Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Blog Post

Mobilne granie #81
Zobacz też: Mobilne granie #81
Android

Mobilne granie #81 

mobilne granie 80 google stadia pad
Zobacz też: Mobilne granie #80

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Michał Sitnik Nintendo Switch IGJaa! To już ponad osiemdziesiąte podsumowanie! Znów na bogato, zwłaszcza w kolejnych propozycjach kieszonkowych konsolek. Są też nowe gry i kolejne rozszerzenia katalogów w streamingu. Cieszy mnie kolejna propozycja sprzętu pod chmurę. Spodziewam się, że w tym roku pojawi się tego więcej. I dobrze, bo zabawa przez serwery to wcale nie jest głupi pomysł. Hardware tańszy, a jakość może być wysoka. Będzie też chwilka o nowym Snapdragonie w nadchodzących Galaxy S23. Samsung wspólnie z Qualcommem da klientom koreańskiej marki większą wydajność. I jeszcze na koniec kilka liczb:

  • prawie 1500 gier w eShop dla Nintendo Switch w promocji (niektóre pozycje nawet do 90%, ale większość to RPGi)
  • 21 mln – tyle Switchów chce w tym roku sprzedać Nintendo (czyli wrócić do liczb sprzed 2022 – w tym roku japoński producent sprzedał 19 mln sztuk). Firma chce wyciągnąć z gadżetu maksa, a w tym roku sporo atrakcyjnych premier, więc ma na to szansę. Opóźni to wejście na rynek następcy.

1. Ultimate Sackboy (zapowiedź tygodnia):

Pisałem już na blogu kilka razy, że Sony chce mocniej zaakcentować swoją obecność w mobajlu, ale z głową. Japoński gigant obrał odpowiednią strategię i chce wykorzystać rozpoznawalne z PlayStation tytuły, ale w smartfonowym wydaniu. 21 lutego na iOS i Androida trafi Ultimate Sackboy, czyli auto-runner z maskotką popularnej platformówki LittleBigPlanet. Grę przygotuje niezależne Exient (m.in. Lemmings). Oczywiście w układzie wertykalnym, jak Super Mario Run. W aplikacji będą mikropłatności, czyli ogólnie tytuł bezpłatny, ale z niebezpieczeństwem wydania sporej kasy na bzdety. BTW: UE myśli nad rozwiązaniem tego problemu i chce wprowadzić na terenie unii regulacje chroniące rodziców przed przypadkami drenowania portfela przez swoje pociechy.


2. Gamingowa ZTE nubia Red Magic 8 Pro (globalnie)

ZTE nubia red magic 8 proGamingowe smartfon serii Red Magic 8 Pro przedstawiono w Chinach pod koniec zeszłego roku. Na ich globalną prezentację nie trzeba było długo czekać. ZTE wprowadziło duet Androidów na rynek międzynarodowy 16 stycznia.

Jeden z nowych liderów wydajności rankingu AnTuTu (przynajmniej na papierze) zaoferuje mocarne specyfikacje i to w praktycznie każdym obszarze. Od ekranu, przez procesor i pamięć, aż po baterię. Jednostka zaimponuje wydajnością, szybkością, płynnością i czasem pracy. O urządzeniu napisałem szerzej w oddzielnym artykule (do którego przekierowuję niżej), ale tutaj jeszcze wylistowałem najważniejsze z możliwości. Kilka rozwiązań naprawdę imponuje, szczególnie nowe technologie dzielenia baterii na osiem komór.

  • ekran: 6.8″ AMOLED 120Hz
  • chip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 z dodatkowym chipem od ZTE
  • bezramkowość z 93.7% (w tym selfie ukryte pod panelem)
  • „przyciski” boczne z 520Hz i przycisk aktywujący tryb gamingowy
  • czułość na dotyk: 960Hz (zapewne liczba podana dla jednego palca)
  • pamięć nawet do 16 GB RAM (LPDDR5X) i do 1 TB na dane (w UFS 4.0)
  • bateria: 5000/6000 mAh z ładowaniem odpowiednio 80W/165W
  • 9 anten porozmieszczanych wokół ekranu (by zapewnić pewniejszą łączność)
  • wsparcie Snapdragon Elite Gaming
  • silnik haptyczny z efektami wibracyjnymi
  • głośnik stereo z dtsX, ale też wyjście słuchawkowe 3.5 mm. Jest wsparcie Snapdragon Sound
  • specjalne chłodzenie z nowym ICE 11.0 + aktywny wiatraczek z 20000 rpm

Nubia RedMagic 8 Pro będzie dostępna na europejskim rynku od 2. lutego. Cennik startuje od 649€ (12/256GB). Model 16/512GB wyceniono na 749€.

Czytaj więcej o: nubia Red Magic 8 Pro/Pro+


3. Avatar: Generations na iOS i Androida

Kanał Nickelodeon wyświetlał kiedyś serial Awatar: Legenda Aanga, który był przez widzów lubiany. Jest na tyle dobrze rozpoznawalny, że niebawem doczeka się gry na iOS oraz Androida. Bohaterem Avatar: Generations będzie ten sam dwunastolatek, który wspólnie z grupą przyjaciół przemierza świat by ratować go od wojny. Wszystko będzie kręcić się wokół serialowej fabuły, ale twórcy wprowadzą też trochę nowych wątków. Rozgrywka obejmie turowe ruchy, czyli spodziewajcie się RPGa. Jak zwykle aplikacja będzie darmowa, ale wewnątrz pojawią się mikropłatności. Premierę zapowiedziano na początek tego roku, ale jeszcze bez konkretnej daty. Udało się jednak opublikować pierwszy zwiastun:


4. Abxylute do mobile gamingu (z okładki)

Początek 2023 roku zdaje się potwierdzać moją teorię o nowym trendzie chmurowych konsolek. Projekt Abxylute ma być bezpośrednią konkurencją dla Logitech G Cloud i Razer Edge, czyli maszynek do odpalania gier w streamingu. Najtańszą z całego trio. 250$ (w crowdfundingu nawet od 200$) to o 50 dolców mniej od propozycji Logitech i aż o 150 dolarów mniej od Razer. Ten ostatni jest najdroższy, bo jako jedyny dysponuje ekranem AMOLED i to w 144Hz. Wszystkie działają na Androidzie.

Abxylute bliżej do modelu od Logitech. Startup przygotował sprzęt z ekranem 7 cali z 1080p i 60Hz (jak w G Cloud). Na pokładzie MediaTek MT8365 (Genio 350) z Mali-G52 (rywale ze Snapdragonami i GPU Adreno). Do tego 4 GB RAM i 64 GB na dane (z microSD). Niższy od konkurentów koszt to zapewne wina procesora. Ma tylko cztery rdzenie 2GHz. Jest też WiFi 5 i Bluetooth 5.1. Do strumieniowania z serwisów NVIDIA GeForce Now, Xbox Game Pass Ultimate, czy Amazon Luna to jednak wystarczy. Natywne gry na Androida mogą mieć problem.

Wiecie co? Kategoria tego typu urządzeń w dziale mobajlu wydaje się nowa i pewnie będzie jako taka promowana, ale w rzeczywistości konsolek z Androidem i prostymi specyfikacjami było przez lata sporo. Ich twórcy (m.in. Retroid, AYN, Anbernic, czy GPD) określali je mianem sprzętu retro, gdyż nadawało się głównie do emulatorów. Chmurowe granie nie jest wymagające, więc i te starsze gadżety się sprawdzą. Streaming wymaga głównie dobrego łącza i ekranu, a przyda się też zestaw wygodnych przycisków. Bądźcie pewni. Chętnych z ofertą takich konsolek będzie w tym roku więcej. Spodziewam się znanych marek.


5. Nintendogs zmierza na mobilne platformy?

Jedną z bardziej przyciągających gier do rysikowego Nintendo DS/3DS było Nintendogs. Opiekuńcza gra z uroczymi czworonogami, która kusiła dzieciaki zakupem konsoli niczym prawdziwe pieski. Rodzice zwykle pękali i nabywali pociechom gadżet. Tytuł debiutował na urządzeniach japońskiej marki chyba w 2005 roku, więc swoje lata już ma. Teraz wnioski patentowe z 17 stycznia tego roku mogą zwiastować przeniesienie gry na smartfony. Oczywiście, że w trybie AR, czyli wirtualizując zwierzaki w naszym otoczeniu. Switche nie mają kamerki, więc gra na pewno kierowana jest na iPhone’y i Androidy. Wieści na temat potencjalnego „portu” Nintendogs na telefoniczne platformy podał serwis Nintendo News.


6. Fire Emblem Engage na Nintendo Switch

W tym tygodniu jedna z pierwszych znaczących premier stycznia dla Nintendo Switch. Na konsolach japońskiej marki debiutuje nowy Fire Emblem Engage. Nowa odsłona popularnej serii (już ponad trzydziestoletniej) strategicznych gier RPG. Już czwarta na Switcha, a druga w wersji turowej. W Engage zaproponowano trochę świeżych elementów, ale z zachowaniem dawnych rozwiązań. To lubiane wszędzie podejście, bo przyciąga nowościami utrzymując klimat – przynajmniej na papierze. Cel jest jasny, przyciągnąć nowych graczy, ale nie zapominać o weteranach. Mechanizm Engage to oczywiście wspomniana nowinka. Pierścieniami przywołamy do walki kompana z uniwersum Fire Emblem. Akurat pary już uczestniczyły w przednich częściach gry, ale tutaj angażowanie się postaci jest nieco inne.


Od dnia premiery dostępny jest też Fire Emblem Engage Expansion Pass, czyli pakiet czterech DLC, które mają być dodawane stopniowo. Każdy ma zawierać różnego rodzaju dodatki do (emblematy, akcesoria itp.)


7. Snapdragon 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy

Samsung Galaxy S23 Ultra przeciek
Galaxy S23 Ultra, foto: winfuture.de

Najnowsze flagowe układy Qualcomm mają naprawdę wyśmienite właściwości. Już kilka modeli korzysta ze Snapdragona 8 Gen 2, ale kariera chipa dopiero się zaczyna. Już 1 lutego zostanie zaprezentowany duet topowych Samsungów, które będą korzystać z podkręconego potencjału świeżego procesora. Koreańska marka otrzyma customowy wariant tego chipsetu. „Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy” dla serii S23 ma podkręcony z 3.2 do 3.36GHz zegar, więc wzrosną też właściwości gamingowe. Przynajmniej na to liczę.

Oby Samsung wykorzystał to w ramach gier (sugerują to grafiki z przecieków, na których widać tytuły na Androida. Przypomnę, że SD 8 Gen wspiera m.in. Ray Tracing! Telefon z Androidem nie będzie typowym przedstawicielem gamingowych smartfonów, ale będzie dysponował mocarnym (jak na telefony) potencjałem. Zakładam, że pamięć w koreańskich flagowcach będzie identyczna do tej proponowanej przez rywali ze Snapdragonem 8 Gen, czyli LPDDR5X i UFS 4.0.


8. PC-konsolka AYA Neo Next II

Teraz kilka akapitów dla nowych produktów marki AYA Neo. Firma była ostatnio bardzo aktywna w wydawaniu nowych maszynek do przenośnego grania, a to jeszcze nie koniec! W 2023 też będzie się działo. Producent zapowiedział kilka kolejnych urządzeń i opowiedział nieco o tych najnowszych (które wkrótce zadebiutują, jak Slide z ekranem odsłaniającym klawiaturkę).

Zacznę od AYA Neo Next II. To PC-konsolka z 8-calowym ekranem IPS LCD, dwoma trackpadami, procesorem AMD Ryzen 70000 i dedykowaną grafiką. To jedna z większych przekątnych na rynku przenośnych urządzeń. Ciekawe są też wspomniane wyżej dwa gładziki. Chyba tylko Steam Deck otrzymał taki element (zastępujący myszkę). No i GPU, które nie jest zintegrowane. Next drugiej generacji był zwiastowany już latem poprzedniego roku, ale dopiero teraz otrzymaliśmy tyle konkretów. Szkoda, że nie sprecyzowano, który Ryzen będzie na pokładzie. Są też dwa analogi i sporo przycisków. Systemem będzie oczywiście Windows. Nie podano jeszcze ceny.


9. AYA Neo Pocket Air z Androidem

Drugi model od AYA Neo jest mniej spektakularny. Pocket Air to konsolka z Androidem. To bodaj pierwszy tej kategorii tego producenta, który od lat oferował głównie jednostki z chipami x86 i Windowsem. Mniejszy, bo z 5.5 calowym ekranem, ale w technologii OLED. Wygląda na sprzęt do zabawy w tytuły retro, przynajmniej o stylistyce. Nie opisano zbyt wielu specyfikacji, ale widać jakimi przyciskami i joyami Pocket Air będzie dysponował. System ma być wzbogacony o launcher AYA Space do łatwiejszego przeglądania katalogu gier. Tu również nie podano jeszcze ceny urządzenia. Zdaje się, że może to być rywal dla chmurowych Logitech G Cloud, Razer Edge oraz opisanego w punkcie czwartym Abxylute.


10. AYA Neo Air Plus

Trzecia z propozycji to AYA Neo Air Plus. Kolejny sprzęt mobilnej klasy PC, ale w bardziej budżetowym wydaniu. Firma po prostu dywersyfikuje nieco swoją ofertę, bo w sprzedaży ma mocniejsze Neo 2, czy Neo Geek, a dojdzie jeszcze Slide i Next II. Nie oznacza to jednak, że niektóre konfiguracje nie będą mocniejsze. Do wyboru trzy wariacje z układami AMD Renoir, Mendocino i Intel Aldet Lake-U. Pierwszy ma pracować na AMD Ryzen 5 7520U, drugi na AMD Ryzen 7 6800U, a trzeci – Intel Core i3-1215U.

Zależnie od potrzeb dobierzemy procesor. Jedne posłużą do nieco lżejszych produkcji. Inne pociągną tytuły AAA. Konsolka ma otrzymać 6-calowy ekran FHD, port USB4, czytnik kart microSD i baterię 46.2 Wh. Znajdzie się nawet czujnik do blokowania systemu. I ta rodzina nie ma jeszcze cennika. Masowa produkcja ma ruszyć w lutym, więc premierę wróżę na drugi kwartał. Oprócz Windowsa ma tu być jeszcze AYA Neo OS i Steam OS.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

11. Coczwartkowy update w GeForce Now

Jak co czwartek, Nvidia odświeża listę tytułów dostępnych w ramach chmurowego GeForce Now. Serwis w ostatnim tygodniu przyjął dziesięć kolejnych pozycji, w które można też pograć na smartfonach i tabletach:

  • Farlanders (nowość na Steam)
  • Surviving the Abyss (nowość na Steam)
  • Tortuga – A Pirate’s Tale (nowość na Epic Games)
  • Epistory – Typing Chronicles (nowość na Epic Games)
  • Absolute Drift (Steam)
  • BLACKTAIL (Steam i Epic Games)
  • Dwarf Fortress (Steam)
  • Hello Neighbor 2 (Steam i Epic Games)
  • NEBULOUS: Fleet Command (Steam)
  • Shadow Tactics – Aiko’s Choice (Epic Games Store)


12. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft do swojej chmury dodał ostatnio trzy pozycje. W Xbox Cloud Gaming udostępniono: Monster Hunter Rise, Persona 3 Portable i Persona 4 Golden.


13. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W ramach PS Plus (Premium i Extra) od 17 stycznia serwis zyska:

  • Back 4 Blood | PS4/PS5
  • Dragon Ball FighterZ | PS4
  • Devil May Cry 5: Special Edition | PS5
  • Life is Strange: Before the Storm | PS4
  • Life is Strange | PS4
  • Jett: The Far Shore | PS4, PS5
  • Just Cause 4: Reloaded | PS4
  • Omno | PS4
  • Erica | PS4


14. Koniec Google Stadia

mobilne granie 80 google stadia padOd 18 stycznia 2023 serwis chmurowy Google Stadia is no more, ale pewnie będę jeszcze publikować pewne informacje związane z platformą. Ostatnio informowałem o planowanej aktywacji Bluetooth w gamepadzie Stadia Controller. Gigant z Mountain View zapowiadał, że umożliwi dalsze korzystanie z kontrolera i właśnie to robi. Posiadacze padów Stadia mogą odwiedzić webowe narzędzie do odblokowania Bluetooth w Stadia Controllerze. Konieczne będzie przewodowe podpięcie urządzenia do PC przez USB-C (bateria pada musi mieć minimum 10%). Aktywacja Bluetooth dezaktywuje Wi-Fi, które służyło serwisowi Stadia.


Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Motyw WordPress stworzony przez Shufflehound. Copyright © 2023 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.