mobilne granie 74 GKD mini plus
Zobacz też: Mobilne granie #74

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Michał Sitnik Nintendo Switch IGWow! To już ponad siedemdziesiąte podsumowanie! Kolejny tydzień i kolejne informacje o mobilnych maszynkach do grania. Poznaliśmy też najlepszy mobilne gry roku w sklepikach App Store (Apple) i Google Play. Valve rozda podczas Game Awards swoje Steam Decki, a w serwisach streamingowych znów kolejne premiery. Innymi słowy, cały czas mobile gaming rośnie. Dzieje się!


1. Deus Ex Go znika z iOS i Androida

Wielu wydawców i twórców gier dopiero uczy się mobilnego segmentu. Nawet najwięksi nie czują jeszcze dobrze smartfonowych platform. Na tym rynku dochodzi obecnie do sporych ruchów. Square Enix Montreal zostało przejęte przez szwedzkie Embracer Group, a potem przebrandowane w Onoma. W tej nowej formie firma przekazała złe wieści. Od 4 stycznia 2023 roku kilka tytułów przestanie działać, a od 1 grudnia zniknie ze sklepików na telefony. Mowa o Deus Ex Go, Arena Battle Champions, Hitman Sniper: The Shadows Space Invaders: Hidden Heroes. Chyba nie będzie nowego mobilnego Deus Ex…


2. Gry roku w App Store Awards 2022

Koniec roku to czas podsumowań. Większość serwisów, platform i sklepików z aplikacjami organizuje własne wyróżnienia, by podkreślić najlepsze pozycje ich katalogów. W tegorocznym App Store Awards firma Apple nagrodziła w sumie 16 pozycji. Wygrani reprezentują zarówno wielkie studia, ale i mniejszych, niezależnych twórców. W 2022 roku gigant z Cupertino wybrał w kategoriach: aplikacje, ale i gry. Tutaj oczywiście miejsce dla tych drugich:

 • gra roku (iPhone): Apex Legends Mobile (Electronic Arts)
 • gra roku (iPad): Moncage
 • gra roku (Apple Arcade): Wylde Flowers
 • chińska gra roku: League of Legends Esports Manager


3. Gry 2022 roku w Google Play

Także Google nagrodziło aplikacje i gry na Androida. Google Play Best of 2022 wyróżniło więcej gamingowych tytułów niż Apple w App Store Awards 2022. Główną nagrodę otrzymała jednak ta sama pozycja, czyli Apex Legends Mobile. W tym roku przybyły trzy nowe kategorie: gra narracyjna, kontynuacja i gra w Play Pass. Poniżej pełna lista najlepszych gier tego roku:

 • najlepsza gra roku: Apex Legends Mobile
 • najlepsza gra wieloosobowa: Dislyte (wyróżniono też: Apex Legends Mobile, Catalyst Black, Diablo Immortal, Rocket League Sideswipe)
 • najlepsza gra przystępna: Angry Birds Journey (wyróżniono też: Gun & Dungeons, HOOK 2, Hyde and Seek, quadline)
 • najlepsza gra niezależna (Indie): Dicey Dungeons (wyróżniono też: Dungeons of Dreadrock, Knotwords, One Hand Clapping, Phobies)
 • najlepsza gra narracyjna: Papers, Please (wyróżniono też: DEEMO II, Inua – A Story in Ice and Time, The Secret of Cat Island, Turnip Boy Commits Tax Evasion)
 • najlepsza kontynuacja: Genshin Impact (wyróżniono też: Candy Crush Saga, Garena Free Fire, Pokémon GO, Roblox)
 • najlepsza gra w Play Pass: Very Little Nightmares (wyróżniono też: Bridge Constructor, Final Fantasy VII, Linelight, Path of Giants)
 • najlepsza gra na tablety: Tower of Fantasy (wyróżniono też: Angry Birds Journey, Catalyst Black, Diablo Immortal, Papers, Please)


4. Secret Shuffle na iOS i Androida (premiera tygodnia)

Gry mobilne otworzyły drogę wielu nowym koncepcjom zabawy. Najczęściej w technologii Augmented Reality. Telefony uwalniają od wielu ograniczeń, choć oczywiście z racji formatu często nieco limitują twórcom rozwiązania. Liczy się jednak pomysł, a nie moc obliczeniowa. Adriaan de Jongh pokazuje, że można stworzyć prostą, ale ciekawą grę i to bazującą głównie na dźwięku. Secret Shuffle to wieloosobowa gra (typu party), w której niezbędne są słuchawki. Gracze (od 4 do 60) odpalają na smartfonach muzykę i starają się zlokalizować tańczące do niej osoby z tym samym utworem w tle. Globalna premiera już 8 grudnia (iOS i Android). Tytuł jest bezpłatny, ale pełna funkcjonalność wymaga opłaty.


4. GPD Win 4 na Indiegogo

Kolejna PC-konsolka od GPD trafia do crowdfundingu. Zapowiadana kilka miesięcy temu maszynka Win 4 rozpocznie zbiórkę w połowie grudnia. Sprzęt ma startować od 799$ i dysponować konkretnymi specyfikacjami. Wyróżnikiem ma być jednak wysuwany ekran i ukryta pod nim klawiatura QWERTY. GPD Win 4 oferuje procesory AMD Ryzen 7 6800U z grafiką Radeon 680M i 6-calowy ekran Full HD. Oprócz tego 16GB/32GB RAM (LPDDR5-6400) i 1TB/2TB SSD, Wi-Fi 6, USB4 eGPU, czy 4G LTE.

Przenośna konsola ma być oferowana w czterech konfiguracjach (z opcjonalnym modułem LTE za 100$ przyczepianym na tyle obudowy i stacją dokującą z HDMI 2.1 i gigabitowym Ethernetem):

 • 16GB RAM/512GB SSD – 799$
 • 16GB RAM/1TB SSD – 899$
 • 32GB RAM/1TB SSD – 999$
 • 32GB RAM/2TB SSD – 1199$

Znalezione na: Indiegogo


5. Valve rozda Steam Decki podczas Game Awards

Już wkrótce poznamy tegorocznych zwycięzców w konkursie na najlepsze gry 2022 roku. Wśród nich będzie też tytuł mobilny. W związku z tym, że aktualnie swój potencjał prezentują przenośne systemy do gry w pozycje na PC, Valve zamierza podpromować trochę swój gadżet tego typu. Podczas The Game Awards chce rozdać sto konsolek Steam Deck. Podczas każdej minuty streamu (8 grudnia) będzie rozdawało kolejne maszynki. Wystarczy się się zarejestrować na oficjalnej stronie i oczywiście śledzić wydarzenie na Steam TV. Haczyk jest taki, że bawić się mogą tylko klienci wybranych rynków, na których Deck jest dostępny (USA, Kanada, Wielka Brytania i część krajów UE), a także mieć zamówienie na sprzęt między 14 listopada 2021 i 2022 roku.


6. Trzecia fala nowych tras do Mario Kart 8 Deluxe

Już dość dawno temu Nintendo obiecywało aktualizację tras w Mario Kart 8 Deluxe na Nintendo Switch. Do tej pory pojawiły się dwie ich fale. 7 grudnia dotrze kolejny. Booster Course Pack Wave 3 dostarczy dwa nowe turnieje, w których znajdą się po cztery trasy z różnych wydań Mario Karta. W przyszłym roku będą jeszcze trzy kolejne update’y. Obejmą 24 kolejny trasy. Przypomnę, że DLC są częścią droższego Nintendo Switch Online + Expansion Pack, gdzie w katalogu są tytuły m.in. z NED, SNES, N64 i Sega Mega Drive/Genesis).

Rock Cup:

 • London Loop z Mario Kart Tour (iOS/Android)
 • Boo Lake – Mario Kart: Super Circuit
 • Alpine Pass – Mario Kart 7
 • Maple Treeway – Mario Kart Wii

Moon Cup:

 • Berlin Byways – Mario Kart Tour (iOS/Android)
 • Peach Gardens – Mario Kart DS
 • Merry Mountain – Mario Kart Tour
 • Rainbow Road – Mario Kart 7

7. Romancing SaGa na iOS i Androida (premiera tygodnia)

Od 1 grudnia na mobilnych platformach można już pograć w Romancing SaGa: Minstrel Song Remastered. Odświeżonej wersji japońskiego RPG – serii znanej już sprzed kilku dekad. Pozycja trafiła zarówno na iOS oraz Androida, jak i na Nintendo Switch. Oryginalny tytuł debiutował w 1992 roku (na SNES), a teraz został wydany przez Square Enix jako zremasterowany klasyk (bazujący na Minstrel Song – wcześniejszej aktualizacji z 2005 roku). Romancing SaGa wyróżniało się możliwością wielokrotnego przechodzenia gry z uwagi na otwartość świata i decyzyjność w kwestiach pokonywania poszczególnych przeszkód.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

8. Coczwartkowy update w GeForce Now

Początek każdego miesiąca do zapowiedź nowych pozycji w chmurowych bibliotekach. NVIDIA obiecuje w grudniu 22 tytuły, ale ja skupię się na wylistowaniu tylko tych na pierwszy tydzień ostatniego miesiąca 2022 roku. W ramach coczwartkowego GeForce Now do katalogu dołączyło sześć gier:

 • The Knight Witch (nowość na Steam)
 • Warhammer 40,000: Darktide (nowość na Steam)
 • Fort Triumph (za darmo w Epic Games Store, 1-8 grudnia)
 • Battlefield 2042 (Steam i Origin)
 • Alien Swarm: Reactive Drop (Steam)
 • Stormworks: Build and Rescue (Steam)


9. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft też przedstawił część z pozycji, które chce udostępnić graczom jeszcze przed końcem 2022 roku. Jak zwykle, wymieniam tylko te z trybem chmurowym, co by dało się pograć w streamingu:

 • Eastward
 • The Walking Dead: The Final Season
 • LEGO Star Wars: The Skywalker Saga
 • Hello Neighbor 2
 • Chained Echoes (8 grudnia)
 • High On Life (13 grudnia)
 • Potion Craft (13 grudnia)
 • ainbow Billy: The Curse of the Leviathan (15 grudnia)


10. Dead Cells+ Apple Arcade

Jak co tydzień, do Apple Arcade dołącza kolejna gra. Tym razem Dead Cells+. Tytuł debiutował w App Store w 2019 roku, czyli rok po premierze na konsole i komputery. Od grudnia 2022 będzie częścią zestawu pozycji w serwisie na abonament. Ta platformówka 2D jest o tyle ciekawa, że łączy sporo elementów różnych gatunków. To taki bardziej rozbudowany roguelike. Wersja „+” oznacza, że w Arcade jest cała zawartość jaka pojawiła się wcześniej w edycji bazowej, ale też ze wszystkimi DLC.


11. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W ramach PS Plus w grudniu (wygląda na to, że także w Premium, czyli streamingu) trzy konkretne pozcyje:

 • Mass Effect Legendary Edition  
 • Biomutant
 • Divine Knockout: Founder’s Edition


12. Nowości w Netflix Games

Już w pierwszej części roku Netflix obiecywał, że w 2022 wyda kilkadziesiąt gier w ramach nowej sekcji swojego serwisu. Rozpoczął się grudzień, więc pora wywiązać się z danego słowa. Jeszcze pod koniec listopada przedstawiono siedem kolejnych tytułów w mobilnej bibliotece na iOS oraz Androida:

 • Skies of Chaos (prosta strzelanka)
 • Flutter Butterflies (łapanie motyli)
 • Stranger Things: Puzzle Tales (bazujący na popularnych serialu)
 • Country Friends (symulator farmy)
 • Cats & Soup (serwowanie zup :D)
 • Reigns: Three Kingdoms (starcia i bitwy w prostej strategii)
 • Hello Kitty Happiness Parade (muzyczna gra rytmiczna)


13. Koniec Google Stadia

Niestety serwis RIP. Już kilka tygodni temu Google zapowiedziało styczniowe zakończenie projektu chmury Stadia. W związku z tym do tego czasu nie pojawią się już żadne ciekawe zapowiedzi dla katalogu serwisu. Na kanałach społecznościowych usługi uruchomiono instrukcję zwrotów m.in. za urządzenia do gry – gamepady (Stadia Controller) i moduły do streamingu (również wersji Founder’s Edition i Premiere Edition). Google zapewnia, że dokona zwrotów do 18 stycznia. Podobnie zresztą w ramach softu.