mobilne granie 73 ROG Phone 6 Diablo Immortal
Zobacz też: Mobilne granie #73

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Michał Sitnik Nintendo Switch IGWow! To już ponad siedemdziesiąte podsumowanie! Kolejny tydzień i kolejna porcja nowych konsolek, premier gier i aktualizacji chmurowych bibliotek. Dzisiaj mobilna zabawa to o wiele większe możliwości, niż jeszcze całkiem niedawno temu. Zapraszam do krótkiego podsumowania ostatnich dni.


1. Messi w PUBG Mobile

Właśnie oglądam Argentynę z Meksykiem (przegląd przygotowuję kilka dni) i oczywista gwiazdą tego spotkania z naszej grupy jest Leo Messi. Argentyńczyk został nową twarzą PUBG Mobile. Współpraca ma owocować piłkarskimi dodatkami do jednego z popularniejszych battle royale na rynku.


2. Golf w Nintendo Switch Sports

Przed premierą Nintendo Switch Sports obiecywano, że lista dyscyplin sportowych będzie sukcesywnie odświeżana. Następca Wii Sports dysponuje częścią podobnych sportów, ale i całkowicie nowymi. Wśród tej pierwszej grupy zabrakło golfa. Od 28 listopada dostępna jest aktualizacja gry na Nintendo Switch, która dorzuca go do listy aktywności (zapowiadano ją na jesień i dotrzymano słowa). Dla mnie ogromnym minusem Nintendo Switch Sports jest brak koszykówki i konkursu rzutów za trzy punkty. Na Wii była to jedna z fajniejszych konkurencji.


3. ONEXPLAYER Mini z Pentium od 599$

One Netbook oferuje dobrze wyposażone PC-konsolki z serii ONEXPLAYER. Na rynek trafia model Mini z procesorem Pentium 8505. Startuje od 599$, a więc wciąż dość wysokiego progu (obserwując ostatnie zniżki bezpośrednich rywali). Model entry-level jest jednak przystępniejszy cenowo od reszty urządzeń marki. W bazowej konfiguracji posiada 16 GB RAM i 512 GB SSD. Design oczywiście identyczny do odmian z chipem Intel Core i7 lub AMD Ryzen. Za te urządzenia producent życzy sobie odpowiednio 1019 i 1249$, czyli znacznie drożej, ale i 3x szybciej. Dla porównania, podobna konfiguracja pamięci w Steam Decku jest wyceniana na 649$. Załączam tweet do modelu Pro, bo firma nie pochwaliła się na Twitterze wieściami o nowym gadżecie.


4. ONEXPLAYER 2 z „joy-conami”

To nie jedyne info od One Netbook. Na 2023 firma szykuje kolejną maszynkę. ONEXPLAYER 2 ma przypominać trochę Nintendo Switch. Od ekranu odepniemy boczne kontrolery. Specyfikacje jeszcze mocno niepełne. Na razie niewiele wiadomo, ale nie spodziewam się wsparcia kontroli ruchu w stylu tytułów od japońskiego giganta i lidera branży mobajl gamingu..

  • ekran: 8.4 cala z aż 2560 x 1600 pikseli
  • chip: AMD Ryzen 7 6800U lub Intel Core 13. generacji
  • bateria: 65.8 Wh


5. Anbernic RG505 z Androidem 12

Anbernic sprzedaje bardzo dużo różnistych konsolek do przenośnej zabawy. Wiele z nich to po prostu modyfikacje poprzedników. Nie inaczej jest z najświeższym RG505. Kieszonsolka ma dość proste parametry, ale jej przeznaczenie to głównie emulacja starszych tytułów i mniej wymagających pozycji na Androida, ale też obsługa gier w streamingu.

  • ekran: dotykowy OLED 4.95 cala (960 x 544)
  • chip: Unisoc T618
  • pamięć: 4 GB RAM (LPDDR4X) i 128 GB na dane (eMMC 5.1) + microSd
  • system: Android 12 z gamingowym interfejsem
  • łączność: Wi-Fi 5 i Bluetooth 5.0
  • audio: głośniki stereo
  • pełny zestaw przycisków oraz czujników dla Androida
  • bateria: 5000 mAh
  • cena Anbernic RG505: 158$


6. Mistrzostwa Świata w Katarze (web mobile)

Nie wiedziałem, czy dodać tego newsika do sekcji z grami, czy aplikacjami. W sumie ani to jakaś wielka gra, ani apka, ale przydzieliłem ją jednak do tej drugiej grupy. Google przygotowała webową mini gierkę w przeglądarce Chrome na smartfony. Wystarczy wpisać w pasku zapytania frazę World Cup i kliknąć na dole w niebieską piłeczkę. Rozegramy szybki festiwal karniaków. Na rekordy. Prosta zabawa, ale na czasie. Oglądacie Mistrzostwa Świata w Katarze? Było już kilka niespodzianek, np. nasza nieprzegrana na start imprezy 😉


7. Station 117 na iOS i Androida (premiera tygodnia)

Dobrych przygodówek nigdy za wiele! Autorzy takich hitów jak Forever Lost i Another Tomorrow szykują na iOS oraz Androida swój kolejny tytuł. Station 117 od Glitch Games to typowy przedstawiciel point & click. Fabułę obsadzono w nietypowej scenerii. Gracz kieruje postacią bogacza, który w trakcie podróży odkrywa ruiny tajnego laboratorium. Grę na smartfony wyceniono na kilkanaście złotych.


8. Monster Hunter Mobile na iOS i Androida (zapowiedź tygodnia)

Szykuje się kolejny ciekawy tytuł na mobilne platformy. TiMi Studio poinformowało, że pracuje nad przenośną wersją popularnej serii gier Monster Hunter. Te action RPG były już oferowane w mobajlu, ale tym konsolowym. Teraz czas na iOS i Androida. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w smartfonowej edycji nie zabraknie żadnych istotnych elementów rozgrywki, ale z dopasowaniem do mobilnego formatu. Myślę, że na koniec warto dopisać, że TiMi opracowało wcześniej na telefony takie gry jak: CoD: Mobile i Pokemon UNITE. Capcom powinno być zatem zadowolone z finalnych efektów. Na razie nie wiadomo jeszcze nic o ewentualnej cenie, ani dacie premiery. Podejrzewam, że będzie to bezpłatna produkcja, ale z wewnętrznymi mikropłatnościami.


9. GKD mini Plus na Kickstarterze (z okładki)

mobilne granie 74 GKD mini plusI kolejna konsolka, na którą miłośnik gry w terenie powinien przynajmniej zwrócić swoją uwagę. GKD proponuje kolejną maszynkę i to w dwóch odmianach. mini Plus i mini Plus Classic to zaktualizowane o mocniejsze wnętrze gadżety do zabawy w retro gry. Ponad 2500 różnych pozycji z pełną kontrolą przycisków i aż dwóch joyów. Ekran LCD ma tylko 3.5 cala, ale do takiej biblioteki w zupełności wystarczy.

W nowszej generacji podniesiono rozdzielczość do 640 x 480, jest 1 GB RAM, dwa czytniki kart microSD, szybszy procesor Rockchip RK3566 (1.8 GHz) i grafiką ARM Mali-G52 2EE. Modele różnią się modułem z joystickami. Classic ma wbudowane, ten drugi opcjonalnie dołączane. Urządzenie ma niebawem trafić do crowdfundingu na Kickstarterze. Ceny mają tam startować już od 139$ (finalnie 278$).


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

10. Coczwartkowy update w GeForce Now

Wyjątkowo mało obfity w tytuły tydzień w bazie GeForce Now. Nvidia przygotowała tylko cztery tytuły. Dwa nowe i dwa remastery.:

  • Evil West (nowość na Steam)
  • Ship of Fools (nowość na Steam)
  • Crysis 2 Remastered (Steam)
  • Crysis 3 Remastered (Steam)


12. SpongeBob SolitairePants w Apple Arcade

Apple ostatnio dorzuca nowości w każdym tygodniu miesiąca. W tym ostatnim do bazy Apple Arcade dołączył SpongeBob Kanciastoporty w karcianym wydaniu. SpongeBob SolitairePants to gra logiczna w stylu pasjansa. Wykorzysta dość popularnych schemat, ale z wykorzystaniem kreskówkowych bohaterów. Do dyspozycji będzie story mode, ale też opcja rywalizacji w trybie wieloosobowym.


13. Koniec Google Stadia (startują zwroty)

Niestety serwis RIP. Już kilka tygodni temu Google zapowiedziało styczniowe zakończenie projektu chmury Stadia. W związku z tym do tego czasu nie pojawią się już żadne ciekawe zapowiedzi dla katalogu serwisu. Na kanałach społecznościowych usługi uruchomiono instrukcję zwrotów m.in. za urządzenia do gry – gamepady (Stadia Controller) i moduły do streamingu (również wersji Founder’s Edition i Premiere Edition). Google zapewnia, że dokona zwrotów do 18 stycznia. Podobnie zresztą w ramach softu.