mobilne granie 91 ayaneo pocket air
Zobacz też: Mobilne granie #91

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Michał Sitnik Nintendo Switch IGPowoli zbliżam się do setnego podsumowania! Miniony tydzień ponownie obfitował w ciekawe informacje:

  • ASUS zapowiedział własną PC-konsolkę serii ROG
  • Polska została jednym z pierwszy rynków z dostępem do nowego Harrego Pottera na iOS i Androida
  • Sony planuje przenośną konsolkę dla trybu Play Station Remote Play dla PS5
  • na Indiegogo pojawiła się kampania kolejnej PC-konsolki (AYA Neo Air Plus)
  • ciekawe wieści od Nintendo: kontynuacja współpracy z mobilnym DeNa, naprawa driftujących Joy-Conów i słów kilka o grach na smartfony od samego Miyamoto
  • Samsung zacieśnia współpracę z AMD w ramach mobilnych Radeonów

1. PlayStation Q Lite – nowa „kieszonsolka” Sony?

Na insider-gaming.com znalazłem info o chęci powrotu Sony na rynek przenośnych konsolek. Japoński gigant ma dwa udane projekty: PSP i PS Vita, ale obecnie nie produkuje już handheldów. Nowe warunki na rynku mogą jednak skusić producenta to powrotu do tego segmentu. PlayStation oferuje tryb Remote Play i wykorzystanie Dual Shocków z uchwytami dla smartfonów lub tabletów w przenośnym wydaniu i tę opcję może niebawem rozwinąć o wygodniejszą wariację.

Projekt PlayStation Q Lite jest podobno w fazie testów QA (kontrola oprogramowania). Według źródeł gadżet miałby przypominać kontroler PlayStation 5 DualSense, ale z 8-calowym ekranem pomiędzy rączkami. Nie byłaby to jednak niezależna konsolka, a sprzęt do wspomnianego wyżej PlayStation Remote Play. Ma pozwalać streamować gry z PS5, czyli bawić się przez internetowe połączenie. Pod pewnym względem byłby to zatem klon Nintendo Wii U GamePad, który łączył się z konsolą przez zmodyfikowany protokół Wi-Fi z niskim lagu.

Project Q Lite oferowałbym oczywiście wszystkie niezbędne przyciski znane z gamepadów Sony, port słuchawkowy audio 3.5 mm, a wyświetlacz oferowałby jakość 1080p przy 60 fps. Jeśli wierzyć zapowiedziom, Sony planuje przedstawić gadżet we wrześniu, gdy prezentację będzie miał wariant PS5 z odczepianym dyskiem płyt. Brzmi ciekawie, ale czy faktycznie Sony zdecyduje się na realizację takiego rozszerzenia?


2. ASUS ROG Ally z Windows 11

Do grona chętnych dzielenie się tortem w mobile gamingu dołącza też ASUS. Właśnie przedstawił swój projekt kompaktowego ROGa. Model ASUS ROG Ally ma działać na Windowsie 11, korzystać z chipa AMD Ryzen, a także oferować podpięcie zewnętrznego GPU. Maszynka ma dysponować 7-calowym wyświetlaczem 16:9 z 1080p i 120Hz, a więc lepszymi parametrami od Steam Decka (z 800p, 60Hz). Sprzęt nie będzie ograniczony do biblioteki Steama, co daje mu przewagę nad rywalem od Valve (jeśli nie liczyć wgrywania gier przy użyciu Protona). Jeszcze nie sprecyzowano szczegółów na temat premiery i dokładniejszych specyfikacji, no i samej ceny, więc to raczej zapowiedź. Gdy tylko maszynka otrzyma datę sprzedaży i więcej informacji na temat wnętrza i wydajności, zaktualizuję wpis o te wieści. Na razie możemy jedynie przyjrzeć się ogólnej prezentacji gadżetu z linii Republic of Gamers. Sądzę, że nie będzie tanio.

Cechy szczególne: Windows 11 pozwoli na dostęp do tytułów PC z Xbox Game Pass, ekran Full HD, chip AMD Rzyen (architektura 4-nm z Zen 4 i RDNA 3), ma być wydajniej i oszczędniej od Steam Decka, rozwiązania VRR z dynamicznym dopasowaniem odświeżania, opcja podpięcia zewnętrznej karty graficznej (nawet RTX 4090).


3. PocketStar Miniatures – mikro konsolki

O PocketStar pisałem na blogu już ponad pół roku temu, gdy gadżecik pojawił się na Kickstarterze. Ta maleńka retro konsolka w formie breloczka powróciła do crowdfundingu w kolejnym wydaniu, a właściwie wydaniach, bo jest ich kilka. Twórcy przygotowali kilka dodatkowych wersji obudowy, by zwiększyć wybór i przyciągnąć fanów old-schoolu. Obok breloczka pojawią się też imitacje małego TV w klasycznym formacie, konsoli horyzontalnej, ale też zamykanej. Najfajniej prezentuje się mini automat. Żaden nie wygląda poręcznie, ale na każdym można pograć i schować do nawet najmniejszej kieszeni. Miniatury mają Wi-Fi i Bluetooth, slot na karty SD (zapewne na ROMy dla emulatorów) i ekraniki OLED.

  • Cena w crowdfundingu: od 49$ (-10$ finalnej ceny)
  • Premiera: sierpień 2023
  • Wyróżnienie za: fajny retro styl i miniaturowe gabaryty
  • Znalezione na: Kickstarterze

4. Harry Potter: Żywa Magia na iOS i Androida

Harry Potter to marka, na której twórcy gier i zabawek sporo zarabiają (ponoć HBO chce stworzyć siedem sezonów serialu). Nic zatem dziwnego, że w sklepikach na iOS i Androida pojawiają się produkcje z chyba najpopularniejszym na świecie czarodziejem w roli głównej. W ostatnim czasie dwa tytuły nie dały jednak rady, Ani Wizards Unite ani Hogwarts Mystery nie przyciągnęły fanów książek J.K. Rowling. Warner Bros się jednak nie poddaje i liczy, że Żywa Magia zażre. Pozycja zadebiutowała w polskim App Store i Google Play wcześniej niż na pozostałych rynkach. W ramach beta testów. Harry Potter: Magic Awakened  (nazwa oryginalna) to miks karcianki i RPG. W słynnej szkole magii bierze udział nowe pokolenie. Wszystko dzieje się dekadę po wydarzeniach z książek.


5. AYA Neo Air Plus (PC-konsolka)

O tym wariancie konsolki od AYA pisałem już na blogu kilkukrotnie, ale dopiero teraz urządzenie wkracza w fazę zbiórki w crowdfundingu. AYA Neo Air Plus to kolejny sprzęt mobilnej klasy PC w bardziej budżetowym wydaniu. Firma dywersyfikuje swoją ofertę, ponieważ w sprzedaży ma głównie mocniejsze Neo 2, czy Neo Geek, a przecież dojdą jeszcze Slide i Next II. Nie oznacza to jednak, że niektóre konfiguracjeNeo  Air Plus nie będą mocniejsze. Do wyboru mają być trzy wariacje z układami AMD Renoir, Mendocino i Intel Aldet Lake-U. Pierwszy ma pracować na AMD Ryzen 5 7520U, drugi na AMD Ryzen 7 6800U, a trzeci – Intel Core i3-1215U. Na pokładzie Windows 11.

  • Cena w crowdfundingu: od 549$ (ok. -20% z finalnych 699$)
  • Premiera: czerwiec 2023
  • Wyróżnienie za: tańsza wariacja PC-konsolki
  • Znalezione na: Indiegogo

6. Nintendo Systems z DeNa – co planuje Nintendo?

Od 2015 roku Nintendo współpracuje z DeNa przy okazji mobilnych produkcji. Partnerstwo będzie kontynuowane, ale już w ramach nowej sekcji. Nintendo Systems to wzmocnienie joint venture między obiema markami. Jeszcze nie do końca wiadomo, co konkretnie da ten krok, ale jest już oficjalna strona projektu. Japoński gigant może chcieć wzmocnić nowe serwisy wśród których mobilne platformy mogą (muszą) mieć znaczenie. Ostatnie lata propozycji Nintendo dla iOS i Androida to różne efekty. DeNa pomogła wprowadzić na smartfony takie tytuły jak Super Mario Run, Mario Kart Tour czy Animal Crossing: Pocket Camp, czyżby w drodze kolejne hity? Nowy etap mobilnej strategii?

Mario Kart Tour

Bardzo prawdopodobne, że Nintendo Systems to usystematyzowanie i uporządkowanie działań integrujących obecne rozwiązania, by usługi Nintendo funkcjonowały również mobilnie w należyty sposób, m.in. konta dostępowe. Należy chyba rozumieć, że producent chce lepiej przygotować się na rozszerzenie katalogu gier na innych systemach (w tym tych mobilnych). Nowy dział zacznie rekrutację pracowników już w czerwcu, ale wykorzysta też aktualnych inżynierów i developerów Nintendo. W tej „spółce” Nintendo ma 80% udziałów, a DeNa 20%. Ciekawe kiedy zobaczymy pierwsze efekty tej współpracy.


7. Miyamoto: smartfony nie są priotytetem

Dr. Mario WorldNintendo zacieśnia współpracę z DeNa, ale sam Miyamoto przekazuje, że mobilne platformy nie są dla Mario i spółki wygodną platformą. Według niego telefony i ich dotykowe wyświetlacze nie sprawdzają się w odpowiedniej kontroli.

IMO Nintendo potrafiłoby stworzyć dobre gry, m.in. z Mario w roli głównej na smartfony, ale japoński gigant gdzie indziej koncentruje uwagę. Wcale się temu nie dziwię, Switch zmierza na szczyt najlepiej sprzedających się konsol w historii gier, więc tytuły na telefony odciągałyby uwagę od sprzętu, na którym japońska marka zarabia niezłe pieniądze (bez prowizji i innych kosztów związanych z udostępnianiem gier na iOS lub Androida).

Super Mario Run z 2016 roku zarobiło 60 mln $ w pierwszym roku istnienia, Mario Kart Tour ma już ze 300 mln $ odkąd, ale Dr. Mario World zniknął z telefonów ledwie po dwóch latach od debiutu. Która gra zgarnęła najwięcej szmalu dla Nintendo? Miliard dolarów wygenerowało Fire Emblem Heroes (wg Sensor Tower), a dobrze radził sobie tez Animal Crossing Pocket, więc Nintendo jak chce to umie w te klocki.


8. W Europie Nintendo naprawi driftujące Joy-Cony bezpłatnie

mobilne granie 82

Dobre wieści dla użytkowników Nintendo Switchów w Europie. Na naszym kontynencie Nintendo będzie bezpłatnie naprawiać driftujące joye w padzikach konsoli. Powszechna bolączka związana z najlepiej sprzedającą się obecnie maszynką do grania może zostać na terenie Starego Kontynentu wyeliminowana. Przynajmniej w wybranych krajach regionu (oby na początek)

Niezależnie od gwarancji Joy-Cony z samoczynnie przesuwającymi się joystickami analogowymi mają być reperowane bezpłatnie. Info pojawiło się już na brytyjskiej stronie japońskiego producenta. Temat obejmuje strefę EEA (Europejski Obszar Gospodarczy), czyli także wspomniane Wyspy oraz Szwajcarię. Będzie to kosztowna dla wielkiego N inwestycja, ale dobra dla jego wizerunku i postrzegania marki. Na załączony obrazku zamienniki GuliKit, które eliminują problem driftów.


9. Final Fantasy Pixel Remaster na Nintendo Switch

Final Fantasy z edycji Pixel Remaster trafiło na iOS oraz Androida ponad rok temu (ostatnie części). Teraz odświeżona seria pojawi się także na Nintendo Switch. Square Enix zapowiedział premierę serii na konsole Nintendo już 19 kwietnia. W eShopie można już składać preordery. W sumie sześć gier. inal Fantasy 1 I 2 wyceniono na 12$, a 3-6 na 18$. Jeśli zależy nam na wszystkich częściach to najlepiej kupić je w paczce za 75$, bo wyjdzie taniej.


10. Gry multiplayer w Facebook Messengerze (iOS/Android)

facebook messenger gry multiGry mobilne to nie tylko aplikacje z App Store i Google Play, ale też mini gierki wewnątrz serwisów, których nie kojarzymy z takich rozwiązań. Od jakiegoś czasu można się pobawić na przykład w Facebook Messengerze. Meta zaktualizowała komunikator o grę multiplayer podczas video połączeń. Kilka miesięcy temu amerykański gigant wygasił projekt Facebook Gaming w oddzielnej aplikacji. Pierwsze czternaście pozycji powinno być już dostępne, a kolejne zmierzają do biblioteki. Jeśli nie wiecie czym zająć ręce podczas rozmów internetowych to teraz możecie się przy okazji zmierzyć w proste gry (ewentualnie połączyć specjalnie na grę). Wszystko co należy zrobić to rozpocząć połączenie i na dole odnaleźć bazę z grami, wygenerować grupę i uruchomić wybrany tytuł.

źródło


11. Pocket City 2 na iOS i Androida (premiera tygodnia)

Klony SimCity wciąż mają się dobrze. City-buildery są po prostu lubiane, a na ekranach smartfonów i tabletów sprawdzają się dobrze. Pewnie dlatego twórcy Pocket City przygotowali na iOS oraz Androida drugą część tytułu. Zarządzanie miastem i prowadzenie strategii jego rozwoju ma tu być rozszerzone o kilka rozwiązań. Wciąż głównym elementem będzie budowa i rozszerzanie miasta, ale teraz również z jego eksploracją przy użyciu awatara. Stworzoną przez siebie lokalizację będzie można eksplorować, a nawet uczestniczyć w mini grach. Nie będą to pewnie nadzwyczajne zabawy, ale możliwość zwiedzenia metropolii może być zabawna. Gra zadebiutowała 8 kwietnia i kosztuje ok. 30 zł.


12. Lord of the Rings: Heroes of Middle-earth (zapowiedź tygodnia)

10 maja na mobilne platformy trafi Lord of the Rings: Heroes of Middle-earth, czyli kolejna z gier z uniwersum Władcy Pierścieni. EA udostępniło pierwszy zwiastun z demonstracją gameplayu tytuły, który ma być oferowany w opcji free-to-play, czyli bezpłatnie (zapewne z wewnętrznymi mikropłatnościami). To pierwsza z serii LOTR pozycja EA od 2009 roku, gdy debiutował The Lord of the Rings: Conquest i jedna z pięć gier Władcy od Embracer, które mają pojawić się na rynku. W Bohaterach/Herosach Śródziemia zobaczymy postacie z Władcy Pierścieni, ale także Hobbita, czyli dwóch głównych książek Tolkiena. W sklepikach dla iOS i Androida ruszyły już prerejestracje.


13. Samsung i AMD przedłużają umowę

Samsung nie jest może specjalnie kojarzony z mobilnym graniem, ale ostatnie ruchy wskazują, że nie lekceważy tego segmentu. Już przy okazji poprzedniego Exynosa (własnego chipa do telefonów) wprowadził do smartfonowych procesorów m.in. Ray Tracing. Teraz przedłuża umowę z AMD na Radeony dla kolejnych Exynosów. Powinno zaowocować kolejnymi integracjami GPU z AMD Radeon w Exynosach, czyli konsolowymi efektami graficznymi i lepszą optymalizacją zużycia energii, by przenośne granie było na wyższym poziomie.

mobilne granie 83 galaxy s23 ultraStrategiczne partnerstwo wystartowało w 2019 roku i będzie jeszcze trwało. Przez ten czas udało się dostarczyć do Exynosów 2200 customowe Xclipse GPU bazujące na architekturze AMD RDNA2, czyli wspomniane śledzenie promieni, ale też Variable Rate Shading (VRS). Układ ten był oferowany w europejskich Galaxy S22, ale nadal całościowo nadal odbiegał od Snapdragonów 8 Gen 1 marki Qualcomm. Tegoroczne flagowce koreańskiego producenta są sprzedawane z drugą jego generacją, także na Starym Kontynencie.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia (niestety RIP), czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

13. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu siedem pozycji i przy okazji podpowiada, jak wygodnie grać mobilnie przy użyciu streamingu ze smartfonowymi kontrolerami Razer Kishi i Backbone:

  • Road 96: Mile 0 (nowość na Steam)
  • Meet Your Maker (nowość na Steam)
  • TerraScape (nowość na Steam)
  • Curse of the Sea Rats (nowość na Steam)
  • Ravenswatch (nowość na Steam)
  • Supplice (nowość na Steam)
  • Teardown (Steam)


14. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Pierwsza połowa kwietnia i lista nowości w Xbox Game Pass, głównie w streamingu, czyli sekcji Xbox Cloud Gaming. Chyba najciekawszym, a na pewno najbardziej oczekiwanym tytułem jest Minecraft Legends. Microsoft dawno nie odświeżał pozycji z dotykową kontrolą, a mógłby w końcu.

  • Iron Brigade (Cloud and Console) – April 6
  • Ghostwire: Tokyo (Cloud, PC, and Xbox Series X|S) – April 12
  • Minecraft Legends (Cloud, Console, and PC) – April 18

No i gry, które warto jeszcze sprawdzić przed ich opuszczeniem z biblioteki:

  • Life is Strange: True Colors (Cloud, Console, and PC)
  • Moonglow Bay (Cloud, Console, and PC)
  • Rainbow Six Extraction (Cloud, Console, and PC)
  • The Dungeon of Naheulbeuk (Cloud, Console, and PC)
  • The Long Dark (Cloud, Console, and PC)
  • The Riftbreaker (Cloud, Console, and PC)

15. Kwiecień w Apple Arcade

Czwartego kwietnia Apple przedstawiło cztery kolejny gry w ramach aktualizacji bazy serwisu Apple Arcade. Nadal nic efektownego. Mam wrażenie, że usługa gier giganta z Cupertino w ogóle się nie rozwija.

  • Doctor Who: An Unlikely Heist
  • Summon Quest
  • Grand Mountain Adventure+ 
  • Cornsweeper 


16. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W najbliższym czasie (kwiecień) w ramach PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem) serwis zyska:

  • Sackboy: Wielka Przygoda
  • Meet Your Maker
  • Tails of Iron


17. Raji: An Ancient Epic w Netflix Games

Netflix ogłosił niedawno, że w tym roku rozszerzy katalog gier mobilnych o kolejne kilkadziesiąt pozycji i praktycznie co kilkanaście dni informuje o nowej premierze. W minionym tygodniu do bazy pozycji na iOS oraz Androida dołączyło Raji: An Ancient Epic. Ta zręcznościówka z elementami przygodówki nawiązuje do kultury indyjskiej (także do tamtejszej mitologii). Głównej bohaterce (gimnastyczne/akrobatce) bogowie pomagają w ratowaniu brata porwanego przez demony. Muszę przyznać, że Netflix robi to, czego Apple w ramach Arcade nie potrafi.


18. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2

Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: najlepsze handheldy (2023)