tower defense od jednego z twórców Hitman Go łączy w sobie też cechy gry planszowej i roguelike. Budowanie fortec jest tu dla gracza nieco trudniejsze, gdyż musi radzić sobie z umocnieniami bazując na przypisanych losowo elementach. Konstrukcje tworzymy z naprawdę bogatej bazy modułów. Premiera 3 listopada, ale ruszyła już przedsprzedaż (w tym okresie w cenie ok. 35 zł)


5. The Sims Mobile z balkonami jeszcze w tym roku

Maxis podczas Behind the Sims Summit zdradził trochę szczegółów na temat tytułów planowanych na mobilne platformy. Najważniejszą informacją wydarzenia było oczywiście otwarcie The Sims 4 na bezpłatny dostęp oraz zapowiedź Project Rene, czyli nową generację gry. Ostatnie Simsy debiutowały osiem lat temu, więc szmat czas. Nowa pozycja pojawi się pewnie za kilka kolejnych, ale developerzy obiecują znacznie głębszą customizację poszczególnych obiektów w grze (oraz ich położenie w wirtualnym świecie). W 2023 pojawią się kolejne rozszerzenia do The Sims, ale tutaj najciekawszą informacją jest update z balkonami do The Sims Mobile. Niby niewiele, ale fanom opcja budowania balkonów się przyda.


6. Xbox ze sklepikiem na mobajlu

Xbox Cloud Gaming na Windows 10
Xbox Cloud Gaming, fot. Microsoft

Microsoft planuje utworzyć własny sklepik z grami na platformach iOS oraz Android. Serwis The Verge dotarł do takich informacji w dokumentacji złożonej przez amerykańską markę w ramach rozmów z Activision Blizzard (które MS przejmuje). Multiplatformowy sklepik z grami m.in. na urządzenia mobilne byłby zatem konkurencyjny wobec App Store i Google Play. Posiadałby oczywiście własny system płatności, czyli omijał obecne regulaminy Apple i Google, a konkretnie tamtejsze prowizje. To odważny krok, bo obecnie sprawy opłat w sklepikach są oceniane przez sądy poszczególnych państw. Microsoft ma chyba nadzieję, że temat otwarcia systemów niebawem zostanie rozstrzygnięty na niekorzyść Apple i Google. Szykować się powoli na Xbox Mobile Platform? Przypomnę, że Xbox Cloud Gaming nie jest dostępny w App Store. Działa webowo.


7. The Last Blade 2 na iOS i Androida

Lata 90-te to wysyp bijatyk 2D różnego typu. Pod koniec dziesięciolecia na automatach popularny był The Last Blade 2. Z czasem trafił też na konsole tamtej ery (m.in. PS2, Sega Dreamcast, czy Neo Geo). Teraz fani klasyki znajdą go w App Store i Google Play. Japońscy wojownicy używali tu broni białej, a gracze mogli dostosowywać styl walki pod własne potrzeby. Szybkość ataku, ale większa podatność na obrażenia lub odwrotnie. Nowością w wersji mobilnej są opcje zapisu stanu gry oraz kilka dodatkowych rozwiązań. Cena: ok. 24 zł


8. Alan Wake Remastered na Nintendo Switch

Alan Wake to jedna z ciekawszych serii przygodówek z mrocznym klimatem. Niedawno (w 2021) pojawiła się na rynku zremasterowana edycja tego tytułu, w którą można było pograć na PS4/PS5, Windows czy Xbox One i Xbox X|S. Równo rok po tamtej premierze gra zadebiutuje tez w eShop na NIntendo Switch. Alan Wake Remastered z dodatkami DLC wyceniono na 30€, ale w ramach promocji przy okazji premiery jest 20% zniżka. Nie będzie pudełkowej edycji tego Alana. Przypomnę, że Remedy opracowuje sequel na 2023, ale Nintendo Switch go raczej nie uciągnie.


9. Adaptery do Analogue Pocket

Nie tylko GB Operator miał dobre wieści dla fanów retro gamingu. Analogue Pocket – konsolka przypominająca nowoczesnego Game Boya – otrzyma w końcu zapowiadane adaptery dla cartridge’ów Game gear i NeoGeo Pocket (ale niestety nie od razu). Prosto z pudełka dostępne było wsparcie dla Game Boy, Game Boy Color i Game Boy Advance (te trzy to prawie 3000 tytułów). Maszynka ma 3.5 calowy ekran LCD z rozdzielczością 1600 x 1440 pikseli, więc znacznie powyżej potrzeb wszystkich wymienionych urządzeń. Do tej pory marka miała problemy produkcyjne, ale obiecała, że do końca roku sprosta kolejnym falom zamówień konsolki. Adaptery można już zamawiać, ale ich wysyłka nastąpi dopiero w trzecim kwartale 2023 roku…

Czytaj więcej o: Analogue Pocket


10. Dwa „Mario Party” w Expansion Pack

Są kolejne gry od Nintendo w ramach pakietu Switch Online Expansion Pack, czyli tego droższego abonamentu na kolekcję pozycji ze starszych konsol japońskiego giganta. 2 listopada obiecane są dwie części z serii Mario Party z Nintendo 64. Bardzo lubianych mini gierek dla wielu osób, które i dziś cieszą się popularnością. Łącznie 121 gier (56 z pierwszej i 65 z drugiej części). W 2023 dojdzie jeszcze Mario Party 3.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

12. Coczwartkowy update w GeForce Now

NIVIDIA zaprezentowała w ramach coczwartkowych aktualizacji aż trzy listy tytułów dla chmurowego GeForce Now. Ta główna dotyczy oczywiście nowości, ale dwie pozostałe to zestawienie nowych pozycji z dotykową kontrolą, czyli przystosowaniem do ekranów smartfonów i tabletów. Nie jest to sterowanie idealne, ale pozwalające na zabawę bez fizycznego kontrolera, którego nie zawsze mamy przy sobie.

Mobile Touch Controls (smartfon i  tablet):

  • Fortnite (Epic Games)
  • Genshin Impact (HoYoverse)
  • Trine 2: Complete Story (Steam)
  • Slay the Spire (Steam)
  • Dota Underlords (Steam)
  • Into the Breach (Steam i Epic Games)
  • Papers, Please (Steam)
  • Tabletop Simulator (Steam)

Mobile Touch Controls (tylko tablet):

  • March of Empires (Steam)
  • Door Kickers (Steam)
  • Bridge Constructor Portal (Steam)
  • Shadowrun Returns (Steam i Epic Games)
  • Monster Train (Steam)
  • Talisman: Digital Edition (Steam)
  • Magic: The Gathering Arena (Wizards.com i Epic Games)

W tym tygodniu streaming GeForce Now zyskał osiem kolejnych gier:

  • A Plague Tale: Requiem (nowość na Steam i Epic Games)
  • Batora – Lost Haven (nowość na Steam)
  • Warhammer 40,000: Shootas, Blood & Teef (nowość na Steam i Epic Games)
  • The Tenants (nowość na Steam)
  • FAITH: The Unholy Trinity (nowość na Steam)
  • Evoland Legendary Edition (bezpłatnie w Epic Games, 20-27.10)
  • Commandos 3 – HD Remaster (Steam i Epic Games)
  • Monster Outbreak (Steam i Epic Games)

13. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Koniec października w Xbox Game Pass jest wyborny. Tylko jedna z dziewięciu nowych gier w katalogu nie objęła chmury. Zestawienie łączy znane tytuły i kilka nowości (co ważne, z rozmaitych gatunków):

  • A Plague Tale: Requiem
  • Amnesia: Collection
  • Amnesia: Rebirth
  • Phantom Abyss (Game Preview)
  • Soma
  • Persona 5 Royal
  • Frog Detective: The Entire Mystery (tylko PC) – 27.10
  • Gunfire Reborn – 27.10
  • Signalis – 27.10


14. NBA 2K23 Arcade Edition w Apple Arcade

Na początku października Apple zapowiedziało serię nowości na ten miesiąc i w każdym tygodniu debiutowała jakaś pozycja z tej listy. W poprzednik było to NBA 2K23 Arcade Edition. To kolejna z gier dostarczanych dla Apple przez 2K Games (w ścisłej współpracy). Oprócz normalnych meczów koszykówki są tu też tryby kierowania teamem poza boiskiem oraz możliwość rozegrania spotkań gwiazd. W ramach The Greatest znajdziemy znanych zawodników: Jordana, O’Neala, czy Kareema Abdul-Jabbara. Oczywiście tytuł w cenie usługi.