mobilne granie 89 retroid pocket flip
Zobacz też: Mobilne granie #89

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Zbliżam się do setnego podsumowania! Miniony tydzień ponownie obfitował w ciekawe informacje:

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGw crowdfundingu debiutuje chmurowa konsolka Abxylute (rywal dla Logitech G Cloud i Razer Edge)nów gier retro)
  • chmurowe Amazon Luna pojawia się w nowych krajach
  • w Netflix Games w tym roku minimum 40 kolejnych gier
  • wkrótce na rynku zadebiutuje kolejna generacja gamingowego ASUSa ROG Phone’a – już siódma
  • jakie ciekawe gry pojawią się niebawem na iOS i Androida?
  • PUBG Mobile na gamingowych smartfonach RedMagic 8 Pro uruchomimy w 90 fps
  • co nowego w katalogach gier Apple Arcade, GeForce Now i Xbox Cloud Gaming?

1. W 2023 40 gier w Netflix Games

Netflix się nie zatrzymuje i po obiecanym rozszerzeniu katalogu o kilkadziesiąt pozycji w zeszłym roku (obecnie jest ich już ponad 50) firma obiecuje kolejną większą aktualizację. W 2023 lista gier mobilnych ma się rozwinąć o ponad 40 nowych pozycji. O kilku nowościach właśnie opowiedziano. 28 marca zadebiutuje Terra Nil (city-builder). Wkrótce pojawi się też Paper Trail (puzzler). Potwierdzono też dalszą współpracę z Ubisoftem. Drugim tytułem po Valiant Hearts: Coming Home, ma być Mighty Quest: Rogue Palace (premiera 18 kwietnia). Niedługo zadebiutuje Too Hot to Handle: Love is a Game (jako kontynuacja już dostępnego tytuł na podstawie popularnego reality show). Są też plany na 2024 rok. Wtedy do bazy dołączą Monument Valley oraz Monument Valley 2 (obecnie w Apple Arcade). Ustwo zapowiedziało, że kolejna część tej serii zmierza na Netflix Games.

W sumie Netlifx ma 70 gier w trakcie realizacji z partnerami serwisu oraz 16 z własnymi studiami. Większość niestety we wczesnych stadiach. Najważniejsze jednak, że nowe gry mają dołączać do katalogu w każdym miesiącu tego roku. Serwis rozważa też opcję chmurowego dostępu do gier, więc bardzo prawdopodobne, że wyjdzie z nimi poza mobile.


2. Amazon Luna w nowych krajach

Serwis Amazon Luna debiutował w USA 1 marca 2022 roku, ale dopiero teraz rozszerza swój zasięg o kolejne kraje. Chmurowa platforma przypominająca upadłe w tym roku Google Stadia nie chce raczej skończyć jak rodzimy rywal, a bez globalnej ekspansji może do tego dojść. Granie w streamingu się popularyzuje, ale mimo wzrostów zainteresowania graniem na czymkolwiek konkurowanie nie jest łatwe. Najlepiej radzi sobie tutaj Nvidia ze swoim GeForce Now oraz Microsoft z Xbox Cloud Gaming. Amazon pierwsze rozszerzenie uwzględni tylko trzy regiony: Niemcy, Wielką Brytanię oraz Kanadę. Posiadacze pakietu Prime w tych krajach będą otrzymywać co miesiąc dostęp do nowych tytułów, ale też kanałów Luna+ z pakietami gier. Te wyceniono na 13$ miesięcznie (cennik kanadyjski). Są też kanały Ubisoftu itd. To ciekawy pomysł odróżnienie oferty. Przypomnę, że niedawno Amazon usunął z biblioteki gier aż 53 pozycje, więc trudno powiedzieć jaki jest stan serwisu. Ekspansja to zawsze krok do przodu, ale nie wiadomo czy Luna nie skończy jak Stadia.


3. Abxylute w crowdfundingu na Kickstarterze

Początek 2023 roku zdaje się potwierdzać moją teorię o nowym trendzie chmurowych konsolek. Projekt Abxylute ma być bezpośrednią konkurencją dla Logitech G Cloud i Razer Edge, czyli maszynek do odpalania gier w streamingu. Najtańszą z całego trio. 250$ (w crowdfundingu nawet od 200$) to o 50 dolców mniej od propozycji Logitech i aż o 150 dolarów mniej od Razer. Ten ostatni jest najdroższy, bo jako jedyny dysponuje ekranem AMOLED i to w 144Hz. Wszystkie działają jednak na Androidzie.

Na Kickstarterze ruszyła w końcu kampania Abxylute. Startup przygotował sprzęt z ekranem 7 cali z 1080p i 60Hz (jak w G Cloud). Na pokładzie MediaTek MT8365 (Genio 350) z Mali-G52 (wymienieni rywale ze Snapdragonami i GPU Adreno). Do tego 4 GB RAM i 64 GB na dane (z microSD). Niższy od konkurentów koszt to zapewne wina/zasługa procesora. Ma tylko cztery rdzenie 2GHz. Jest też WiFi 5 i Bluetooth 5.1. Do strumieniowania z serwisów NVIDIA GeForce Now, Xbox Game Pass Ultimate, czy Amazon Luna powinno to w zupełności wystarczyć. Natywne gry na Androida mogą mieć jednak problem.

Mój dodatkowy komentarz apropos nowych maszynek do streamingu: kategoria tego typu urządzeń w dziale mobajlu wydaje się nowa i pewnie będzie jako taka promowana, ale w rzeczywistości konsolek z Androidem i prostymi specyfikacjami było przez lata sporo. Ich twórcy (m.in. Retroid, AYN, Anbernic, czy GPD) określali je mianem sprzętu retro, gdyż nadawało się głównie do emulatorów. Chmurowe granie nie jest wymagające, więc i te starsze gadżety się sprawdzą. Streaming wymaga głównie dobrego łącza i ekranu, a przyda się też zestaw wygodnych przycisków. Bądźcie pewni. Chętnych z ofertą takich konsolek będzie w tym roku więcej. Spodziewam się znanych marek.

Znalezione na: Kickstarterze


4. ASUS ROG Phone 7 (zapowiedź)

Mimo, że w lipcu zeszłego roku debiutowały ROG Phone’y 6 i 6 Pro to ASUS ma w planach prezentację ich następców już w przyszłym miesiącu. Gamingowy smartfon zostanie przedstawiony 13 kwietnia. Tajwańska firma zapowiedziała to na swoim oficjalnym kanale Twittera. ROG Phone 7 na pewno otrzyma najnowszy układ od Qualcomm i kolejne usprawnienia podnoszące wydajność zabawy w mobilne tytuły. Demonstracja potencjału androidowej maszynki do grania w terenie odbędzie się jednocześnie w Berlinie i Nowym Jorku. Przecieki wskazują na aż trzy jednostki. Wygląda na to, że ta topowa może być prawdziwym potworem (jako trzeci wariant Ultimate). W nowych ROG Phone’ach spodziewam się obecności:

  • chipa Snapdragon 8 Gen 2
  • konfiguracji pamięci do 16 GB RAM (a być może nawet 18 GB)
  • najnowszych standardów UFS 4.0 i LPDDR5X
  • najszybszą łączność Wi-Fi 6e i Bluetooth 5.3
  • ekranu AMOLED 6.8″ z FHD+ i odświeżaniem 120Hz
  • baterii 6000 mAh z szybkim ładowaniem 65W
  • aktywnego chłodzenia (i zewnętrznego adaptera)


5. Mighty Doom na iOS i Androida (premiera tygodnia)

Który gracz ośmieli się przyznać, że nie zna Dooma!? Ta kultowa strzelanka ma swoje porty nawet na ekranach drukarek 😀 Teraz spin-off serii Bethesdy  trafi na platformy mobilne. 21 marca premierę miał Mighty Doom. Oczywiście na iOS oraz Androida. Rozgrywka w tej części zmieni nieco perspektywę. Zamiast FPS będzie rzut z góry. Nadal jednak będziemy strzelać. Developer proponuje mieszankę z elementami rogue-lite. Będzie zatem szansa na upgrade postaci i dopasowanie walki do losowych propozycji. Klimat ma zostać, ale w nieco przerysowanej, kreskówkowej (a’la bajki w animacji komputerowej) stylistyce. Ciekawy zabieg. Tytuł jest darmowy, ale z mikropłatnościami.


6. Storyteller w Nintendo Switch eShop

Na Nintendo Switch trafiła kolejna przyciągająca uwagę gra. Storyteller to tytuł logiczny o oryginalnym formacie. Nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale wciągający, bo wymuszający odkrywanie ciągów zależności postaci, które tworzą krótkie historyjki. Naszym zadaniem jest odgadnięcie, jak potoczy się scenka. Jak sama nazwa gry wskazuje – staramy się opowiedzieć historie. Te są w miarę krótkie, ale wymagają logicznego odkrywania ciągów przyczynowo-skutkowych. Całość obejmuje rozdziały i pewnie w swoim minimalizmie będzie nieco nużące, ale to od poziomów będzie zależało, jak ocenimy tytuł. Pamiętajcie, nie oceniajcie książki po okładce 😉 Poniżej krótki zwiastun. Mamy manipulować wydarzeniami, odkrywać charaktery i dobrze się bawić. Niestety stosunkowo krótko, bo całość przejdziemy gdzieś w dwie godziny. Za zabawę zapłacimy ok. 60 zł.


7. Kontrolery 8BitDo we współpracy z urządzeniami Apple

W końcu i kontrolery od 8BitDo będą działać z iPhone’ami, iPadami i przystawkami Apple TV oraz komputerami z macOS, czyli również z katalogiem gier w Apple Arcade. Producent bezprzewodowych padów poinformował o kompatybilności pierwszych sześciu modeli, ale z czasem będzie ich przybywać. Certyfikację MFi (Made For iPhone) przeszły na razie: SN30 Pro for Android, SN30 Pro, Pro+, Pro 2, Ultimate 2.4g oraz Lite SE. Konieczny będzie upgrade firmware’u w kontrolerach oraz systemy minimum w wersjach iOS 16.3, iPadOS 16.3, tvOS 16.3 i macOS 13.2. Zaletą urządzeń od 8BitDo jest ergonomia i wygodna, ale też opcje personalizacji ustawień (w wybranych modelach). Do tego uniwersalność w przełączaniu między źródłami – teraz również ze sprzętem Apple. Jeśli chodzi o konkurencje w dziale bezprzewodowych padzików to jest dość ostra. Swoje propozycje oferuje SteelSeries, czy Razer.


8. Sklepik z mobilnymi tytułami od Microsoft?

Surface Duo
Surface Duo od Microsoft (androidowy smartfon z dwoma ekranami w trybie gier)

Znów przejęcie przez Microsoft giganta branży gier, czyli Activision Blizzard zdradza ciekawostki na temat planów związanych z przyszłością segmentu. Tym razem udało się dokopać do informacji na temat możliwości powstania sklepiku od Microsoft z mobilnymi grami na iOS oraz Androida. Może to nastąpić już w 2024 roku. Activision ma sporo przenośnych pozycji, a to mogłoby pomóc amerykańskiemu gigantowi włączyć się w ten lukratywny dział. W tej chwili mamy duopol Apple i Google, ale być może obok Play Store i App Store pojawi się coś trzeciego.

W UE powstaje nowy Digital Markets Act (DMA), który wymusi na gigantach z Cupertino i Mountain View otwarcie swoich systemów na sklepiki third-party. Prawo ma ruszyć w marcu 2024 roku i być może w tym okresie Microsoft Gaming zadebiutuje ze swoja alternatywną propozycją. Wszystko zależy jednak od skuteczności obrony swoich interesów przez Apple i Google, które mogą przeciągać realizację planów Unii Europejskiej.


9. Sid Meier’s Railroads! na iOS i Androida (zapowiedź tygodnia)

Jeszcze wiosną tego roku na iOS i Androida zobaczymy Sid Meier’s Railroads! Gra znana już z konsol i PC będzie teraz dostępna również mobilnie. Za port odpowiedzialne będzie studio Feral Interactive, które specjalizuje się w takich działaniach.  Sid Meier to twórca popularnej Cywilizacji, ale jeszcze wcześniej zbudował Railroad Tycoon. Railroads to zatem tytuł bazujący na tym klasyku, ale w aktualniejszym wydaniu (m.in. 3D). Sieć kolejową zbudujemy w ten sam sposób. Nie zabraknie chyba żadnych elementów, więc nie będzie to okrojona pozycja. Zmieni się głównie interfejs obsługi, czyli kontrola przez dotykowy ekran. Jeszcze nie wiadomo ile będzie kosztować ta produkcja. Raczej będzie tytułem płatnym.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

10. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu pięć gier. Chmurowo otrzymamy dostęp do:

  • Tchia (nowość na Epic Games Store)
  • Chess Ultra (nowość na Epic Games Store)
  • Amberial Dreams (Steam)
  • Symphony of War: The Nephilim Saga (Steam)
  • No One Survived (Steam)


11. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Koniec marca to kilka kolejnych nowości w bazie Xbox Game Pass. W streamingu, czyli Xbox Cloud Gaming pojawi się też kilka zapowiedź na przyszły miesiąc. Microsoft proponuje aktualnie:

  • Ni no Kuni II: Revenant Kingdom – The Prince’s Edition 
  • MLB The Show 23
  • Ghostwire: Tokyo (12 kwietnia, ale czy chmurowo?)

Niestety są też pozycje, które uszczuplą katalog serwisu (wszystkie były dostępne w chmurze):

  • A Memoir Blue
  • Chinatown Detective Agency 
  • ClusterTruck
  • Double Dragon Neon
  • Kraken Academy!! 
  • MLB The Show 22
  • Power Rangers: Battle for the Grid 

12. Cluedo w Apple Arcade

Cluedo to jedna z fajniejszych gier planszowych na rynku. Ma już swoje lata, bo debiutowała ponad 70 lat temu, ale nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. Rozgrywka jest prosta, ale wciągająca. Teraz Hasbro we współpracy z Marmalade proponują jej cyfrową wersję w ramach katalogu Apple Arcade. Serwis zaoferuje tytuł w trybie multiplayer (online), ale też z opcją zabawy w pojedynkę (tutaj przeciwko algorytmom Sztucznej Inteligencji). Dla przypomnienia streszczę cel pojedynków. Uczestniczymy w odszukiwaniu gracza stojącego za zbrodnią (przy okazji odgadując miejsce i narzędzie zbrodni). Różnicą w cyfrowej odmianie jest rozgrywka na ekranie smartfona, tabletu lub telewizora z dodatkowymi animacjami i wizualizacjami. W Apple Arcade gra widnieje pod nazwą Clue: The Classic Mystery Game+.


13. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W najbliższym czasie w ramach PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem) serwis zyska:

  • Uncharted Legacy of Thieves Collection
  • Tchia
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Extraction
  • Ghostwire Tokyo
  • Life Is Strange: True Colors
  • Immortals Fenyx Rising
  • Life is Strange 2
  • Dragon Ball Z: Kakarot
  • Street Fighter V Champion Edition
  • Untitled Goose Game
  • Final Fantasy Type-0 HD
  • Rage 2
  • Neo: The World Ends with You
  • Haven


14. Terra Nil w Netflix Games (zapowiedź)

28 marca do katalogu Netflix Games dołączyło Terra Nil – jedna z czterdziestu zapowiedzianych na ten rok gier mobilnych. Ta gra strategiczna ma teraz zostać włączona w abonament serwisu Netflix. W odróżnieniu od wszędobylskich city-builderów, tutaj rewitalizujemy teren. Zamiast go urbanizować pod miasto, staramy się oczyszczać glebę, wodę, robić roślinne nasadzenia, czyli ratować przyrodę. Wszystko z losowo (proceduralnie) generowanym środowiskiem, by każda kolejna iteracja zabawy była nieco inna od poprzedniej.


15. Koniec Google Stadia

mobilne granie 80 google stadia padOd 18 stycznia 2023 serwis chmurowy Google Stadia is no more, ale pewnie będę jeszcze publikować pewne informacje związane z platformą. Ostatnio informowałem o planowanej aktywacji Bluetooth w gamepadzie Stadia Controller. Gigant z Mountain View zapowiadał, że umożliwi dalsze korzystanie z kontrolera i właśnie to robi. Posiadacze padów Stadia mogą odwiedzić webowe narzędzie do odblokowania Bluetooth w Stadia Controllerze. Konieczne będzie przewodowe podpięcie urządzenia do PC przez USB-C (bateria pada musi mieć minimum 10%). Aktywacja Bluetooth dezaktywuje Wi-Fi, które służyło serwisowi Stadia.